Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KAUZA DENÍKU: Fingovala radnice soutěž o zakázku?

Ostrava/DISKUSE/ - Náhoda, nebo spíš úmysl? Mnoho zakázek, které v posledních třech letech zadala radnice centrálního ostravského obvodu, provází podezřelé okolnosti. Realizace parkoviště na ulici Generála Píky ale mezi nimi razí jako jedna z nejpodivnějších. Zavání tím, že soutěž byla dopředu zorganizována v něčí prospěch.

16.4.2010 6
SDÍLEJ:

Propojení tří firem oslovených pro jedno výběrové řízení je dobře patrné z výpisu z obchodního rejstříku, spojitost mezi dvěma z nich je však zřejmá přímo z protokolu o otevírání a hodnocení nabídek.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

Radnice Moravské Ostravy a Přívozu (MOaP) totiž pro výběrové řízení na tuto zakázku oslovila pětici firem, z nichž tři byly vzájemně personálně propojeny. Šlo tak vlastně o jednoho uchazeče, který dostal možnost nabídnout tři ceny, za něž parkoviště udělá. Dvě firmy tak mohly té třetí poskytnout takzvané „cenové křoví“.

„Z předložených nabídek oslovených firem vyplynulo, že v případě tří firem se nejednalo o transparentní vymezení nezávislých konkurentů,“ vytkl radnici MOaP postup při zadávání této zakázky aktuální audit, který v centrálním obvodu udělal ostravský magistrát.

Zakázku na parkoviště Generála Píky, která měla podle projektové dokumentace přijít na necelé tři miliony korun, nakonec vyhrála společnost Blue Net s nabídnutou cenou 3,5 milionu korun. Majiteli této firmy jsou Libor Kulínský a Petr Škuta. O60 tisíc vyšší byla nabídka od firmy M.T.C WENBAU Invest, jejímiž společníky jsou společnost Aukce a opět Petr Škuta. Trojlístek radnicí podezřele oslovených firem pak uzavírá právě Aukce s nabídkou 3,6 milionu korun. Komu patří? Podle obchodního rejstříku Liboru Kulínskému.

Firma Blue Net získala v roce 2008 od radnice Moravské Ostravy a Přívozu ještě další dvě stavební zakázky, a to na Termoregulaci na ZŠ Nádražní a na Rekonstrukci ulice Odboje. Systému zadávání zakázek v centrálním obvodu se Deník bude podrobněji věnovat v dalších dnech.

Copak radnici centrálního ostravského obvodu nevadilo, že pro jednu zakázku oslovuje tři firmy jedněch a těch stejných lidí, a tím výrazně snižuje šanci, že pro ni budou nabídky co nejvýhodnější? Vždyť starosta Miroslav Svozil (ODS) často a rád opakuje větu, že se musí chovat jako dobrý hospodář. Proč se tím tedy neřídil i v tomto případě? Na otázky Deníku za něj odpověděl místostarosta Jiří Havlíček (ČSSD).

„Radnice oslovuje firmy uvedené v databázi stavebních firem podle účelu veřejné zakázky a platného živnostenského oprávnění. Z této databáze jsme firmy vybrali,“ reagoval Havlíček nejprve trochu neurčitě s tím, že zda si firmy nemohly dělat cenové křoví, je spekulativní otázka, na kterou mu nepřísluší odpovídat.

Když se pak Deník opakovaně ptal, zda by si obvod neměl lépe ověřit, jaké firmy pro zakázky oslovuje a kdo za nimi stojí, Havlíček přiznal: „Ano, stala se chyba. Z databáze shoda nebyla zřejmá. Opatřením proti těmto případům je zavedení elektronického nástroje, který umožňuje podání nabídky kýmkoliv, a také rozšíření povinnosti odborů úřadu ověřovat propojené osoby před oslovením k podání nabídek,“ uvedl.

Příliš zkušeností firmy neměly


Zajímavý bude v neposlední řadě i Havlíčkem zmíněný seznam firem, ze kterého radnice čerpala při oslovování pro veřejné zakázky. Pro akci s názvem Parkoviště Generála Píky z něj pětici společností včetně tří propojených radnice například vybrala na konci dubna 2008. Společnost Aukce přitom získala živnost pro provádění staveb teprve na konci roku 2007, M.T.C WENBAU Invest dokonce vznikla a stavební živnost získala až v březnu 2008. Příliš zkušeností s podobnými zakázkami tedy v době oslovení zřejmě ani jedna z těchto firem neměla.

„Pro zakázky oslovujeme střídavě firmy, které jsou už na trhu zavedeny – u těchto firem jsou ve fyzické evidenci pochopitelně i reference. Oslovujeme ale i firmy nově vzniklé, kterým je nutné dát příležitost, aby někde reference získaly a mohly se pak ucházet o větší veřejné zakázky,“ vysvětloval dále Havlíček.

Redakce Deníku chtěla od radnice získat tuto databázi k nahlédnutí, zatím se nám ji však získat nepodařilo. Podle místostarosty se totiž nejedná o ucelený uzavřený systém, ale o soubor informací, referencí, zkušeností a dat o firmách v písemné a elektronické podobě.

