Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odhalení sochy exulanta Tigrida podpořil i Havel

Ostrava /FOTOGALERIE/ - Díky dlouhodobé snaze studentů a učitelů Jazykového gymnázia Pavla Tigrida teď z původního Leninova podstavce shlíží bronzová busta významného českého představitele exilu – Pavla Tigrida.

14.5.2010
SDÍLEJ:

Díky dlouhodobé snaze studentů a učitelů Jazykového gymnázia Pavla Tigrida teď z původního Leninova podstavce shlíží bronzová busta významného českého představitele exilu – Pavla Tigrida.Foto: DENÍK/Pavel Sonnek

Více než rok sháněli studenti s učiteli a vedením porubského gymnázia prostředky k tomu, aby původní Leninův mramorový sokl přetvořili na pomník jmenovce své školy – Pavla Tigrida. Jejich snaha byla včera oceněna při slavnostním odhalení památníku – dorazili přátelé i rodina Pavla Tigrida a uctít jeho památku přijel i Karel Schwarzenberg.

Úvodní konferenci zahájila slova Václava Havla. „Jestliže ten, který na podstavci stával dříve, byl ztělesněním zla, Pavel Tigrid je jeho přesným opakem. Dával lidem naději,“ mluvil k plné aule Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava z obrazovky, protože zdravotní stav mu neumožnil dostavit se osobně. Následující hodina patřila vzpomínkám na osobnost Pavla Tigrida.

„Byl to člověk, který předpověděl mnoho důležitých momentů v naší historii, vybudoval Rádio Svobodná Evropa a vedl exilový časopis Svědectví, který byl jedním z nejlepších psaných médií své doby. Jeho přínos je obrovský,“ jmenuje Tigridovy zásluhy Pavel Pecháček, ředitel Rádia Svobodná Evropa.
Když starší dcera Pavla Tigrida vyjadřovala své díky, chvěl se jí hlas. Otec by prý byl moc rád právě proto, že se jedná o iniciativu mladých lidí – studentů.

V tom se shodují i jeho přátelé a spolupracovníci. „K pomníkům měl vždy trochu rezervovaný vztah, ale za touto akcí stojí celá škola, mnoho studentů, a tím získává zcela jinou kvalitu,“ říká novinářka Lída Rakušanová, která také působila ve Svobodné Evropě. Navíc ze setkání se studenty prý nabyla dojmu, že skutečně vědí, o koho se jedná a dělají tak jmenovci svého gymnázia čest.

I přes nepřízeň počasí se kolem poledne více než stovka studentů a hostů přesunula do areálu školy, kde socha stojí. Od bílé plachty ji slavnostně odstrojil Tigridův nejmladší vnuk Rafael. Sochu zhotovil akademický malíř Miroslav Rybička a peníze na ni získalo porubské gymnázium ze sbírky, kterou v průběhu celého loňského roku pořádalo, příspěvků rodičů a přátel školy a také díky finanční podpoře porubské radnice.

>> Pavel Tigrid (1917-2003)

Odpátku má v Ostravě svůj pomník významný publicista, politik a především velký bojovník za svobodu Pavel Tigrid. Byl jednou z nejvýraznějších osobností československého protikomunistického exilu. V emigraci se podílel na založení Rádia Svobodná Evropa a vydával proslulý čtvrtletník Svědectví. Jeho přátelé jej popisují jako vřelého, vtipného, laskavého až nesmělého gentlemana, který vždy stál na straně spravedlnosti.

ANDREA WANTULOVÁ

Místo události:
14.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žáci 1.B, ZŠ a MŠ Ukrajinská 19, Ostrava-Poruba

Představujeme prvňáčky z ostravských ZŠ Ukrajinská a Na Mlýnici

Ivo Vondrák jako host on-line rozhovoru v ostravské redakci Deníku.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ragbisté Mariánských Hor si zahrají rozhodující zápas o extraligu

Ragbisté Mariánských Hor budou bojovat o extraligu. Tým trenéra Roba Vanna sice v závěrečném kole Českého poháru, skupiny Morava, nezískal na hřišti Zlína původně potřebný bod, a prohrál tam 9:29, nakonec jim však i tento výsledek zaručil postup do finále.

Osudy pevností na Opavsku? Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady...

Klubovny, ubytování načerno nebo muzea či sklady. Takové osudy mají dnes pevnosti a pevnůstky na Opavsku, které se budovaly v letech 1935 až 1938, tedy před více než osmdesáti lety. Mnohé z nich už dávno nepatří armádě, další se na převod do majetku historických spolků, jednotlivců nebo měst a obcí teprve chystají.

S ODISkou nově do Ostravy také žlutými vlaky

Na krajskou síťovku ODISKA budou moci cestující jezdit i vlaky RegioJet. Do systému budou zařazeny tři ranní spoje z Návsí.

Pouze čtyři strany v Moravskoslezském kraji mají v čele kandidátky ženu

V Moravskoslezském kraji jde do blížících se voleb šestadvacet stran a hnutí. Deník zjišťoval, kolik je na jejich kandidátkách příslušnic něžného pohlaví.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení