Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radnice ruší školy, rodiče i učitelé se bouří

Ostrava/FOTOGALERIE, DISKUSE/ -Základní škola Matrosovova v Ostravě-Mariánských Horách končí. Stejný osud potkaltaké Základní školu Rostislavovu ve Vítkovicích. V podstatě stejné jsou i důvody zrušení škol. Mají málo žáků, městské části na jejich provoz musejí doplácet nemalé částky. Budovy škol by zároveň potřebovaly rekonstrukci, na kterou radnice nemají peníze.Přes dvě stovky dívek a chlapců tak budou muset od září usednout do jiných lavic, což se některým rodičům a učitelům nelíbí.

19.3.2010
SDÍLEJ:

Rodiče dětí ze Základní školy Rostislavova se tento týden sešli, aby spolu probrali petici a poradili se, co dál.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Například Základní škola Rostislavova má kapacitu 410 žáků. Navštěvuje ji ale jen 140 dětí. Z toho zhruba třetinu tvoří žáci v hokejových třídách, v jejichž provozování má škola čtyřicetiletou tradici. Budova školy se nyní bude prodávat.

Vzniknout tam má soukromá škola pro nadané děti. Půjde o pobočku pražského Prvního obnoveného reálného gymnázia, které vede Václav Klaus mladší a které má vynikající pověst a výsledky.

Vedení městského obvodu Vítkovice neskrývá, že prodej budovy pomůže vyřešit velký otazník, co s touto školou dál. „Nejsme schopni tuto školu držet ekonomicky. Doplácíme na ni milion a půl ročně,“ vyčíslil místostarosta Vítkovic Petr Kutěj.

Navíc by potřebovala rekonstruovat, a peníze na to obvod také nemá. „My skutečně nemáme35 až40 milionů korun na rekonstrukci téhle sto let staré budovy,“ konstatoval Kutěj s tím, že peníze do opravy školy se zavázala vynaložit právě pobočka pražské školy.

Rušení školy se ale nelíbí některým rodičům a dalším lidem, kteří podepisují petici za zachování školy. „Naše děti budou převedeny jako nějaké věci s inventárním číslem do jiné školy, do úplně jiného prostředí, které si nevybraly,“ píše se v petici. „My rodiče s tímto návrhem zásadně nesouhlasíme, neboť nám vzniknou ekonomické a organizační komplikace, protože někteří z nás mají na této škole dvě i tři děti,“ stojí dále v dokumentu. Podle Martina Proska, absolventa školy, který tam má nyní dceru, je pod peticí v současné době500 podpisů. „Je to velká škoda školu rušit, když má tak velkou tradici,“ uvedl Prosek s tím, že má připravené i řešení, jak by se dalo školu udržet.

I rozhodnutí mariánskohorských zastupitelů zrušit od následujícího školního roku Základní školu Matrosovova vyvolalo nevoli mezi rodiči žáků i učitelského sboru. Také starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková ale tvrdí, že provoz školy je ekonomicky neudržitelný. Delší dobu tu klesá počet žáků. Nyní ji navštěvuje 132 dětí, z nichž zhruba polovinu tvoří děti z romské menšiny. Ročně obvod vydá na její provoz půldruhého milionu korun. Proto zastupitelé rozhodli o tom, že škola skončí.

Jaký je Váš názor na zavírání škol z důvodu úbytku dětí? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

Vedení školy je naopak přesvědčeno o tom, že zrušení školy je chyba. S romskými dětmi tu mají dobré zkušenosti, žáci mají slušný prospěch a velká část z nich je přijímána i na střední školy. Také rodiče žáků by byli raději, kdyby se jejich děti mohly dál učit ve stávající škole, na kterou jsou zvyklé. „Když se ruší škola, je to pro všecky bolestivé. Rozhodování o zrušení školy bylo velmi složité, ale vše je opravdu promyšlené. Těm dětem se budou muset stejně věnovat i na té druhé škole, kam přejdou,“ řekla Janáčková s tím, že důvody zrušení školy jsou ryze ekonomické. „Před pár lety tam byl dvojnásobný počet dětí. Vzhledem k nepříznivému demografickému vývoji není šance, že by se škola mohla naplnit,“ míní Janáčková.