Audity: podezřelých zakázek je více


Podezřelá zakázka na parkoviště Generála Píky není jedinou akcí v této městské částí obestřenou mnoha otazníky. Už na začátku loňského roku jsme na základě jiného auditu magistrátu psali například o zakázce typu „já na bráchu, brácha na mě“. Šlo o soutěž na rekonstrukci ulice Macharovy v Ostravě-Přívoze, kterou po mnoha peripetiích získala firma Anti Aqua System spoluvlastněná členem místního sdružení ODS v Moravské Ostravě Filipem Sojčákem, tedy stranickým kolegou starosty Miroslava Svozila.

V prvním výběrovém řízení se o tuto zakázku zajímalo pět uchazečů, přičemž Anti Aqua System vůbec nezvládla přihlášku, a jako jediná tak daným podmínkám nevyhověla. Vítězem se stala jiná firma, avšak rada obvodu posléze výběrové řízení zrušila a vypsala nové. Důvod? Vysoutěžená cena údajně převyšovala představy radnice, podle jejíhož investičního plánu měla stát oprava chodníku maximálně 2,6 milionu korun.

Pro konkurz číslo dvě pak radní MOaP oslovili čtyři zcela nové uchazeče a s nimi opět původně „neúspěšnou“ firmu Anti Aqua System, které se už napodruhé vyhrát podařilo. Za realizaci požadovala 2,94 miliony korun, a nakonec od radnice vyinkasovala dokonce 3,017 milionu korun. To je na jedné straně o400 tisíc korun více, než si obvod od druhé soutěže sliboval, a na straně druhé o pouhých22 tisíc korun méně, než chtěl původní vítěz. „Pro mé hlasování o přidělení zakázky byl rozhodující hospodárný přístup ve financování investic vůbec, nikoliv skutečnost členství pana Sojčáka ve sdružení ODS,“ hájil se v dřívějším článku v Deníku starosta centrálního obvodu Miroslav Svozil.

Transparency International: Informace je nutné ověřit


Podezřelý výběr propojených firem pro jednu zakázku se nezdá ani Martinu Holíkovi z právní a protikorupční poradny Transparency International. „Zadavatel má mít skutečný zájem na co nejnižší vysoutěžené ceně. Lze přitom předpokládat, že majetkově propojené společnosti budou preferovat jeden společný hospodářský cíl, a nikoliv tři dílčí, na sobě nezávislé,“ míní Holík.

Pokud podle jeho dalších slov zadavatel oslovuje předem vybrané uchazeče, musí si o nich ověřit všechny veřejně dostupné informace. „V tomto případě tak buď neučinil, což je neomluvitelná nedbalost, nebo učinil, a pak lze jen spekulovat o motivaci tohoto jednání zúčastněných osob,“ diví se Martin Holík postupu radnice Moravské Ostravy a Přívozu při zakázce s názvem Parkoviště Generála Píky.

>> POZNÁMKA TOMÁŠE ŠIŘINY

Mafie nebývá dobrým hospodářem

Když Deník před časem upozorňoval na nepravosti a možná velké lumpárny radních v Moravské Ostravě, byla jeho zjištění místními mocipány bagatelizována s tím, že jsme nepřinesli žádný jasný důkaz. Teď ho máme a je nad slunce jasný. Fakt, že obec pozvala do předražené soutěže o obecní miliony tři firmy stejných majitelů, je výsměchem sousloví dobrý hospodář, které radní tak často používají.

Máme i další důkazy, které obecní zastupitele za ODS a ČSSD usvědčují. Stačí umět počítat a dá se zjistit, že centrální obvod rozhazuje za obecní zakázky víc, než musí a má. Nezvykle mnoho zakázek je o 20,30 i více procent nad cenou projektanta. Odborníci přitom tvrdí, že ve veřejné soutěži se dá běžně dostat i20 procent pod ni. V Moravské Ostravě to ale neplatí – tam se totiž podivnou náhodou oslovují firmy, které to levně neumí. A v zakázkách pak peníze mizí jako v černé díře.

V encyklopediích je definice mafie jasná. V moderní době to je organizace přisátá svými chapadly na státní a obecní rozpočty. Co jí to mimo jiné umožňuje? Velká koalice je smrtelná věc, když se na obou stranách najdou šikulové, kteří nemají čestné úmysly. Spojení lidí okolo nechvalně známého politika-byznysmena Jana Stoklasy ze strany sociálních demokratů a partičky okolo občanského demokrata a starosty obvodu Miroslava Svozila je pro obec a její kasu vražedné. Opozice nemá šanci se dovolat svých práv, média nemohou získat solidní informace a výsledek je na světě – promrhané miliony.

Autor: Martin Pleva

Místo události:
16.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
UMLČEL JE! Kolik je stav? To jako by se s rukavicí u ucha tázal zlínských hráčů i nepřátelských fanoušků útočník Vítkovic Jakub Lev po gólu na 5:3, který byl klíčový.

Lev po prvním hattricku v kariéře: Oslava? Asi byla moc, byly v tom emoce

Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
2 6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

 Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava probíhá Kariérní týden. Akce má za cíl usnadnit studentům a čerstvým absolventům VŠB-TUO vstup na trh práce a podpořit jejich uplatitelnost v našem regionu.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení