Aktivní je v tomto kraji například v problematice bývalých bytů OKD. Soud v těchto dnech vyřkl verdikt v jeho prospěch – nemusí se omlouvat podnikateli Zdeňku Bakalovi za to, že jej označil za gaunera.

„Soud panu Bakalovi řekl, že se takovýmto způsobem k lidem chovat nemůže. Irituje mě to, jak nájemníky pohrdá,“ říká v rozhovoru pro Deník Zaorálek a pokračuje: „Naším cílem je každopádně to, aby byly tyto byty nabídnuty lidem. Jiné řešení není.“

V sobotu jsem vás viděl na fotbale. Jak se vám líbil zápas ostravského Baníku s Mladou Boleslaví, a co jste říkal na gól v poslední minutě, který zřejmě vzal domácím šanci na mistrovský titul?

Těžce jsem ten vyrovnávací gól nesl. Baník začal výborně, od první minuty to vypadalo, že budeme svědky toho, jak rozdrtí Mladou Boleslav. Pak to ale začalo ochabovat, vyřazení Ličky a Neuwirtha poznamenalo hru, držel to jen Neves vzadu. Byl to boj, věřil jsem, že to udržíme, sahalo se na titul. Všichni ten konečný výsledek nesli špatně. Jsem ale rád, že Baník o ten titul vůbec hraje.

V souvislosti s Baníkem a jeho fanoušky se v poslední době hodně mluví o potřebě postavit nový moderní stadion. Jaký na to máte názor?

Fotbal je tak významný sport pro Ostravu, že si zaslouží odpovídající stánek. Mrzí mě, že už nemohou pokračovat Bazaly, protože to je kultovní místo s obrovskou tradicí. Mělo by se ale hledět do budoucnosti. Pořádný stadion přinese pořádání velkých akcí – nejen fotbalových, které budou pro lidi neopakovatelným zážitkem. Proto si myslím, že se vyplatí postavit opravdu reprezentativní a dostatečně velký stánek.

Přece jen jde o investici přesahující jednu a půl miliardy korun, může si to město dovolit?

Ostrava na to má, je to metropole pro široký region, spádová oblast pro velké množství lidí. Je tady jak publikum, tak i velká tradice fotbalové výchovy. To je možná z mého pohledu nejdůležitější. Nejde přece jen o nějaký stadion, ale o Mekku, symbol na vrcholu, ke kterému bude směřovat výchova od těch nejmenších hráčů Baníku. Ti malí kluci budou k tomu stadionu vzhlížet, budou tam chtít jednou hrát. To bych si přál.

Co říkáte na variantu stadionu ve Svinově pro třicet tisíc lidí?

Vím, že se posuzovaly různé možnosti, a že tato varianta z toho vyšla nejlépe. Svinov má řadu výhod. Bylo by dobré, aby se město k tomuto projektu přihlásilo jako k něčemu, co bude součástí zdejšího rozvoje, a aby se na tom začalo pracovat. Myslím, že už to nesnese příliš odkladu.

Vaším stěžejním tématem v tomto regionu jsou bývalé byty OKD. V těchto dnech jste vyhrál soud s jejich vlastníkem – podnikatelem Zdeňkem Bakalou – který vás žaloval za to, že jste ho označil za gaunera…

Předložili jsme soudu rozsáhlý důkazní materiál – vyčítal bych si, kdybych v této kauze něco zanedbal. Měli jsme veřejná prohlášení pana Bakaly doložená z rádia, televize, z oficiálních vyjádření v Horníku. Pan soudce pak řekl, že lidé Bakalova slova pochopili tak, že jim byty prodá. A pokud to myslel jinak, měl toto veřejné mínění korigovat, měl lidem říci zavčas, že došlo k nedorozumění a že nic prodávat nechce. To ale za celou dobu neudělal. Naopak začal dělat z těch lidí pitomce. To mě na něm irituje, že těmi nájemníky pohrdá.

Není ale přes to všechno označení gauner až příliš silné?

Soudce řekl, že výraz gauner podle německého Meyersova lexikonu znamená vychytralý, lstivý člověk, který se snaží ošvindlovat a obelstít druhého. Že to je docela přesné a že mé tvrzení mělo pravdivý základ. To pro mě bylo příjemné zjištění. Soud panu Bakalovi řekl, že se takovýmto způsobem k lidem chovat nemůže. Pokud si někdo jako on představuje, že v téhle zemi bude vytvářet džungli, ze které bude pro sebe čerpat výhody na úkor ostatních, tak se mu musí dát najevo, že to je nedovolené.

Podporujete sdružení nájemníků BytyOKD, které by chtělo dosáhnout toho, aby byly dnešní byty RPG prodány lidem. Co se musí stát, aby se toto jejich přání splnilo?

