VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konečná: Odmítám uznat, že se věci nedají měnit

Ostrava/ROZHOVOR/ - Přestěhovala by ministra životního prostředí i s jeho spolupracovníky a rodinami do Ostravy, aby na vlastní kůži poznali, v čem tady žijeme, co dýcháme. Problematika zdejšího špinavého ovzduší je hlavní věcí za jejíž zlepšení by chtěla v příštích čtyřech letech v Poslanecké sněmovně bojovat devětadvacetiletá Kateřina Konečná, jednička na kandidátce moravskoslezských komunistů.

12.5.2010 21
SDÍLEJ:

Kateřina Konečná nedávno nafotila sérii snímků s fotografem Tinem Kratochvilem, které by se měly objevit v kalendáři na příští rok. Výtěžek z jeho prodeje půjde na dětské domovy.Foto: Tino Kratochvil

Ač by se to podle jejího věku nemuselo zdát, na půdě českého parlamentu se směle pohybuje už osm let. „Když mi stresová práce občas přinese nějakou tu krizi, vzpomenu si, proč jsem do toho šla, a vyženu si ji z hlavy,“ říká mladá komunistka a doplňuje: „Já nerada prohrávám, tak ať si mě páni politici ještě chvíli užijí.“

Zaznamenal jsem, že chcete v případě svého zvolení prosazovat, aby se ministerstvo životního prostředí přesunulo do Ostravy. Myslíte si, že by to byl krok, který by pomohl zdejšímu ovzduší? Jak?

Myslím, že by to byl krok, který by ministrovi a jeho nejbližším spolupracovníkům osvětlil, jak se tu v některých obdobích smogu opravdu žije. Mělo by to jeden předpoklad: že si sem k nám nastěhují i své rodiny s dětmi, aby pochopili, že je nutné chránit každý kousek naší republiky, i ten hodně vzdálený od Prahy. Životní prostředí je totiž ten největší investiční celek pro naše další generace a na tom by nám přece všem mělo záležet. Vlastní hmatatelná zkušenost je ten nejlepší přesvědčovací argument.

Životní prostředí je oblast, pro kterou jste za KSČM takzvanou stínovou ministryní. Co by pod vaším vedením tento resort udělal, aby se lidé v tomto regionu zimu co zimu nedusili?

Zákonnými opatřeními a zvýšením pokut bychom se snažili donutit k dodržování zákonů této země především velké znečišťovatele. Pomocí přesvědčovacích kampaní a systému vázaných dotací bychom se pokusili zajistit spolupráci jednotlivých občanů na zmírnění dopadu škodlivin na Moravskoslezský kraj, a tím zajistit i snížení nemocnosti, která je v této oblasti poměrně vysoká.

V parlamentu jste osm let, v roce 2002 jste se ve svých jednadvaceti letech stala nejmladší poslankyní. Co vás vlastně přilákalo do světa vrcholné politiky?

Do politiky mě přivedla touha po změně a taky trochu moje zdravá drzost, ambicióznost. Odmítám totiž uznat, že se věci nedají měnit. Myslím si totiž, že mladí, napříč politickým spektrem, by se mohli snažit domluvit na pravidlech, která by tuto zemi vedla k prosperitě.

Jak se váš pohled na českou politiku za tu dobu změnil? Co jsou její největší nešvary?

Největším problémem české politiky jsou lidé, kteří do ní vstoupili jen pro získání vlivu a finančního prospěchu. Bohužel mám pocit, že jich přibývá.

Nemáte toho tedy dost? Nebylo by lepší změnit zaměstnání na nějaké, v rámci kterého byste měla víc klidu, času na rodinu a koníčky? Co jiného byste dělala ráda?

Já nerada prohrávám, tak ať si mě páni politici ještě chvíli užijí. A kdybych měnila povolání? Novinařina by mě opravdu lákala. I když vím, že s mnohými politiky to nemá novinář lehké, ale držím jim palce.

Jak a kde vlastně nejraději trávíte volný čas? Co se vám vybaví, když se řekne odpočinek, relaxace…

Relaxace? Tak třeba jízda na in-line bruslích, v zimě lyže a někdy jen zavřít oči a snít.

V rámci ankety Miss Volby se na internetu objevila vaše fotka, na které máte myslivecké sáčko oblečené na holém těle bez podprsenky. Za jakým účelem tato odvážná fotka vznikla?

Fotil ji brněnský fotograf Tino Kratochvil pro kalendář na příští rok, a pokud se prodá – a já doufám, že jej koupí všichni myslivci –, peníze půjdou dětským domovům.

Vraťme se zpět k problematice tohoto regionu. Co jsou podle vás tři největší plusy Moravskoslezské­ho kraje?

Tři plusy? Možná vás zklamu, pro mě jsou to docela obyčejné věci. Nadmíru upřímní a pracovití lidé, kteří nemají rádi podrazy, nastávající rozvoj tohoto kraje a jeho perspektiva, překrásné okolí a příroda.

A naopak tři minusy?

Velmi často špatné ovzduší, které se budeme snažit změnit, málo pracovních příležitostí pro mladé a ničivé povodně, kterým je třeba zabránit.

Za které věci, jež jsou z vašeho pohledu pro tento region důležité, byste chtěla v Praze bojovat i v následujícím volebním období?

Chtěla bych docílit zlepšení životního prostředí v Moravskoslezském kraji, příliv dalších investorů do kraje a vybudování pracovních míst pro absolventy středních a vysokých škol.

>> Stručná vizitka

Kateřina Konečná se narodila 20. ledna 1981. Vystudovala Gymnázium v Novém Jičíně, poté absolvovala bakalářské studium na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Od roku 2002 je poslankyní Parlamentu České republiky za Komunistickou stranu Čech a Moravy. Během této doby si doplnila vzdělání na Vysoké škole finanční a správní v Praze. Je vdaná. Mezi její záliby patří kolečkové brusle, divadlo, hudba či výtvarné umění.
Všechny články ke květnovým parlamentním volbám ČTĚTE ZDE!

Autor: Martin Pleva

12.5.2010 VSTUP DO DISKUSE 21
SDÍLEJ:
Sledování výsledků parlamentních voleb ve štábu ANO, 21. října v Praze. Babis
56

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

Tomio Okamura (uprostřed) slaví úspěch SPD ve volbách.
6

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

ČSSD: Nikde nikdo, ani slovo... ODS: Dnes není důvod plakat!

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Sokolská třída v centru Ostravy. Obvyklé místo volebních štábů dvou stran z opačného politického spektra nemůže naskýtat v sobotu v podvečer odlišnější pohled. Zatímco u občanských demokratů panuje rušno i vstřícnost, sociální demokraté mají v oknech tmu, zamčeno a telefony neberou.  

OHLÉDNUTÍ DENÍKU: Zajímavosti a čísla z voleb v kraji

Hnutí ANO není jediné, kdo sklidil v letošních volbách u voličů v kraji výrazný úspěch, slaví i druhé SPD Tomia Okamury. Podívejte se s námi, jaké další zajímavé postřehy redaktoři Deníku v letošních volbám zaznamenali.

OBRAZEM: Piráti překonali stanovený cíl, ale v Ostravě rum proudem netekl

/OHLÉDNUTÍ ZA VOLBAMI/ Piráti, větřící úspěch, se v Ostravě začali scházet už od 15. hodiny, krátce po skončení voleb. „Zakotvili“ v klubu Fabric v Plynárenské ulici.  

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení