Notně prošlapaný hadr namísto perského koberce teď připomíná ostravské Masarykovo náměstí. Stavbaři při jeho rekonstrukci zřejmě použili méně kvalitní dlažební materiál, než měli. Město nyní chce, aby vše napravili. Je tedy možné, že se na centrálním náměstí opraveném za necelých sto milionů korun bude zase kopat.

Případ šetří protikorupční policie. Mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek uvedl, že nesmí sdělit žádné jiné informace, než které Deníku poskytl zhruba před měsícem. Tedy, že případem se zabývá ostravská expozitura, věc šetří jako podezření z podvodu.

Představitelé Ostravy se rozhodli jednat bez ohledu na průběh vyšetřování. Město coby investor celé akce se rozhodlo dlažbu u zhotovitele reklamovat. Žádá ho, aby bezplatně odstranil vady díla, to znamená, aby celé náměstí znovu předláždil.

„Chceme, aby firma náměstí předláždila přírodním kamenem z lomů v České republice tak, jak bylo uvedeno ve smlouvě a v zadávací dokumentaci stavby,“ řekl náměstek ostravského primátora pro investice Zdeněk Trejbal (ČSSD). Ze závěrů petrografického rozboru, který si město Ostrava nechalo začátkem roku udělat u certifikované Zkušebny kamene a kameniva v Hořicích, totiž vyplývá, že kámen použitý k výrobě dlažebních desek na Masarykově náměstí s 95procentní pravděpodobností nepochází z domácích lomů, ale s největší pravděpodobností je z Číny.

Bývalý majitel společnosti Tchas Václav Daněk na dotaz Deníku odeslaný e-mailem už před časem odepsal, že se k otázkám listu nemůže relevantně vyjádřit. „Poněvadž už takřka tři roky nejsem členem statutárního orgánu společnosti Tchas (dnešní Eiffage Construction),“ zdůvodnil Daněk.

Mluvčí společnosti Eiffage Construction, která Tchas před časem koupila, Vladimír Raszka uvedl, že bývalý Tchas měl při rekonstrukci náměstí na starosti převážně inženýrské sítě, dlažbu prováděla jiná firma – Sates Morava. „Subdodavatelskou firmu jsme informovali o dopisu, který jsme od města Ostravy dostali. O problému jednáme,“ reagoval Raszka s tím, že Eiffage Construction také spolupracuje s policií při vyšetřování, poskytuje jí veškeré informace a podklady, které vyžaduje.

Výměna čeká i plesnivějící stromy


Primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD) konstatoval, že nekvalitní materiál není jediný problém Masarykova náměstí. „Dlažba se také rozvolňuje, což ukazuje na to, že jde o nekvalitně provedenou práci,“ míní Kajnar.

Místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu, která Masarykovo náměstí spravuje, Jiří Havlíček (ČSSD) řekl, že obvod si nechal vypracovat znalecký posudek, který zdokumentuje veškeré závady na náměstí a posoudí také kvalitu práce při pokládání dlažby. Znalec by se měl poprvé na náměstí podívat v těchto dnech.

Vážným problémem náměstí je také zeleň. Část vysazených jerlínů už musela být vyměněna krátce po dokončení rekonstrukce. Dřeviny byly špatně zapěstované a nevyvinuly se jim koruny. Nyní jerlíny napadla plíseň. „Jerlíny budou na podzim zhotovitelem vyměněny a nahrazeny stejným typem stromu v souladu s předepsaným projektem,“ prohlásila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Rekonstrukce Masarykova náměstí, kterou před třemi lety dokončilo sdružení firem pod hlavičkou společnosti Tchas, stála zhruba 98 milionů korun. Většinu platilo město Ostrava, patnácti miliony korun přispěl městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Vydlážděno žulovými deskami tří barevných odstínů a mramorovými dlažebními kostkami je téměř deset tisíc metrů čtverečních za 34 milionů korun bez daně.