Proč jste se rozhodl vstoupit do politiky?

Hlavním motivem byla možnost využít a promítnout dosavadní životní a profesní zkušenosti do věcí veřejných.

Považujete svou dosavadní nestrannost a „nepolíbenost“ v politice za výhodu?

Ano, jako nestranný pozorovatel jsem mohl posledních dvacet let vnímat věci nezaujatě a v širších souvislostech. Nejsem zatížen negativními osobními vztahy, netíží mě žádné křivdy minulosti. Proto se mohu s klidným svědomím pokusit dělat kvalitní, neagresivní a racionální politiku zaměřenou na občany.

Chce se mi dodat: A jsem finančně zajištěn natolik, aby o mně nikdo nemohl prohlásit, že jdu do politiky pro peníze. Souhlasíte s tímto dodatkem?

Souhlasím, a ještě chci doplnit, že vše, co jsem za svého života nabyl, nabyl jsem legálním způsobem.

Hodně lidí o politice prohlašuje, že je to špína. Vy jste se i přesto rozhodl být veřejně činný. Jste připraven na nejrůznější podpásovky, tlaky, podložené i nepodložené ú­toky?

Jsem připraven sloužit věci veřejné v souladu s řádem tohoto státu. Případných útoků na mou osobu se neobávám, nemám důvod. Jsem třicet let spokojeně ženatý a na nejvyšší příčce mého hodnotového žebříčku stojí rodina. Nechci, aby to vyznělo jako klišé, ale rodinu vnímám jako nosný pilíř, základ společnosti, vždyť právě ona naší zemi vychovává budoucí generace.

Proč jste si vybral Stranu práv občanů?

Už z názvu samotné strany vyplývá její zaměření, a to snaha měnit veřejné záležitosti k lepšímu a ve prospěch občanů, přičemž je s tímto záměrem spojena osobnost Miloše Zemana. Právě jemu můžeme všichni uvěřit, že politikou nezbohatl, což osobně velmi oceňuji.

Jak na vaše rozhodnutí reagovala manželka se synem?

S pochopením. Podle jejího názoru politika potřebuje nové lidi a osobnosti s určitými morálními a profesními kvalitami. I vzhledem ke své profesi soudkyně si uvědomuje stejně jako já nutnost změny samotného legislativního procesu tak, aby zákony, které jsou v Poslanecké sněmovně přijímány, byly kvalitní a použitelné nejen pro soudy, státní zastupitelství, policii, veřejnou správu, ale samozřejmě pro všechny občany. A náš syn? Pohybuje se ve stejném oboru a je s námi v tomto ohledu zajedno.

Pokud se dostanete do Sněmovny, jaké cíle jste si předsevzal?

Dospěl jsem k názoru, že je nezbytné vrátit do politiky v první řadě kulturu s velkým důrazem na dialog. Bez něj to jednoduše nejde. Chci maximálně využít svých profesních znalostí a zkušeností a přispět ke zkvalitnění a zjednodušení zákonodárství. Mám jasné představy o reformě soudnictví. Budu například usilovat změnou zákona o zkrácení délky soudního řízení, podporovat oddělení státních zastupitelství, jako samostatného nezávislého orgánu na státní moci, a to organizačně, správně a rozpočtově od ministerstva spravedlnosti. Považuji za nesmírně důležité zprůhlednit činnost státních zastupitelství a zvýšit jejich důvěru.

Co jsou podle vás tři největší plusy tohoto regionu?

Nesporně jsou to slavná průmyslová historie, ambiciózní a odvážné projekty budoucnosti, přičemž nemám na mysli jen investice do rozvoje a výstavby. Za největší devizu tohoto regionu ovšem ve všech směrech považuji schopné, tvrdě pracující, poctivé a sebevědomé občany.

A naopak tři minusy?

Vysoká nezaměstnanost, obrovské znečištění životního prostředí, naprosto nevyhovující dopravní infrastruktura a v některých případech příliš velká vzdálenost od Prahy.

Proč by měli občané dát svůj hlas SPOZ?