Rodiče dětí ze zmíněných škol se nemusejí obávat, že by měli problém s umístěním dětí do jiných škol. Naopak – i jinde mají málo dětí, a tak po nich rádi „sáhnou“. Například hokejové třídy ze základní školy Rostislavova zřejmě přejdou na Základní školu Jugoslávskou v Zábřehu, kterou nyní navštěvuje necelých400 dětí. Kapacita školy je přitom dvojnásobná. Je to moderní škola se dvěma tělocvičnami.

„Tuto nabídku jsme jim dali, kapacitu volnou máme. Navíc je škola blízko tréninkové haly, takže si myslím, že by jim to mohlo vyhovovat,“ potvrdil ředitel Základní školy Jugoslávská Petr Opletal. „Přejít by k nám mohli i žáci z běžných tříd, ale ti, předpokládám, budou spíše chodit do škol v místě svého bydliště,“ dodal ředitel.

Podle místostarosty Kutěje mohou děti navštěvovat základní školu Šalounova nebo další školy v okolí. „Pro některé je to vzdálenostně stejné, někteří to budou mít dál. Chápu, že když měl někdo školu hned vedle domu a teď musí vodit dítě dále, tak mu to vadí. Ale po odchodu hokejových tříd by tam zůstalo asi60,70 žáků, a to je absolutně nemožné tu školu udržet,“ dodal Kutěj.

Většina dětí ze Základní školy Matrosovova by měla přejít na Základní školu Generála Janka, která tak zůstane jedinou základní školou v obvodu. O budovu Matrosovovy školy má zájem soukromá Bratislavská vysoká škola práva, která v ní chce zřídit svou pobočku. „Budova zůstane školská a přijdou sem vysokoškoláci. Správa budovy bude v režii školy, a obvod navíc bude dostávat nájem. Noví nájemci tu chtějí také investovat do oprav, na které obvod už vůbec neměl peníze,“ tvrdí starostka.

Místostarosta Jihu: Zrušit školu bylo rozumné


Podobný problém, který mají nyní před sebou radní Vítkovic a Mariánských Hor a Hulvák, řešili před třemi roky zastupitelé Jihu. Co dál se Základní školou Mjr. Nováka? Rozhodli se stejně jako v sousedních obvodech – školu kvůli malému počtu žáků zrušili a děti se přesunuly do sousedních škol. A sklidili i stejnou nevoli pedagogů a rodičů žáků. „Rodiče odmítali, aby se žáci rozmístili do sousedních škol, proti zrušení školy vystoupili i učitelé. Někteří z nich se báli o práci. Situace se ale velmi brzy uklidnila, ukázalo se, že šlo o rozumné rozhodnutí,“ tvrdí místostarosta Ostravy-Jihu, který má na starosti školství, Jiří Voloch (ODS).

V prostorách bývalé základní školy nyní sídlí EDUCAnet – Soukromé gymnázium Ostrava, Soukromá obchodní akademie v Ostravě, Vyšší odborná škola Sokrates a 1. Judo Club Baník Ostrava. „Školy mají v nájmu vždy jeden školní pavilon, jeden je dosud neobsazen, judisté si pronajímají tělocvičnu,“ upřesnil mluvčí radnice Ostravy-Jihu Michael Kutty.

Dodal, že budoucnost škol je pro občany citlivá záležitost. Dokazuje to fáma, která se ještě o Vánocích šířila v Zábřehu. Podle ní měl obvod zrušit také Základní školu V Zálomu. „Bylo to zbytečné,“ míní Voloch. Ani ředitel školy Pavel Sikora neví, jak a proč se katastrofické zvěsti začaly šířit, jisté však je, že na nich nebylo nic pravdivého. „Na třídních schůzkách se mnoho rodičů zejména těch mladších žáků ptalo, co mají dělat, když se má škola zrušit. Prý tu zaručenou zprávu slyšeli v obchodě, povídalo se o tom i v kadeřnictví,“ popsal Sikora s tím, že všechny rozrušené rodiče ujistil, že na chodu školy se nic nezmění.

