Tyto destičky jsou zasazeny do chodníků před domy, v nichž tito lidé před válkou žili. „Výrobu destiček a jejich usazení zajistili na své náklady potomci obětí. Stovky takovýchto kamenů byly rozmístěny v městech a vesnicích v Německu a v Rakousku, v České republice jsou již položeny v Praze a v Kolíně. Dvacet sedm Stolpersteine v Ostravě položil autor kamenů Günther Demnig z německého Halle,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Upřesnila, že v Kingstonu u Londýna ve Velké Británii má sídlo sdružení Ostravaci. „Jsou to potomci židovských rodin, pocházejících z Ostravy, které se kvůli druhé světové válce z města vystěhovaly, ale nechtějí zapomínat na kořeny svých rodů. Jejich představitelé se v listopadu loňského roku zúčastnili odhalení památníku obětem holocaustu u hlavního nádraží v Ostravě. Při této příležitosti se obrátili na město Ostravu se žádostí o souhlas se zřízením Stolpersteine,“ vysvětlila mluvčí s tím, že koncem června přijede do Ostravy asi čtyřicetičlenná skupina potomků obětí holocaustu.

„Je pro ně připraven program, který zahrnuje přijetí na radnici, koncert v Rothschildově zámečku ve Vítkovicích, návštěvu Domu umění, kde jsou práce některých významných židovských autorů, ostravských rodáků, a prohlídku koncentračního tábora Osvětim,“ řekla Vojkovská.

>> Seznam pietních míst a jména obětí:

close zoom_in


Vítkovice


* Jeremenkova 21 Pavel Kohn, Jindřiška Kohnová Jeremenkova 17 Regina Auerbachová Leo Auerbach


Moravská Ostrava a Přívoz

* Poděbradova 826/27 Robert Engel, Herta Engelová, Tomas Engel, Ferdinand Goldberger, Helene Goldbergerová
* Třída 28. října číslo 6 Otto Pick
* Třída 28. října číslo 41 Adolf Rix, Freda Rixová
* Nádražní třída 26 Emilie Slatnerová, Žofie Slatnerová
* Tyršova 12 Pavel Slatner, Zikmund Slatner, Berta Slatnerová, Edita Slatnerová
* Antonína Macka 4 Růžena Sommerová, Gertruda Stillerová, Ilse Stillerová
* Nádražní třída 3 Irena Wasserbergerová
* Chelčického 3 Rudolf Rosenstein, Marie Rosensteinová, Franta Rosenstein
* Poštovní 345 Růžena Schönfeldová
* Puchmajerova 8 Karolina Rothová

Zdroj: MMO