Tak například společnost Hochtief, sponzor letošního plesu MOaP, vyhrála v roce 2008 zakázku na izolaci proti zemní vlhkosti a opravy krovu u domu na ulici Senovážné, která měla podle projektové dokumentace přijít obvod na tři miliony korun. Cena, kterou Hochtief nabídl a se kterou zvítězil, však byla bezmála pět milionů korun. Předražení zakázky tedy dosáhlo66 procent!

Nebo zakázka na rekonstrukci ulice Odboje, která měla podle projektu stát necelé tři miliony korun. Radnice oslovila pro výběrové řízení pětici firem a jako vítěznou vybrala společnost Blue Net, o které nyní psal Deník v souvislosti s podezřelou zakázkou na parkoviště Generála Píky. Nabídla cenu 4,15 milionu korun, tedy o40 procent vyšší.

Takto předražených zakázek se podle zjištění Deníku vysoutěžilo v centrálním obvodu jen v roce 2008 minimálně devět. V součtu byly vítězné nabídky vyšší oproti projektové dokumentaci o sedm a půl milionu korun, tedy o částku, za niž by se toho dalo opravit ještě mnoho. Vedení radnice MOaP jsme proto požádali o podrobnější přehled všech vysoutěžených zakázek za roky 2007 až 2009, do kterého by se navíc promítla i konečná vyfakturovaná cena. Ta totiž mnohdy bývá ještě vyšší než cena z podané nabídky. Jednoduché tabulky jsme však zatím ani přes opakované žádosti nedostali.

#nahled|https://g.denik.cz/57/95/grafika_centrum_ostrava_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/57/95/grafika_centrum_ostrava.jpg|Předražené zakázky v centrálním obvodu.#

„Je pravda, že u řady dílčích zakázek byla výsledná cena realizace vyšší než odhad projektanta, ale v součtu všech zakázek za rok 2008, u nichž lze porovnat cenu vycházející z projektu s cenou konečnou po realizaci, došlo k úspoře zhruba 410 tisíc korun. Navíc cena není zpravidla jediným kritériem pro hodnocení zakázek. Svou roli také hraje například termín splnění zakázky a délka záruky,“ vyjádřil se k tématu místostarosta Jiří Havlíček.

Aby byly odstraněny všechny spekulace, které by se kolem veřejných zakázek mohly vyskytnout, zavedl podle jeho dalších slov centrální obvod od 1. června loňského roku elektronické zadávání veřejných zakázek, které se týká všech – nejen stavebních – zakázek malého rozsahu nad sto tisíc korun.

Podle zjištění Deníku však i po tomto datu zadávala radnice MOaP některé malé zakázky svým starým způsobem – tedy tak, že firmy do soutěže vybírala sama a hodnotící komise pak z předložených nabídek určila vítěze. Vedení obvodu se k tomu zatím nevyjádřilo, stejně jako neodkrylo seznam firem, který využívá, ani už zmiňovaný přehled všech zakázek za poslední tři roky. Problematiku bude Deník dále sledovat.

Řízení s nevýhodnými nabídkami by se mělo zrušit


„Pokud nejnižší nabídková cena výrazně převyšuje předpokládanou hodnotu veřejné zakázky, lze předpokládat, že zadavatel postupoval chybně buď při stanovení předpokládané hodnoty, nebo v průběhu výběrového řízení,“ říká Martin Holík z právní a protikorupční poradny Transparency International. Je podle něj prokázáno, že existuje přímá úměra mezi mírou konkurence a výhodností nabídek. Pakliže zadavatel obdrží nabídky uchazečů, jejichž nabídkové ceny převyšují předpokládanou hodnotu, měl by si zpracovat analýzu, nakolik byl jeho odhad reálný.

„Dojde-li k závěru, že stanovil předpokládanou hodnotu v souladu s tržní realitou, pak výběrové řízení selhalo. Důvodem byla pravděpodobně nedostatečná konkurence. Výběrové řízení, umožňuje-li mu to zákon, by měl v takovém případě zrušit a změnit podmínky tak, aby dosáhl vyšší účasti uchazečů,“ míní Holík.