„Není žádný důvod rušit tuto školu, která je zaměřena na rozšířenou výuku matematiky a přírodovědných předmětů, má skvělou pověst a její žáci dosahují dlouhodobě dobrých výsledků,“ konstatoval Voloch. Na škole se také v lednu konal zápis budoucích prvňáčků. Zapsalo se37 dětí, pro které budou otevřeny dvě první třídy.

Voloch předpokládá, že v následujících čtyřech pěti letech ještě mírně poroste počet dětí, které v obvodu začnou chodit do škol. „Ve Výškovicích, Pískových dolech či na Dubině se zvýší počet školáků, v Hrabůvce bude zřejmě číslo stagnovat. Další školy rušit nebudeme, naopak plánujeme, že budeme investovat do jejich rekonstrukcí a vybavení,“ řekl místostarosta.

MIRKA CHLEBOUNOVÁ, IVA HAVLÍČKOVÁ

>> GLOSA IVY HAVLÍČKOVÉ

Když poslední zvonění není veselé

Chtějí zavřít školu. Hanba, chce se nejdříve zakřičet. Chudáci děti, zvykly si tam, a teď musejí jinam. Chudáci rodiče. Mají starosti navíc.

Dětí školou povinných ale ubývá. A v poloprázdných budovách některých škol se prohání místo kluků a holek prach. Jenže na prach školy příspěvky od státu nedostanou. Topit a svítit na chodbách ale musejí. I platit učitele, kteří mají ve třídě místo běžných25 žáků sotva polovinu.

Na provoz škol pak musejí doplácet obce. Milion sem, milion tam, mohlo by se říct. Ve Vítkovicích a Mariánských Horách ale rozhodli, že takhle už to dál nejde. Je to ekonomicky neudržitelné, hájí své rozhodnutí školy zrušit. Věřím tomu, že se o tom zástupcům městských částí nerozhodovalo snadno. Školu totiž žádná radnice neruší ráda. Pomineme-li jiné důvody, pak třeba i kvůli tomu, že o populární rozhodnutí rozhodně nejde. Co rodič – to volič.

Na druhé straně by se ale měly radnice chovat jako správní hospodáři. Peníze, které spolkne poloprázdná škola jako nic, mohou využít v sousední škole. Třeba na moderní vybavení. Nebo za ně vymění okna lidem v obecních domech. Navíc budovy škol opuštěné nezůstanou, ani je nezaplní zboží pochybné kvality. Sloužit budou opět ke vzdělávání dětí. Snad se tam žáci a studenti naučí hodně nového.
19.3.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

vlevo Šimon Falta, vpravo Milan Baroš
26

Zase jen plichta. Baník nedokázal doma vyhrát ani popáté

Volby 2017 v Ostravě. Na fotografii Lubomír Zaorálek, který přijel volit do Základní školy Jana Šoupala v Ostravě-Porubě.
14

OBRAZEM: Lídři krajské kandidátky ANO a ČSSD odvolili v pátek

Špatná zpráva pro Vítkovice! Dej bude chybět až tři měsíce

Až tři měsíce! Tak dlouho bude chybět hokejovým Vítkovicím útočník Rastislav Dej. V pátek po poledni o tom informoval ostravský klub na svých oficiálních stránkách.

Manželé Stromští: Volby vnímáme jako občanskou povinnost

Parlamentní volby odstartovaly v pátek ve 14 hodin. Ve Štěpánkovicích u toho nechyběl ani žokej Marek Stromský se svou manželkou Janou.  

Obránce Baníku Šindelář: Jaký je recept na Sigmu? Totální nasazení a důraz

/ROZHOVOR/ Stopera fotbalového Baníku Ostrava Martina Šindeláře čeká v pátek večer souboj proti nedávným spoluhráčům.

AKTUALIZUJEME

Havarované auto vjelo do kolejiště, tramvaje do Poruby neprojely

Dopravní komplikace způsobila v Ostravě nehoda dvou osobních automobilů na ulici 28. října v úseku nad Vodárnou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení