Problémy bývalého sociálního demokrata Jana Stoklasy, jehož dřívější firma F.N.B. – First North Business skončila v konkurzu, nejsou u konce. Stále ještě zastupitel Moravskoslezského kraje, města Ostravy i obvodu Moravská Ostrava a Přívoz nyní sám čelí insolvenčnímu řízení.

To v polovině května zahájil Krajský soud v Ostravě na základě návrhu Komerční banky, které došla trpělivost. Její pohledávka registrovaná v konkurzu přímo na F.N.B., kterou Stoklasa se svými společníky loni v červnu za podezřelých okolností prodal novým majitelům, totiž kýžené miliony zpět zřejmě nepřinese. Po firmě nezůstal žádný majetek, její současní majitelé jsou nezvěstní a k soudu nechodí.

Komerční banka tak nyní soud žádá, aby jí dluh ve výši 15,4 milionu korun uhradil samotný Jan Stoklasa. „Jakožto avalista směnky je přímým dlužníkem,“ vysvětluje banka v návrhu na insolvenci. Celkové závazky tohoto regionálního politika přitom mohou být ještě vyšší. Po F.N.B. zůstaly dluhy za více než pětadvacet milionů korun.

Z čeho a jak bude trojnásobný zastupitel pohledávky splácet, se nám nepodařilo zjistit. Jan Stoklasa nám nezvedá telefon. Své stanovisko k insolvenčnímu návrhu by měl soudu sdělit v nejbližších dnech. Zároveň mu bude muset předložit seznam majetku i svých závazků.

Na Stoklasovy podnikatelské problémy Deník upozornil jako první letos v lednu ve chvíli, kdy začalo konkurzní řízení se společností F.N.B. – First North Business. Stoklasa byl následně na základě podezřelých okolností kolem své bývalé firmy vyškrtnut z desátého místa kandidátky pro parlamentní volby. Následně skončil v radě kraje a v dozorčích radách krajských a městských společností. Nakonec také přerušil své členství v ČSSD a zůstává „jen“ ve třech výše zmíněných zastupitelstvech. O případ zkrachovalé F.N.B. se zajímá hospodářská kriminálka.

>> POZNÁMKA AUTORA

Zadlužený politik je chodící průšvih

Měl nastartovanou strmou politickou kariéru. Věřil, že se přes působení v místních zastupitelstvech dostane až do lavic parlamentu. Místo toho jeho profesní život nabral opačný směr. Podezřelá podnikatelská minulost přinesla Stoklasovi vyškrtnutí z kandidátky do Poslanecké sněmovny, ztrátu funkcí v dozorčích radách, přerušil i členství v sociální demokracii. Teď navíc čelí insolvenčnímu řízení na svou osobu jakožto ručitel milionových dluhů své bývalé firmy.

Kde na jejich úhradu vezme? Ačkoliv si stále drží posty v zastupitelstvech hned tří místních samospráv – kraje, města Ostravy a centrálního ostravského obvodu –, miliony na své dluhy si zde nevydělá. Nebo ano? Nebude pro Stoklasu insolvenční řízení takový nůž na krku, že by začal dělat všechno pro to, aby ty peníze nějak získal, například ovlivňováním veřejných zakázek?

Stín pochybnosti už visí nad zakázkami, které se v minulosti soutěžily na radnici centrálního obvodu za jeho účasti v hodnotící komisi. Při poměrech v ostravské politice by se nikdo nemohl nějak zvlášť divit, kdyby si přes své kamarádíčky troufl ovlivnit i zakázky na jiné úrovni. Kdoví? Rozhodně je však politik s mnohamilionovými dluhy chodící průšvih, protože v situaci, kdy je finančními problémy přitlačen ke zdi, je ke korupčnímu chování obecně náchylnější. I proto by bylo logické, kdyby Stoklasa v politice skončil úplně.
Vývoj celé kauzy Deníku o podezřelém podnikání Jana Stoklasy ČTĚTE ZDE!