Laciné víno v plastové lahvi koluje mezi šesticí mužů, kteří se jím v sychravém úterním dopoledni „zahřívají“ na lavičce u stánku s rychlým občerstvením v ostravském Husově sadu. Když zjistí, že je pozorujeme, okamžitě víno schovávají.

Je tomu totiž rok, co v Ostravě začal platit zákaz popíjení alkoholu v ulicích a tito muži o vyhlášce většinou dobře vědí. I když jeden z nich okamžitě tvrdí: „Mě teď pustili z kriminálu, já o žádném zákazu nevím.“ Ostatní ale vzápětí přiznávají, že už o vyhlášce od strážníků několikrát slyšeli.

„Co ale děláme špatného? Ve výlohách může být erotika, na Stodolní jsou feťáci – to kazí mládež, ne my. My si koupíme za20 korun víno, v klidu tu sedíme a nikoho neobtěžujeme. Dyť my ani na cigára nemáme, musíme sbírat po zemi vajgle,“ hájí se další z mužů.

Vyhláška strážníkům pomáhá


I skupinka jiných lidí, která v jednom z dubnových slunných odpolední postává u lavičky na porubské Hlavní třídě, ví o ostravské protialkoholové vyhlášce. Snaží se být proto při popíjení nenápadní. Láhev vytahují z pootevřené nákupní tašky jen ve chvíli, kdy se jim zdá, že je kolem „čistý vzduch“.

„O zákazu víme, už jsme na něj byli strážníky upozorněni. Přece ale nebudeme sedět doma, když je venku tak hezky. Chováme se slušně, tak proč bychom si nemohli tady na lavičce něco vypít. Vedle mají hospody zahrádky – tam do sebe lidi lijou pivo také přímo na ulici, a nikoho to nepohoršuje,“ vyrukuje s obrannou taktikou jeden z mužů v porubském hloučku.

Z těchto dvou popsaných situací je patrné, že ani rok po zavedení protialkoholové vyhlášky opilci z ulic Ostravy zcela nezmizeli. Na druhé straně jich však venku holduje alkoholu bezesporu méně, a když už, snaží se být většinou nenápadní a nepohoršovat. Potvrzují to nejen naše zkušenosti, ale i městští strážníci, kteří na dodržování vyhlášky dohlížejí.

„Během téměř roční existence vyhlášky o zákazu konzumace alkoholických nápojů na veřejném prostranství na území města Ostravy řešili strážníci bezmála5000 případů jejího porušení. Bylo uděleno přes tisíc pokut v souhrnné výši více než260 tisíc korun. Přes500 případů bylo předáno správnímu orgánu a přes3000 skutkůbylo řešeno domluvou na místě,“ přibližuje roční bilanci Vladimíra Zychová, mluvčí Městské policie Ostrava.

Jaké jsou Vaše zkušenosti s opilci ve městě? Má podle Vás alkoholová vyhláška smysl? A víte o jiném, efektivnějším řešení? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

Výhoda vyhlášky je podle strážníků v tom, že nyní mají dostatečnou právní oporu při řešení problému s opilci v ulicích. Hodí se to i v případě, kdy na ulici popíjí osoba, u níž se s největší pravděpodobností vymahatelnost uložených sankcí mine účinkem. Městští policisté mohou takového opilce z daného místa vykázat a opakovanými kontrolami docílit, že v konkrétní lokalitě bude problematika maximálně eliminována.

S konzumací alkoholu na veřejném prostranství je ale spojena i řada dalších negativních a v mnoha případech i protiprávních jevů – močení na veřejnosti, znečišťování veřejného prostranství odpadky či pohoršování. „Ve většině případů není problém samotná konzumace alkoholu, ale právě tyto podružné jevy, které veřejnost vnímá velice negativně, zvláště pokud se odehrávají v obydlených zástavbách, v místech, kudy chodí a kde si hrají děti a ve frekventovaných částech města. Z tohoto hlediska mají strážníci dostatečně účinné prostředky, jak docílit alespoň toho, aby byli občané těmito jevy obtěžováni co nejméně, ideálně vůbec,“ podotýká dále Zychová.

Jak dále připomíná, lokality, na které se protialkoholová vyhláška vztahuje, si před rokem určovaly jednotlivé městské obvody podle aktuálních potřeb. Dnes tedy existují i místa, kde se problém vyskytuje, ale zákaz konzumace alkoholu se na ně nevztahuje, neboť nejsou zahrnuty ve vyhlášce. „Takovými místy jsou například okolí nákupního centra Karolína v Moravské Ostravě, kde se pravidelně scházejí osoby bez přístřeší a konzumují alkohol buď na parkovišti nebo přímo před vchody do prodejen. Nebo také prostor poblíž zastávek MHD před zoologickou zahradou ve Slezské Ostravě. V těchto případech je řešení pro strážníky komplikovanější,“ dodává ještě Vladimíra Zychová.

Fintou bývají láhve z minerálek


Podle představitelů ostravských obvodů se vyhláška o zákazu pití alkoholu na vytipovaných veřejných prostranstvích ve městě osvědčila. Opilců v ulicích ubylo astížností od občanů přichází méně. „Počet konzumentů alkoholu v ulicích našeho obvodu se celkově snížil,“ řekl porubský místostarosta pro sociální oblast Jan Dekický. „V současné době jsou problémy pouze s několika jedinci rekrutujícími se převážně z řad osob bez přístřeší, kteří vyhlášku opakovaně porušují a nehradí pokuty,“ dodal.

O rozšíření počtu veřejných míst, na něž by se vztahoval zákaz pití alkoholu, porubská radnice podle jeho dalších slov neuvažuje. Vyhláška totiž zahrnuje všechny místní frekventované a rizikové lokality. Stejně situaci vnímá i Radim Miklas, místostarosta Ostravy-Jihu. „Nepotřebujeme rozšíření míst, protože v rámci vyhlášky máme zahrnutý téměř celý obvod,“ konstatoval Miklas.

„Vyhláška rozhodně splnila svůj účel, na veřejnosti se popíjí daleko méně. Snížil se i počet stížností ze strany občanů. Setkáváme se ale s lidmi, kteří alkohol schovávají do pytlíků nebo přelévají do lahví s etiketou nealkoholického nápoje,“ přidal své zkušenosti Marián Janalík, vedoucí pobočky Městské policie v Hrabůvce.

Pozitivní ohlas má protialkoholová vyhláška také u občanů centrálního ostravského obvodu. „Lidé ji hodnotí kladně. Podle našich informací opilců v ulicích opravdu ubylo. V současné době o rozšíření veřejných míst neuvažujeme, nicméně jsme otevřeni podnětům, které by případně mohli vznést občané našeho obvodu,“ uvedla Erika Sirotová z kanceláře starosty obvodu Moravská Ostrava a Přívoz.

V podobném duchu se v neposlední řadě nese i vyjádření Marie Stypkové, mluvčí slezskoostravské radnice. Počet incidentů v důsledku požívání alkoholu na veřejných prostranstvích i počet stížností na tento nešvar od občanů se podle jejích slov snížily. „Účinky vyhlášky jsou patrné. Občané ji přivítali. Možná by stálo za zmínku to, že bychom o tomto zákazu měli více informovat veřejnost. O rozšíření území, kde by zákaz pití platil, ale v městském obvodu Slezská Ostrava neuvažujeme,“ doplnila k tématu Stypková.

>>Kde se nejvíce pije v ulicích?

(počty přestupků podle jednotlivých městských částí)

* Hrabová 103

* Poruba 787

* Lhotka 2

* Proskovice 8

* Mariánské Hory a Hulváky 353

* Pustkovec 7

* Radvanice a Bartovice 36

* Martinov 7

* Michálkovice 24

* Slezská Ostrava 117

* Moravská Ostrava 1137

* Přívoz 305

* Dubina, Hrabůvka a Bělský Les 632

* Výškovice a Zábřeh 804

* Svinov 402

* Petřkovice 8

* Třebovice 2

* Vítkovice 209


>> Nejhorší ostravské „alkoholové“ lokality

* Moravská Ostrava– ulice Na Jízdárně a ulice Hornická

* Přívoz– okolí Hlavního nádraží, okolí prodejen Albert

* Poruba– ulice V. Nováka, ulice Ľ. Štúra a Hlavní třída

* Svinov– prostor pod Svinovskými mosty

* Zábřeh– náměstí SNP

* Vítkovice– ulice Zengrova a ulice Tavičská

* Muglinov– ulice Olešní

* Hrabůvka– okolí hotelového domu Vítek

Jedná se většinou o místa, kde se konzumenti alkoholických nápojů scházejí v blízkosti prodejního stánku nebo prodejny s prodejem alkoholu (např. Vítkovice či Svinov) nebo ve dvorní části domů a obydlených zástaveb (např. Poruba).


Zdroj: Městská policie Ostrava