Onkologickou kliniku FNO, která jako jediná ve střední a východní Evropě tento přístroj vlastní, navštívil v těchto dnech John Adler, který stál u samotného zrodu přístroje. Cíle jeho jednodenné návštěvy byl jasný – předat ostravským kolegům cenné rady a zkušenosti, který při práci s tímto unikátním přístrojem získal.

„CyberKnife je v současné době nejpřesnější ozařovací přístroj na zeměkouli. Jeho hlavní přínos je v tom, že umožňuje aplikaci velmi vysokých dávek záření do velmi malého okruhu tkáně, a tím pádem dokonale napodobit chirurgický zákrok,“ vysvětlil Adler a zopakoval to, co na co už před ním upozorňoval přednosta Onkologické kliniky FNO David Feltl.

„Přístroj sice rozšiřuje možnosti léčby onkologických pacientů, ale rozhodně není určen všem. Není vhodný pro všechny druhy ani velikosti nádorů,“ upřesnil.

Ostravští onkologové se od Adlera dozvěděli, kterými druhy nádorů by měli začít. „Pan profesor nám doporučil začít s nádory mozku a prostaty. Poradil nám, abychom začali s nižším spektrem pacientů a postupně ho rozšiřovali. Neměli bychom podlehnout pokušení, že najednou můžeme vyléčit všechyny,“ řekl Jakub Cvek, zástupce přednosty onkologické kliniky FNO.

Pojišťovny jsou vstřícné


Pomocí CyberKnifu se ve světě léčí i už i mnohá neonkologická onemocnění, jako například epilepsie, deprese nebo bolesti trojklanného nervu. Právě ty budou podle přednosty Feltla v Ostravě schopni léčit už za několik týdnů.

V těchto dnech robotický ozařovač na ostravské onkologii teprve testují na figurínách a akváriích naplněných vodou. Podle Feltla vše probíhá podle plánů. „Bojím se to říci, ale zatím vše zvládáme bez problémů. Jsme rádi, když přístroj zahlásí chybu. Jen tak jsme totiž schopni upřesnit i ty nejmenší detaily, dokud CyberKnife neslouží skutečným pacientům,“ řekl Feltl, kterému se už teď hlásí desítky pacientů s prosbou o záchranu života.

Mluvčí FNO Tomáš Oborný uvedl, že v současné době jednají s největšími zdravotními pojišťovnami o způsobu hrazení tohoto zákroku. „Prozatím se neobjevil žádný problém. Pojišťovny jsou velmi vstřícné,“ tvrdil Oborný. Zhruba za dva týdny by měla začít fungovat také internetová stránka cyberknife.fno.cz, kde bude zveřejněn seznam konkrétních zákroků, při kterých lze CyberKnife využít.

Ozařovač by měl být pacientům k dispozici zhruba od půlky prázdnin. Ostravský pětičlenný tým lékařů, fyziků a radiologických asistentů má za sebou školení v USA, přímo u výrobce ozařovače CyberKnife. U léčby prvních pacientů budou ostravským odborníkům asistovat zkušení specialisté ze San Franciska. Ostravští onkologové také počítají s tím, že v souvislosti se zařízením CyberKnife vznikne školicí centrum, které umožní další vzdělávání českých i zahraničních odborníků.