VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhodnutí o prodeji školy Klausovi provázely emoce

Ostrava/DISKUSE/ - Šikovné a nadané děti v září 2011 skutečně usednou do lavic nové školy v Ostravě. Bude to prozatím jediná mimopražská pobočka Prvního obnoveného reálného gymnázia (PORG), jehož ředitelem je Václav Klaus mladší a které má vhlavním městědvacetiletou tradici. Ostravští zastupiteléve středudefinitivně rozhodli o tom, že za tímto účelem prodajíbudovu Základní školy Rostislavova ve Vítkovicích, dlouhodobě trpící nedostatkem žáků.

1.4.2010 11
SDÍLEJ:

Ředitel Prvního obnoveného reálného gymnázia (PORG) Václav Klaus mladší ve středu přijel do Ostravy představit projekt zdejší pobočky školy.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

Onovou školu v Ostravě se už před několika měsíci začali zajímat rodiče dětí, které by zde chtěly studovat. „Jen se objevily první zprávy o škole, už mi ostravské maminky začaly volat. Již nyní je zájem takový, že bychom mohli otevřít druhou třídu,“ uvedlKlaus mladší, kterýve středupřijel do Ostravy projekt nové školy představit.

Do otevření školy ale ještě rok a půl zbývá. Do té doby se musejí získané budovy rekonstruovat. PORG je dostal za 5,6 milionu korun a zavázal se, že do jejich oprav investuje 30 milionů. „S opravami začneme od října. V těchto dnech se mám sejít s architektem a vše budeme řešit,“ řekl Klaus s tím, že je například potřeba udělat nový vstup, školní družinu, aulu a další úpravy, aby se děti ve škole dobře cítily.

Maturita bude dvojí


Školy PORG v Praze mají vynikající pověst a výsledky. Poptávka po studiu na PORG sedminásobně převyšuje jejich kapacitu. Sponzorem pražských škol i té vznikající v Ostravě je generální ředitel ČEZ Martin Roman, který je současně předsedou Správní rady PORG. „Moje maminka, obě babičky a dědeček byli učitelé, a o školství proto doma stále hodně hovoříme. Moje rodina je také pevně spojena s Ostravou a Havířovem. Proto jsem vždy počítal s tím, že jakmile to bude možné, pomohu nabídnout špičkové vzdělání i dětem zde. Chytré děti v Ostravě a na severní Moravě si zaslouží mít příležitost soutěžit se svými vrstevníky z celého světa na špičkových zahraničních školách,“ vysvětlil Roman.

PORG otevře v Ostravě pět tříd základní školy s výrazně rozšířenou výukou angličtiny, vjedné by se mělo učit18 dětí. V každé z osmi tříd gymnázia s výukou řady předmětů v angličtině pak má studovat24 žáků. Časem by tedy školu měly navštěvovat necelé tři stovky dětí. Studium bude zakončeno jak českou státní maturitou, tak i mezinárodně uznávanou zkouškou International Baccalaureate.

„Studenti, kteří tuto zkoušku absolvují, jsou připraveni ke všem typům studia na vysokých školách,“ podotkl Petr Albrecht, šéfpedagog škol PORG. Na škole se bude platit školné, to bude nižší než v Praze. Půjde o částku do sto tisíc korun ročně. Děti rodičů s průměrnými příjmy ale mohou pobírat stipendium, které může pokrýt až 90 procent školného.

Jednoho z rodičů vyvedla policie


Kvůli prodeji budovy Základní školy Rostislavova ve Vítkovicích se ve středustrhla diskuse na jednání ostravských zastupitelů. Proti prodeji za 5,6 milionu korun, což je o téměř tři miliony nižší cena, než určuje znalecký posudek, protestoval jeden z rodičů a iniciátor petice Martin Prosek. Škola a pozemky mají podle něj vyšší hodnotu, než je konečná prodejní suma. Prosek poukazoval také na skutečnost, že do školy bylo v minulosti investováno hodně peněz. V závěru však ztratil nervy a uchýlil se k vulgaritám. „Jste zmije, hanební pancharti! A budete toho litovat!“ křičel na zastupitele Prosek. Z jednacího sálu ho nakonec vyvedli policisté.

Primátor Petr Kajnar (ČSSD) oponoval, že nižší cena pro PORG není ničím neobvyklým. „Dlouhodobě se všechna školská zařízení, která už nepotřebujeme, snažíme dávat buď zadarmo, nebo za nízkou cenu tak, abychom povzbudili rozvoj školství v Ostravě. I z hlediska pověsti školy a jejího zaštítění si myslím, že není obava, že by nemovitosti byly použity ke spekulativním účelům. Je jen dobře, že u nás vzniká taková škola,“ argumentoval Kajnar.

Upřesnil, že podle podmínek smlouvy tu musí PORG provozovat školské zařízení minimálně20 let, jinak mu hrozí pokuta pět milionů korun. Zavázal se také, že do roku 2015 musí do školy investovat nejméně30 milionů korun. Za případné porušení této části smlouvy je pokuta dva miliony korun.

„Protest se nás nikterak netýká, nás to bude stát36 milionů korun, co do toho vložíme, takže to bylo samozřejmě rozhodnutí města, které je racionální,“ uvedl Václav Klaus mladší s tím, že nabídka na koupi byla transparentní. „Rušení školy, byť je naplněna z20 procent, je emočně náročné a protestuje se vždycky, takže se to trošku dalo čekat,“ míní.

IVA HAVLÍČKOVÁ, MIRKA CHLEBOUNOVÁ

Všechny články ke Klausově škole v Ostravě ČTĚTE ZDE!
Místo události:
1.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Babis
56

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

Tomio Okamura (uprostřed) slaví úspěch SPD ve volbách.
6

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Sokolská třída v centru Ostravy. Obvyklé místo volebních štábů dvou stran z opačného politického spektra nemůže naskýtat v sobotu v podvečer odlišnější pohled. Zatímco u občanských demokratů panuje rušno i vstřícnost, sociální demokraté mají v oknech tmu, zamčeno a telefony neberou.  

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

Hnutí ANO není jediné, kdo sklidil v letošních volbách u voličů v kraji výrazný úspěch, slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Podívejte se s námi, jaké další zajímavé postřehy redaktoři Deníku v letošních volbám zaznamenali.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení