V posledních letech se rodí stále více dětí, a počet zájemců o místa v mateřských školách tak roste.

„Stejně jako loni jsme se i po letošních zápisech do mateřských škol dostali do situace, v níž se ocitá řada dalších českých měst i obcí. Chybějí nám volná místa,“ řekl starosta Poruby Lumír Palyza s tím, že situaci rozhodně nevnímá jako problém, jen je třeba hledat cesty, jak uspokojit vzrůstající počet žadatelů.

Městský obvod Poruba tak přišel s nápadem upravit prostory několika stávajících mateřských škol tak, aby do nich vešlo o sto dětí více. Právě tolik míst totiž chybí k tomu, aby na podzim mohly k předškolnímu vzdělávání nastoupit všechny děti starší tří let, jejichž rodiče se chtějí vrátit do zaměstnání.

V osmi porubských mateřinkách tak v těchto dnech probíhají stavební úpravy – rozšiřuje se sociální zázemí a úplně nové třídy vzniknou v mateřské škole na Slavíkově ulici, kde teď sídlí mateřské centrum Krteček. Maminky se ale nemusejí bát, že o něj přijdou. „Mateřské centrum pro rodiny s batolaty bude přesunuto do základní školy J. Valčíka,“ uklidnil místostarosta Jan Dekický.

Stavební úpravy přijdou obvod na zhruba pět a půl milionu korun. „Přibližně polovina z této částky půjde na modernizaci a rozšíření sociálního zázemí, aby prošly kritérii hygieniků, která k navýšení počtu dětí ve školkách jsou,“ vysvětlil Palyza. Vedení obvodu počítá s tím, že počet dětí bude dále narůstat, proto v příštím roce vybuduje další novou třídu v mateřské škole na ulici J. Šoupala. Ta by měla být otevřena v lednu 2011.