Více než rok se představitelé města snažili dohodnout s podnikatelem Maxmiliánem Šimkem, kterému patří část pozemků před svinovským nádražím, aby nenapadal plány zbourat svinovské plato a nezdržoval druhou etapu revitalizace přednádražního prostoru ve Svinově. Podle investičního náměstka ostravského primátora Zdeňka Trejbala (ČSSD) však nenašli společnou řeč.

„Plato se ale zbourat musí, je totiž nejvyšší čas začít s přípravami na zahájení další části rekonstrukce prostoru před nádražím. Podali jsme novou žádost o vydání demoličního výměru na svinovský stavební úřad. Ten může nařídit účastníkům řízení, aby bourání umožnili,“ řekl Trejbal.

Referentka stavebního úřadu ve Svinově Ivana Filáková potvrdila, že bylo zahájeno řízení o odstranění stavby. „Stavební úřad může ze zákona přikázat účastníkům řízení, aby stavbu v sousedství svých nemovitostí strpěli,“ konstatovala Filáková.

Zájemců o stavbu je sedm


Mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská upřesnila, že plato by mělo být zdemolováno do dvou měsíců od zahájení prací na odstranění této stavby. „Momentální předpokládaný termín zahájení demolice je červenec 2010. K žádnému dalšímu posunu termínu by už nemělo dojít,“ prohlásila Vojkovská.

Ve čtvrtek poprvé zasedla komise složená ze zástupců města Ostravy a Moravskoslezského kraje, aby vybrala firmu, která bude revitalizovat přednádražní prostor ve Svinově. Po renovaci tu vznikne moderní dopravní terminál, který propojí Svinovské mosty s vlakovým nádražím. „Generálního dodavatele stavby vybíráme ze sedmi přihlášených zájemců. Realizační cena, kterou nabízejí, je mnohem nižší než projektová. Město samozřejmě chce vše pořídit co nejlevněji, ale v požadované kvalitě,“ řekl primátorův náměstek Trejbal.

Součástí revitalizace přednádražního prostoru ve Svinově bude přesun starého autobusového terminálu pod mosty, vybudování nového přestupního systému s eskalátory, výtahy a přístupy pro zdravotně postižené a rekonstrukce samotných Svinovských mostů. Jde o společnou investiční akci města Ostravy a Moravskoslezského kraje štědře dotovanou z evropských peněz. Měla by stát okolo osmi set milionů korun. Další více než jednu miliardu korun chce do přednádražního prostoru investovat soukromý developer Svinov centrum. Plánuje tu postavit nové třípatrové obchodní molo. Hotovo by mohlo být do konce roku 2011.

>> Jak bude probíhat revitalizace přednádražního prostoru

Celý projekt je rozdělen do dvou fází. První bude trvat asi tři čtvrtě roku. Zprovozněn bude nejprve průjezd pod Svinovskými mosty v trase nového prodloužení Peterkovy ulice. Zrekonstruována bude zároveň Bílovecká ulice, na níž vzniknou dva kruhové objezdy.

Druhá asi roční fáze pak bude zaměřena na Svinovské mosty, renovována bude jejich silniční i tramvajová část.

Obří investice si vyžádá i trpělivost cestujících. „V první fázi budou s určitými omezeními muset počítat pěší, kteří nebudou moci chodit po náspu mezi železniční stanicí a mosty, ale kolem tržnice a dnešního autobusového stání,“ vysvětlil manažer projektu Jakub Švrček s tím, že větší dopravní komplikace přinese samotná oprava Svinovských mostů. Nedojde sice k úplné uzavírce, ale průjezdnost území se sníží o třetinu.
>> Kdy se začne demolovat svinovské plato? Sliby zaznamenal Deník


Deník, 27. dubna 2009: Prodejci z plata se už stěhují

Poslední jízdenku si mohli lidé v prodejně Dopravního podniku Ostrava v takzvaném svinovském platu koupit v pátek. Od soboty je tu zavřeno. Stejně to dopadne i s ostatními prodejci, budou muset jinam. Důvod? Zdevastované plato půjde brzy k zemi.


Deník, 12. června 2009: Radní se s Hadamczikovými dohodli na směně

Posledního června zcela osiří nevzhledné a zdevastované svinovské plato. Prodejci se musejí vystěhovat, aby se plato mohlo začít v červenci bourat. „Srovnáno se zemí by mělo být během tří měsíců,“ upřesnila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.


Deník, 15. července 2009: Ve Svinově se může začít stavět Svinovské plato osiřelo. Do konce měsíce se začne bourat. Srovnáno se zemí by mělo být během tří měsíců.


Deník, 5. září 2009: Svinovské plato: demolice vázne

Demolice se neustále odsouvá. Představitelé města se totiž nemohou dohodnout s podnikatelem Maxmiliánem Šimkem, kterému patří pozemky v jeho těsné blízkosti.


Deník, 30. října 2009: Plato půjde k zemi do konce roku

Demolice se pořád odsunuje. Představitelé města se nemohli domluvit s některými účastníky stavebního řízení. Konečně to vypadá na dohodu.


Deník, 4. února 2010: Svinovské plato zatím ještě stojí Představitelům města zřejmě brzy dojde trpělivost, plato půjde k zemi, i když se nedohodnou.
Vše o kauze plata ČTĚTE ZDE!