Co s ním? Problematický věžový dům na Ostrčilově ulici trápí svého vlastníka – město Ostravu – už řádku let. Jeho stav je špatný, nevyhovuje bezpečnostním předpisům, horních sedm pater muselo být zavřeno. „Ten dům volá po řešení,“ řekl ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Kdyby se město dalo do jeho oprav, přišlo by to podle Kajnara na stovky milionů korun. Variantu demolice věžáku primátor odhadl na čtyřicet milionů korun. Proto by město uvítalo kupce, který by dům s pozemkem koupil a problém vyřešil.

Takový se nedávno přihlásil. Společnost Luxembourg Associates Limited, která by chtěla na daném místě po zbourání věžáku postavit dva nové pětadvacetipatrové bytové domy propojené v prvním patře prostorem s obchody. Na základě této nabídky měli ve středu zastupitelé Ostravy rozhodnout, zda vůbec někomu věžák prodají.

„Neschvalujeme zatím prodej konkrétnímu zájemci, ale to, jestli to má být někomu prodáno. Až pak bychom vybírali kupce z těch, kteří by po zveřejnění záměru o prodeji věžáku o něj projevili zájem,“ vysvětloval včera zastupitelům předkladatel návrhu Lukáš Ženatý (ODS).

Zastupitelé se však rozhodli neudělat zbrklý krok. „Dům je opravdu velmi špatně postaven, takže jsem pro jeho demolici. Je to ale cenná lokalita, a město by proto mělo případný prodej řešit důkladněji. Například vyhlásit soutěž o to, kdo a jak by danou lokalitu vyřešil,“ nastínil možnosti zastupitel Zbyněk Pražák (KDU-ČSL).

Po jednání mezi předsedy jednotlivých politických klubů se nakonec zastupitelé rozhodli záměr prodeje odložit na zářijové zasedání s tím, že se materiál opravdu zpracuje důkladněji. Měly by v něm být zakotveny například podmínky, co by na daném místě mělo vzniknout, či jakým způsobem by se měl tento problematický věžák prodávat.