Dopravní podnik Ostrava hospodaří letos s o pět procent menším rozpočtem než loni. A přestože se očekávalo, že bude muset osekat provoz linek v Ostravě, nový jízdní řád je bez výraznějších změn.

„Vedení společnosti se na úkor jiných úspor podařilo udržet rozsah i kvalitu veřejné dopravy v Ostravě v téměř nezměněné podobě,“ konstatoval mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht. Vysvětlil, že úspory spočívají například v tom, že podnik odložil větší investice a opravy, které nebyly nutné.

Od neděle se kvůli snížení dotace od kraje zastaví provoz linky číslo 66. Ta spojuje část Mariánských Hor, kde sídlí chemička a koksovna Jan Šverma, s vlakovým nádražím v Hlučíně. Tato linka navazovala na vlak, který svážel cestující do Hlučína například z Kravař, Kozmic a dalších míst. Podle průzkumů ji ale využívalo jen málo lidí. „Dnes mají lidé možnost jezdit autobusovými linkami přímo ze své obce, a to za stejných tarifních podmínek,“ uvedl jednatel společnosti Koordinátor ODIS Aleš Stejskal.

I další změny, které jsou už jen dílčí, se týkají autobusové dopravy. U linky číslo 24 budou v pracovní dny přidány tři nové spoje a u jednoho spoje dojde k posunutí odjezdu. U dalších dvou linek budou prodlouženy trasy. Ranní spoj autobusové linky číslo 48 s odjezdem v 6.20bude nově prodloužen až na zastávku Kotva. A brzký ranní spoj linky číslo 34, který vyjížděl ze zastávky Bobrovníky, bude už těsně po půl páté startovat ze zastávky Roviny.

Vzhledem k malému rozsahu změn budetištěný dodatek tentokrát jen ve formě listu. Cestujícím bude k dispozici zdarma v prodejnách jízdních dokladů Dopravního podniku Ostrava.

Dráhy zohlednily i připomínky lidí


V neděli vstoupí v platnost rovněž první změny vlakového jízdního řádu. „V regionální dopravě dochází pouze k dílčím úpravám jízdních řádů, podobná je i situace u vlaků dálkové dopravy. Změny respektují požadavky objednatelů dopravy. Ani v Moravskoslezském kraji se nemusejí cestující obávat rušení vlaků, omezování dopravy nebo závažnějších změn v zajišťování dopravní obslužnosti,“ uvedl mluvčí Českých drah (ČD) Petr Šťáhlavský.

Výraznějším zásahem do regionální dopravy, který se dotkne zejména cestujících na Jablunkovsku, je podle něj uspíšení odjezdů sedmi osobních vlaků z Mostů u Jablunkova do Návsí. Odtud už budou ale spoje dále odjíždět v nezměněných dosavadních časech. „Nejde však o ranní vlaky, takže převážné části cestujících, kteří dojíždějí do zaměstnání a do škol, se tato úprava nedotkne. Opatření bude trvat až do odvolání. Kromě toho je ve většině případů v těchto časech zajištěno z Mostů u Jablunkova a také z Bocanovic do Návsí rovněž spojení autobusovými linkami, a to v časech bližších původním odjezdům vlaků,“ upřesnil Šťáhlavský.

Na Rýmařovsku bude na základě požadavků občanů v pracovní dny vypravován nový přípoj do Rýmařova, který pojede z Valšova ve 20.20. „Pozdější poslední přípoj z Valšova ve 21.40proto bude jezdit pouze v sobotu, v neděli a o svátcích. V pracovní dny bude tento vlak z Valšova do Rýmařova nahrazen spojem autobusového dopravce,“ doplnil mluvčí ČD.

IVA HAVLÍČKOVÁ, BŘETISLAV LAPISZ