Až do 13. června nabídne festival šestadvacet vystoupení hudby, zpěvu, ale i mluveného slova na osmi místech Moravskoslezského kraje v podání špičkových umělců z USA, Ruska, Polska, Německa, Slovenska, Maďarska. Zájem veřejnosti o Janáčkův máj je obrovský. Užnyní je vyprodáno devět koncertů. Letos na Máji vystoupí světově proslulý klavírista Garrick Ohlsson, vynikající dirigenti Libor Pešek či Jiří Kout, skvělý polský skladatel Krzysztof Penderecki a mnoha dalších umělců.

Po pondělním prologu jubilejního Janáčkova máje, který skvěle obstarala Česká filharmonie, pokračuje v úterý Mezinárodní hudební festival (MHF) Janáčkův máj hudbou a poezií moravských autorů na Vítkovickém zámečku. Představí se na něm Ensemble Martinů, což je klavírní kvarteto ve složení klavír – flétna – housle – violoncello. Obohatilo tak sestavu klavírního kvarteta v žánru komorní hudby nahrazením violy flétnou.

V tomto unikátním nástrojovém složení soubor inspiroval řadu významných současných českých skladatelů k napsání kompozic. I to je důvod, že ministerstvo kultury podporuje jeho vybrané koncerty s podílem soudobé české hudby, uváděné v historickém kontextu s hudbou světovou. Řada dalších skladeb z repertoáru kvarteta zní v tanečních, rockových a jazzových plochách.

Začátek dnes již legendárního příběhu souboru je zasazen do doby, kdy se rozhodla vdova po skladateli Bohuslavu Martinů – Charlotte– navštívit české země a převézt ostatky skladatele zpět domů, do rodné Poličky. Tehdy soubor v roce 1978 založili bratři Jan a Josef Riedlbauchové. V době komunistické éry soubor na krátkou dobu nesměl vystupovat. V roce 1993 jeho dnešní vedoucí Miroslav Matějka, někdejší absolvent Jana Riedlbaucha, na původní složení a ideu navázal. Kvarteto spolupracovalo s legendami českého herectví, jako byli Boris Rösner, Věra Galatíková či Radovan Lukavský, a samozřejmě s řadou žijících předních českých herců ve svých literárně hudebních projektech stále spolupracuje.

Soubor Ensemble Martinů tvoří– Miroslav Matějka – flétna, umělecký vedoucí, Radka Preislerová – housle, Simona Hečová – violoncello, a Štěpán Kos – klavír. Na programu jsou hudební opusy Bohuslava Martinů, Evžena Zámečníka, Emila Viklického, Jaromíra Dadáka a dalších skladatelů. Verše moravských autorů recituje Ladislav Lakomý, který nahradil původně ohlášeného, v současné době nemocného Bořivoje Navrátila. Začátek je v 19.30 hodin.