Na to, aby se na Ostravsku a v dalších částech Moravskoslezského kraje zlepšil vzduch, je zapotřebí přes sto miliard korun. Na konferenci to prohlásil náměstek hejtmana pro životní prostředí Miroslav Novák (ČSSD). Polovina této částky by měla být investována do dopravní infrastruktury, hlavně do stavby obchvatů velkých měst.

„Dalších asi40 miliard korun by stála technická opatření, která by pomohla snížit množství emisí u průmyslových podniků a tepláren. Zbývající peníze by pak měly jít například na ekologizaci domácích topenišť, městské hromadné dopravy či na ozdravné pobyty dětí,“ řekl Novák. Předpokládá, že kromě dopravní infrastruktury by se ostatní opatření dala realizovat během dvou až tří let.

Tato čísla chce krajská reprezentace předat vládě, která by v regionu měla zasedat v květnu. „Mnozí namítnou, že tato úřednická vláda již nemůže v tomto směru nic udělat. Jsem přesvědčen o tom, že minimálně může předchystat některé materiály tak, aby v nich nová vláda mohla pokračovat,“ konstatoval Novák.

Volné plochy má pokrýt zeleň


Jaké změny mohou příští zimu v časech inverze čekat Ostravané? Náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej (ODS) připomněl, že město dál bude usilovat o to, aby se přestaly platit dálniční poplatky na autostrádě D1 v Ostravě a doprava se z města odklonila na dálnici. Jedná se i o možnosti, že by lidé v době inverze mohli mít hromadnou dopravu zadarmo.

„Příští zimu budou fungovat regulační řády. Město bude nově vydávat varování před smogovou situací a dávat občanům doporučení, jak se chovat. Udělám všechno pro to, aby se také začala realizovat studie, kterou jsem pracovně nazval Zelený prstenec města. Projekt zmapoval veškeré plochy ve městě, které jsou vhodné k osázení zelení,“ vysvětlil Madej.

Na konferenci o kvalitě ovzduší v Ostravě chyběli vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR, kteří v regionu zjišťují, jaký je vliv znečištěného ovzduší na zdraví lidí. Ačkoliv představitelé města prohlásili, že vědcům pozvánku zaslali ve stejném termínu jako dalším hostům, oni tvrdí, že ji obdrželi asi před týdnem, kdy už měli naplánovaný jiný program. „Pozvání jsme nedostali, jsem přesvědčen, že úmyslně,“ tvrdí vedoucí Oddělení genetické ekotoxikologie, Ústavu experimentální medicíny Praha Radim Šrám.

Co říkáte na nastíněné návrhy řešení? Mají podle Vás šanci na úspěch? A v jakém časovém horizontu bysteočekávali viditelné zlepšení? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

Náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Dalibor Madej (ODS) uvedl, že město nejspíš budeŠráma žalovat. Proč? Koncem března zveřejnily sdělovací prostředky výsledky experimentu čtyř vědců, kteří strávili tři týdny v Ostravě. Před odjezdem z Prahy i po návratu si odebrali krev a porovnali vzorky. Výzkum ukázal, že jim jemný polétavý prach poškodil chromozomy. O výsledcích tohoto průzkumu měl podle Madeje Šrám minulý týden prohlásit, že šlo o kanadský žertík.

To se reprezentaci města nelíbí, po Šrámovi bude žádat minimálně omluvu. „Když se takové informaceprezentují s vážnou tváří v nejsledovanějším čase v televizi a jinde, vyjadřuje se k nim hlavní hygienik a nakonec se dozvím, že to byl kanadský žertík, tak mi to připadá velmi nechutné. To je poplašná zpráva,“ míní Madej.

Radim Šrám se však omlouvat nehodlá. Madejova interpretace ho překvapila. „O kanadském žertíku jsem mluvil v jiné souvislosti. Za výsledky výzkumu si stojím, jsou alarmující. I díky nim se o problému špatného ovzduší teď mluví v parlamentu, v Senátu, projednává je i vláda. Pan Madej prostě kalí předvolební vodu,“ reagoval Šrám.

Všechny články o znečištěném ovzduší na Ostravsku ČTĚTE ZDE!