Protože občané by měli mít možnost vybrat si politiky, kterým věří, a kteří už něco dokázali. Devadesát procent občanů nedůvěřuje současným politikům. Stran práv politiků je hodně, strana práv občanů jediná. Navrhovanými změnami volebního systému jasně říkáme, že máme dostatek odvahy přesunout moc z rukou politiků do rukou občanů a dát jim právo na změnu.

Předseda SPOZ Miloš Zeman z billboardů hlásá, že zná řešení hospodářské krize, předpokládám, že vy samozřejmě také. Podělte se s občany o návod.

Úhrnný státní dluh překročil jeden bilion korun a dluhová služba, což je splácení úroků ze státního dluhu, dnes představuje sedmdesát pět miliard. Poprvé došlo k tomu, že nám zahraniční trhy odmítají kupovat české dluhopisy. Jediné řešení, které lze v této krizové situaci navrhnout, je zvýšit příjmy zvýšením daní, a to zejména zrušením rovné daně. Ta totiž pomáhá jen pěti procentům těch nejbohatších. Návratem k progresivnímu zdanění je nutné snížit výdaje, hlavně na přebujelý státní aparát a také armádu. Z takto ušetřených prostředků pak lze financovat veřejné práce a zakázky, čímž se sníží nezaměstnanost. Z ekonomické krize se dostaneme jedině investicemi, nikoli spotřebou.

Velká část lidí v kraji je odkázána na sociální dávky. Ti zřejmě raději slyší sliby o zvýšení mateřské dovolené, proplácení prvních tří dnů nemocenské. Jak právě je chcete získat pro stranický program, který se zvyšováním sociálních dávek v době krize nepočítá?

Strana práv občanů Zemanovci nepodporuje populistické zvyšování sociálních dávek, jímž si jiné politické strany kupují své voliče. Výplatu některých sociálních dávek požadujeme vázat na plnou účast na veřejně prospěšných pracích. Nechť je nabízena práce těm, kteří si ji nedokážou sami zajistit, ale stát, kraje a obce nemají mít povinnost platit peníze těm, kteří nabízenou práci bez závažných důvodů, především zdravotních, odmítnou.

Jaké politické kroky by se měly podniknout, aby se v Moravskoslezském kraji zlepšilo životní prostředí?

V poslední době se hodně diskutuje o připravované výstavbě karvinské spalovny komunálního odpadu. Tento projekt nabízí zodpovědná řešení nejen z hlediska environmentálního, ale rovněž ekonomického. Energetické využívání komunálního odpadu je světovým trendem, tuto skutečnost nikdo nezpochybňuje, jenže velkou roli v této otázce hraje schopnost nebo neschopnost komunálních politiků problematiku spaloven dostatečně, srozumitelně a náležitě vysvětlit.

S působením takového zařízení v regionu je samozřejmě propojena i důsledná právní regulace celé této oblasti, což mě osobně velmi zajímá. Neméně tak otázka vybudování vodního kanálu Odra – Dunaj – Labe. Z množství výhod, které by projekt nesporně přinesl, uvedu pouze několik: nová pracovní místa pro občany České a Slovenské republiky, kvalitní, ekologická a efektivní plavební cesta, a také možnost využití v období sucha, při nedostatku vody, ale i v době povodní.

>> Stručná vizitka

Matej Zachveja má osmapadesát let. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně v Brně, kde v roce 1982 získal titul JUDr. Poté působil jako soudce a právník v oboru výstavby. Před vstupem do advokacie krátce pracoval u Okresního soudu v Popradě jako předseda senátu. V roce 1992 se stal členem České advokátní komory. V současné době stojí v čele významné ostravské advokátní kanceláře Zachveja & Blaško, zároveň je členem legislativní komise při zastupitelstvu Moravskoslezského kraje. Je ženatý a má jednoho syna. V mládí závodně hrál volejbal, rád relaxuje na golfu a ve volném čase se věnuje také rekreačnímu lyžování a cyklistice.
Všechny články ke květnovým parlamentním volbám ČTĚTE ZDE!