Tento týden ve čtvrtek přijedou do Ostravy členové akreditační komise ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Chtějí se na vlastní oči přesvědčit, jak je Ostravská univerzita připravena na vznik lékařské fakulty. Budou to oni, kdo rozhodnou o tom, zda budou od podzimu v Ostravě studovat medici.

Přestože proces akreditace v Ostravě není dosud ukončen, reagovala Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci společně s Fakultní nemocnicí Olomouc společným prohlášením k neudělení akreditace magisterskému programu všeobecného lékařství pro Ostravskou univerzitu v Ostravě.

To vyvolalo rozzlobenou reakci jak představitelů Ostravské univerzity, tak představitelů města. „Jde o nekorektní a nekolegiální pokus ovlivnit akreditační komisi před jejím příjezdem do Ostravy,“ prohlásil náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý (ODS) s tím, že vznik lékařské fakulty v Ostravě podporují představitelé města, kraje, ostravské fakultní nemocnice a další významné instituce v regionu.

Ohradilo se i vedení Ostravské univerzity. „Stanovisko, které zaslali kolegové z Olomouce, chápeme jako nepřípustnou snahu zasáhnout do procesu akreditace. Na druhé straně je to možná důkaz toho, že jsme na vznik lékařské fakulty skutečně dobře připraveni, a právě proto vzniká tlak, aby byl celý proces zvrácen,“ uvedl rektor Ostravské univerzity v Ostravě Jiří Močkoř s tím, že Ostravská univerzita má uzavřeny všechny klíčové dohody o spolupráci, které pro ustavení lékařské fakulty potřebuje.

Špatně pochopeni?

Mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci Rostislav Hladký uvedl, že prohlášení nehodnotí ani nijak nezasahuje do procesu akreditace lékařské fakulty v Ostravě.

„Vycházeli jsme z aktuálního lednového stavu, kdy byl proces akreditace lékařské fakulty v Ostravě pozastaven. Prohlášením jsme chtěli deklarovat trvalý zájem o spolupráci s Ostravou. Bylo hlavně adresováno kolegům z ostravské fakultní nemocnice. Šlo o reakci na jejich obavy o další budoucnost nemocnice, které by mohlo hrozit, že pokud nebude mít přímou návaznost na lékařskou fakultu, mohla by přijít o statut,“ vysvětlil Hladký.

Také mluvčího olomoucké fakultní nemocnice Egona Havrlanta reakce ostravských kolegů překvapila. „Mysleli jsme to dobře, chtěli jsme kolegům pomoci a podpořit je v úsilí o vznik lékařské fakulty v Ostravě. Mrzí nás, že si naše prohlášení vyložili naopak,“ reagoval Havrlant.

Společné prohlášení FN Olomouc a LF UP v Olomouc k neudělení akreditace magisterského programu Všeobecné lékařství pro Ostravskou univerzitu v Ostravě:
Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (LF UP) společně s Fakultní nemocnicí Olomouc (FNOL) jsou hlavními garanty medicínského vzdělávání v regionu střední a severní Moravy. Vedení obou institucí proto pozorně sleduje proces akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě. Vnímáme potřeby ostravského regionu v oblasti zajištění vysokého standardu zdravotní péče a chápeme tyto snahy jako příležitost pro vzájemnou užší spolupráci mezi Olomoucí a Ostravou na poli pregraduálního i postgraduálního vzdělávání lékařů. Spolupráce v oblasti praktické výuky klinických oborů lékařského studia probíhá externě s řadou klíčových zdravotnických zařízení regionu. S FN Ostrava je tato spolupráce dlouhodobě na velmi kvalitní úrovni. FNOL i LF UP v Olomouci si proto dovedou v budoucnu představit i těsnější spolupráci v oblasti pedagogické a vědecko-výzkumné činnosti, a také případný vznik detašovaných pracovišť Lékařské fakulty UP ve FN Ostrava.