Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE: Lijáky znovu rozvodnily toky na Ostravsku

Ostrava /FOTOGALERIE/ - Vytrvalé deštěv noci ma středu opět zvedaly hladiny místních toků. Deníksledoval aktuální vývoj nepříznivé situace.

2.6.2010
SDÍLEJ:

Povodně na začátku června v Ostravě-Petřkovicích.Foto: HZS MSK

16.45 Třetí stupeň povodňové aktivity platil od středečního rána na říčce Porubce. Hladina vystoupala až na 220 centimetrů, její běžná výška je přitom kolem půl metru. Před polednem naštěstí začala nevyzpytatelná Porubka klesat.

„V dopoledních hodinách proběhla na základě rozhodnutí porubské povodňové komise evakuace Mateřské školy na ulici V Zahradách, která se nachází v těsné blízkosti vodního toku. V předškolním zařízení bylo v tu dobu bezmála sedmdesát dětí,“ sdělila mluvčí porubské radnice Jana Končítková.

Většinu dětí si ze školky ohrožené velkou vodou vyzvedli jejich rodiče. Deseti dětem, pro které si rodiče přijet nemohli, zajistila porubská radnice krátce před polednem převoz do Mateřské školy na Dvorní ulici.

„O evakuaci mateřské školy jsme rozhodli z preventivních důvodů, abychom zajistili bezpečnost všech dětí. Děkujeme rodičům za jejich trpělivost a spolupráci,“ vyjádřil se starosta Poruby a předseda porubské povodňové komise Lumír Palyza.

Komise podle jeho dalších slov situaci na říčce Porubce monitorovala a hned ráno zahájila práce na protipovodňových opatřeních. Do rizikových lokalit byly rozmísťovány pytle s pískem, které byly nabízeny také obyvatelům k zabezpečení majetku.


14.04
Nejhorší situace ve Slezské Ostravě je kvůli velké vodě zřejmě na Výklopné ulici v části Koblov. Svah nad ulicí je celý promáčený a hrozí jeho sesuv. „Cesta na Koblov je uzavřená, hlídá se to tam,“ informovala mluvčí slezskoostravské radnice Marie Stypková.

Na místě zasahovali hasiči už minulý týden, když sesuv půdy a stromů s uvolněným balvanem v kořenech stromů ohrožoval ve Výklopné ulici rodinný domek. Rodina byla z domku evakuována.


13.42
Na křižovatce ulic Orlovské a Kubínovy u bývalého dolu Heřmanice, která je zalitá vodou, se objevilo zhruba čtyřicet menších kaprů. Pracovníci slezskoostravské radnice už kapry vysbírali do kýblů a vrátili zpět do rybníka. „Podle našich zjištění jsou to kapři zřejmě z rybníku ze zoologické zahrady, kteří se sem dostali kanalizací a tady je to vyplavilo,“ uvedla mluvčí slezskoostravské radnice Marie Stypková.


12.44
Podle obyvatel domů na břehu Porubky je situace horší než před dvěma týdny, voda vystoupala výše a velice rychle. Lidé za pomoci obvodního úřadu staví hráze z pytlů naplněných pískem. Jedné rodině dravý proud strhl plot.

Lidé hladinu neustále sledují a zjistili, že v posledních desítkách minut, kdy přestalo pršet, klesla o pět centimetrů. Doufají, že už nebude znovu stoupat. Opakují, že pokud by na jaře nebylo koryto Porubky rozšířeno bagrem, měli by vodu už v domech.

Obyvateleobcházejí pracovníci Červeného kříže a ptají se jich, zda něco potřebují.


12.28
V Ostravě-Petřkovicích seve středurozvodnil Ludgeřovický potok. „Zatopil přízemí několika rodinných domů i sklepy a zahrady. Pomáhá zde několik jednotek hasičů,“ přiblížil Petr Kůdela, mluvčí moravskoslezských hasičů.


12.24
Hasiči od brzkého rána odčerpávají vodu na mnoha místech Ostravy. Zasahovat museli například před ZŠ v ulici Kosmonautů v Ostravě-Zábřehu, kde se vytvořila laguna a tekla hlavním vchodem dovnitř. Vodní laguna je i za domovem pro seniory v Ostravě-Heřmanicích v Kubínově ulici a v jeho okolí.


12.21
Protipovodňovou hráz z gumopryžových vaků a pytlů s pískem hasiči opět stavějí v koblovské části Žabník. Při povodni před dvěma týdny hráz nestačila, hladina Odry ale zatím i přes neustále stoupání dosahuje „jen“ prvního stupně protipovodňové aktivity. Podrobnosti z této lokality připravujeme.


12.15
Kvůli neutichajícímu dešti mají plné ruce práce také krajští hasiči. Od půlnoci do dnešních 13.30 hodin zaznamenali ve spojitosti s velkou vodou desítky výjezdů. „Jde hlavně o čerpání vody, v některých případech i o odstraňování padlých a nebezpečných stromů u komunikací a chodníků,“ uvedl mluvčí hasičů petr Kůdela. Celkově dnes podle jeho slov hasiči zasahovali 163krát – nejvíce v Opavě (47 případů), Ostravě (38), Novém Jičíně (32) a Karviné (30). Ve Frýdku-Místku vyjížděli jedenáctkrát a v Bruntále čtyřikrát.


10.08
Deštivé počasí a stoupající voda zavírají silnice v Ostravě. Ve směru na Havířov je neprůjezdná ulice Ostravská v Šenově, na konci Proskovic ve směru na Starou Ves nad Ondřejnicí došlo k propadu části vozovky.

„Uzavřena je nově také část Havlíčkova nábřeží v Ostravě a část ulice 1. května v Polance nad Odrou, v místě od železničního přejezdu. Rozsah dopravních omezení je v daných místech obdobný jako při nedávné povodňové situaci,“ uvedla Gabriela Holčáková, ostravská policejní mluvčí.

Na místech jsou podle jejích dalších slov policisté, kteří provádějí odklony dopravy či regulují provoz. Další ostravští policisté monitorují krizová místa. „Znovu upozorňujme řidiče, aby dbali pokynů policistů i aktuálně umístěného dopravního značení na místech zasažených vodou. Žádáme je, aby přizpůsobili rychlost jízdy současným povětrnostním podmínkám,“ dodala Holčáková.


9.57
Třetí stupeň povodňové aktivity platí od středečního rána na říčce Porubce. Hladina v devět hodin vystoupala na 215 centimetrů, její běžná výška je přitom kolem půl metru.

Už v ranních hodinách proto znovu zasedla porubská povodňová komise, která z preventivních důvodů rozhodla o evakuaci Mateřské školy V Zahradách. Ta se nachází v těsné blízkosti vodního toku.

„Zaměstnanci školky kontaktovali rodiče, aby si pro děti přijeli. Ty děti, které si jejich rodiče v tuto chvíli vyzvednout nemohou, odvezeme do Mateřské školy na Dvorní ulici,“ uvedl starosta Poruby a předseda porubské povodňové komise Lumír Palyza.

Jak dodal, komise situaci na říčce Porubce monitoruje a zahájila práce na protipovodňových opatřeních. Do rizikových lokalit jsou rozmisťovány pytle s pískem, ty jsou nabízeny také obyvatelům k zabezpečení majetku.

Autor: Redakce

2.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kariérní týden na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava.
3

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Při pohledu na šplhající nákladní speciál běhal lidem mráz po zádech.

Jeřáb, který havaroval na Dlouhých Stráních, půjde pod vodu

Přípravné práce při vyprošťování havarovaného autojeřábu na dolní nádrži hydroelektrárny Dlouhé Stráně již začaly. Vedou je hasiči spadající pod skupinu ČEZ, kterým asistují profesionální jednotky ze Šumperku.

Obžalovaní v kauze levně prodaných pozemků stanuli před soudem

Okresní soud ve Frýdku-Místku včera zahájil hlavní líčení osmi obžalovaných osob v případě, kdy radní Frýdku-Místku měli v roce 2009 postupně převést pozemky na soukromé uživatele. Na tom by nebylo nic k údivu, ovšem dle státního zástupce Ladislava Hradila byly pozemky prodány pod tržní cenu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení