Před kostelem Svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu se tvořily fronty. Lidé měli jedinečnou možnost podívat se tam, kam veřejnost dosud nemohla – do kostelní věže. Ta není součástí kostela, jak bývá zvykem, ale stojí v jeho těsné blízkosti.

„Nečekala jsem, že tady bude tolik lidí. Zajdu si napřed na prohlídku kostela a pak se vrátím. Výstup na věž si přece nemohu nechat ujít,“ tvrdila šestasedmdesátiletá Jarmila Hutková.

Zájemci museli překonat sto čtyři schodů a tří metrový žebřík, aby se dostaly až na samotný vrchol třicetimetrové věže, která ukrývá tři zvony. Právě na ty si mohli lidé také zazvonit. Zatímco někteří byli z výstupu na věž nadšeni, jiným se nahoru ani přes veškerou snahu vyšplhat nepodařilo. „Mám strach z výšek, ale moc jsem se chtěla nahoru podívat. Skrze schody šlo vidět dolů, a to bylo na mě moc. Škoda, třeba to zkusím zase příští rok,“ usmívala se Martina Radová z Ostravy, která na akci vyrazila s celou rodinou. Chuť vyšplhat se na vrchol měli i ti nejmenší „Moc se mi to líbilo. Šla bych nahoru ještě jednou. Nechám si to ale až na noc, jako stezku odvahy,“ pochvalovala si osmiletá Maruška Magincová.

V kostele Panny Marie, Královny posvátného růžence v Ostravě Hrabůvce zase připravili módní přehlídku liturgických oděvů. Místo modelek se ale na molo vydal místní varhaník, kněz a ministranti Podle ohlasů diváků jim to šlo skvěle. „Je to super nápad. Líbilo se mi to a pro děti to bylo navíc poučné,“ svěřila se svými dojmy Lenka Laščáková. „Je to zajímavá akce. Snad není naposled,“ doplnil ji manžel.

Do Noci kostelů se zapojilo na čtyřicet kostelů a modliteben ostravsko-opavské diecéze s cílem ukázat veřejnosti, že kostel není jen místo určené věřícím. Poprvé se Noc kostelů konala před pěti lety ve Vídni a postupně se rozšířila do celého Rakouska. Loni se konala také v Plzni a v Brně a letos se připojila také Ostrava.