Když se měly loni na podzim konat předčasné parlamentní volby, psala jsem rozhovor s tehdejší jedničkou za moravskoslezské zelené, novinářkou Janou Lorencovou. Na pozici lídra jste ji nyní vystřídal vy. Proč ta změna?

Jana Lorencová se rozhodla nekandidovat do Poslanecké sněmovny, jak nám oznámila e-mailem, a to i poté, co jsme jí nabídli podporu ve volbách do Senátu. Mně osobně je to líto.

I vy jste působil jako novinář, nějakou dobu jsme byli kolegové. Věnujete se nyní plně politice?

Věnuji se politice, ale není to tak, že by mě úplně pohltila. Politicky činný jsem proto, že jedině tak mohu prosadit své názory na to, jak změnit životní prostředí k lepšímu i jak přispět k tomu, aby lidé neměli důvod politiku nazývat svinstvem. Nadále však působím jako organizátor festivalu Folklor bez hranic, který jsem spolu s Kateřinou Macečkovou založil, nadále se věnuji divadelní kritice a jezdím jako lektor po nejrůznějších přehlídkách a festivalech. A ve své chaloupce v Beskydech relaxuju tak, že si vyřezávám a vytesávám dřevěné plastiky.

Po sametové revoluci jste byl poslancem za Občanské fórum, pak jste vstoupil do Občanského hnutí, později jste byl členem Svobodných demokratů. Proč ty „přestupy“ a nynější kandidatura za Stranu zelených?

Nešlo o přestupy. Občanské fórum se rozdělilo na ODS a Občanské hnutí. Já měl blíže k Občanskému hnutí. Svobodní demokraté byli politickou stranou, která vznikla z Občanského hnutí, a jako člen Svobodných demokratů jsem v koalici se Stranou zelených zasedal již v devadesátých letech v ostravském zastupitelstvu. Když Svobodní demokraté zanikli, vstoupil jsem posléze do Strany zelených.

Proč by voliči Moravskoslezského kraje měli volit právě vás a Stranu zelených?

Protože jsme jedinou politickou stranou, která odmítla milionový úplatek od novináře převlečeného za lobbistu. Protože jsme jediní, kterým se dá věřit, že to s ochranou ovzduší na Ostravsku a Karvinsku myslí vážně. Protože nabízíme kraji s velkou nezaměstnaností ekonomický růst ve formě průmyslové a podnikatelské činnosti, která nebude ničit přírodu a krajinu. A protože nejvíce ze všech myslíme na budoucnost dětí, které mohou být zdravé jen ve zdravém prostředí.

Jak mohou zelení prospět Moravskoslezskému kraji v parlamentu?

Prosadíme novelu zákona o ochraně ovzduší, která ve svém důsledku zajistí čistší vzduch a zdravé dýchání. Zamezíme těžbě uhlí pod Beskydami, přineseme nová pracovní místa v zelené ekonomice, navrhneme zákony omezující korupci a také opatření rozvíjející vědu a kulturu v regionu.

Jaké je hlavní téma zelených v Moravskoslezském kraji pro parlamentní volby, kterým chtějí oslovit voliče?

Je to čistota ovzduší, na druhém místě řešení vysoké nezaměstnanosti.

Pokud se dostanete do sněmovny, jaké cíle jste si předsevzal?

Omezení množství škodlivin vypouštěných do ovzduší nad Ostravskem a Karvinskem. Prosazení silničního obchvatu kolem Frýdku-Místku, který nebude v kolizi s životním prostředím a ochranou přírody a krajiny. Zamezení těžby v dole Frenštát v Trojanovicích. Dokončení protipovodňové prevence a rozvoj okrajových oblastí kraje – Bruntálska a Těšínska.

Co jsou podle vás tři největší plusy tohoto regionu?

Krásná příroda, množství vzdělaných a vysoce kvalifikovaných lidí a bohatý kulturní i společenský ži­vot.

A naopak tři minusy?

Znečištěné ovzduší, vysoká nezaměstnanost a vzdálenost od hlavního města Prahy.

Žijete ekologicky?

Ano. Piju vodu z vodovodu. Šetřím elektrickou energii, všude mám úsporné žárovky. A také mám v bytě zimu, stačí mi šestnáct stupňů. Ostatním ale ne, a tak mi všichni nadávají, že musí mrznout. Návštěvám samozřejmě přitopím.

Máte také svůj morální kodex politika? Pokud ano, jaký?

Jako jeden z prvních v ČR jsem podepsal morální kodex serveru Naši politici. Čtenáři ho mohou najít na adrese www.nasipolitici.cz.

>> Stručná vizitka

Ladislav Vrchovský se narodil v roce 1948 v Českých Budějovicích, má středoškolské vzdělání. Mezi lety 1969 až 1989 pracoval nuceně v dolech OKD, kam byl „odeslán na převýchovu“ jako odpůrce normalizačního režimu. V roce 1989 vedl stávkový výbor horníků v OKD. V roce 1990 byl zvolen poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum. Po rozpadu Občanského fóra vstoupil do Občanského hnutí.

V letech 1992 až 1996 byl členem Zastupitelstva města Ostravy za koalici Svobodní demokraté – Strana zelených. Od roku 2006 je členem Strany zelených. Před dvěma lety se stal členem předsednictva této politické strany. Působí jako nezávislý novinář a divadelní kritik. Je zakladatelem ostravského festivalu Folklor bez hranic. Jeho koníčkem je horská turistika, řezbářství a všechny žánry umění včetně lidové kultury a folkloru.
Všechny články ke květnovým parlamentním volbám ČTĚTE ZDE!