Vlastník těchto bytů si dlouho myslel, že nemá problém. V poslední době se ale ukazuje, že ho má. Stát byl v této věci dlouho liknavý, až po připomínkách začalo ministerstvo financí něco konat – byla podána určovací žaloba. A tady se situace začala obracet. Ukázalo se, že pan Bakala se z toho jen tak jednoduše nevymaní. Nyní je podstatné, že sdružení nájemníků podalo stížnost k Evropské komisi na to, že v případě bytů OKD došlo k nedovolené veřejné podpoře. Pokud se to prokáže, stát může smlouvu z roku 2004, díky níž pan Bakala byty získal, vypovědět. Není pravda, jak se někdy říká, že ta smlouva je úplně bezzubá. Dá se od ní okamžitě odstoupit.

V čem spočívá ta nedovolená veřejná podpora?

Jsem přesvědčen, že když se Zdeněk Bakala rozhodl, že byty prodávat oproti původním předpokladům nebude, tak realizoval nedovolenou veřejnou podporu. Má obrovské bytové portfolio, které nezaplatil odpovídajícím tržním způsobem. On ho přitom zastavuje, bere si na něj úvěry, a tím dostává výhodu oproti dalším podnikatelům na uhelném trhu v Evropě. Má proti nim nedovolenou konkurenční výhodu. Mám podezření, že měl od počátku úmysl to takto udělat.

Co by nastalo poté, kdyby vám Evropská komise dala za pravdu? Nevidím jako zcela jednoduché, že by se zrušila smlouva a byty se prodaly lidem…

Muselo by se pak sednout ke stolu a obě strany by to musely řešit. Jaká cesta by z toho vyšla, to vám teď neřeknu, musela by se teprve najít a určitě by to jednoduché nebylo. Nemůžu teď samozřejmě předjímat rozhodnutí Evropské komise, ale ona může poskytnout státu velmi silnou pozici pro hledání řešení.

Naším cílem je každopádně to, aby byly tyto byty nabídnuty lidem. Jiné řešení není. Navrhovali jsme vedení společnosti RPG, že nemusí fond vlastnit, ale spravovat jej, že to je to zlaté vejce. Ty byty by nakonec stejně koupilo zhruba třicet procent lidí a oni by je mohli spravovat dál, nájemníci by s tím souhlasili. Křik by přestal, jejich byznys by pokračoval. Jen by se odstranil zdejší sociální problém. Nechápou, že tady ti lidé nejsou ovce, které budou jen mlčet.

V našich předvolebních rozhovorech s regionálními lídry stran se dotýkáme toho, co jsou největší plusy a minusy tohoto kraje. Jaké tři pozitiva tady vidíte?

Jako úplně největší plus vnímám to, že se podařilo vybudovat průmyslové zóny – Nošovice, Hrabovou, Mošnov nebo Kopřivnici. To snižuje výši nezaměstnanosti uprostřed krize. Nese to plody. Druhá věc, na kterou jsme pyšní, je dálnice D47. Bylo kolem toho mnoho jednání, která nebyla jednoduchá. Jsem rád, že dneska je to až na jeden úsek prakticky hotové. Zbývá dokončit ještě důležité obchvaty, zejména Opavy a Frýdku-Místku. To všechno má totiž vliv nejen na zdejší dopravu, ale i na životní prostředí. Pak bych jako pozitivum uvedl festival Colours of Ostrava. Z něj mám ohromnou radost, jsem z něj nadšen.

A naopak tři negativa?

Negativa jsou jasná. První, co člověka napadne, je špatný vzduch, který trápí lidi a snižuje atraktivitu tohoto kraje pro mladé. Druhým je nezaměstnanost, která stále zůstává na vysoké úrovni. No a třetím je už zmíněná nedořešená problematika bývalých bytů OKD.

Jako stěžejní negativum jste označil znečištěné ovzduší – co s ním?

Tady nestačí jeden krok, ale komplex opatření v několika oblastech. Samozřejmě, že potřebujeme nový zákon o ovzduší, který bude přísnější, ale není to jen o něm. Mnohá opatření už jsou definována, jen by se měla začít dělat. Na to měly vzniknout pracovní skupiny ze zástupců vlády a kraje, které by to realizovaly, dělaly by konkrétní kroky, ale které pořád nejsou. Není přitom na co čekat. Mým cílem je zastavit to, aby v tomto kraji docházelo k odlivu lidí, aby mladí odcházeli. Bez výrazného zlepšení ovzduší to však nepůjde.

>> Stručná vizitka

Lubomír Zaorálek se narodil 6. září 1956 v Ostravě, kde také navštěvoval základní a střední školu. Na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně pak studoval na fakultě filozofie. Pracoval mimo jiné jako dramaturg v ostravském studiu České televize, byl zaměstnancem Československé socialistické strany. V listopadu 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra v Ostravě.

Od roku 1990 přednášel filozofii, etiku a české politické myšlení 19. a 20. století na Ostravské univerzitě. V roce 1994 se stal členem ČSSD, za kterou byl o dva roky později zvolen do Parlamentu ČR. V současnosti je předsedou Krajského výkonného výboru ČSSD v Moravskoslezském kraji a místopředsedou Poslanecké sněmovny PČR. Je rozvedený a má tři děti – Tamaru, Ondřeje a Michala. Mezi jeho zájmy patří jazyky, literatura a divadlo.
Všechny články ke květnovým parlamentním volbám ČTĚTE ZDE!