Také manželům Kvasničkovým, kteří mají Antošovický potok za chatkou, se v blízkosti zaneseného toku špatně žije. „Teď ve vedrech voda vysychá a zůstává tu akorát binec a splašky, které nám tu tečou zeshora. Ten smrad je nesnesitelný,“ stěžují si Kvasničkovi.

Starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř (ČSSD) potvrdil, že po květnových povodních zůstalo na území obvodu několik míst v kalamitním stavu. „Patří k nim například rybník Kamenec v Koblově, v Kunčičkách u Kačabaru jsou velké nánosy bahna. Následky povodní se snažíme postupně likvidovat. Slezská Ostrava je rozlehlé území, mapujeme škody, zjišťujeme, komu nemovitosti patří, a co nejdříve to jde, zjednáváme nápravu,“ tvrdí Maštalíř. Upřesnil, že už v květnu upozornil ostravskou pobočku Zemědělské vodohospodářské správy, která spravuje Antošovický potok, o situaci, vyzval ji, aby následky odstranila.

Ředitel ostravské pobočky Zemědělské vodohospodářské správy Karel Kupec uvedl, že po jarních povodních nechali potok pročistit od naplavenin a bahna. Správa zasáhla i při nedávné havárii, kdy potok přestal odtékat a uhynuly v něm ryby. „Odstranili jsme zátarasy, osekali větve podél toku, potok jsme se snažili zprůtočnit. Problém je, že místní usedlíci vypouštějí do potoka splašky. Pokud toto nepřestane, nemá smysl potok revitalizovat, a vrážet do úprav velké peníze,“ míní Kupec.

Mluvčí radnice Slezské Ostravy Marie Stypková připouští, že lze předpokládat, že do Antošovického potoka tečou splašky z nedaleké rodinné zástavby. „Odbor územního plánování a stavebního řadu prověří, zda lidé žijící v okolí potoka mají ve svých domech žumpy a zda je vypouštění splašků legální,“ slíbila Stypková.

MIRKA CHLEBOUNOVÁ, TEREZA KRUMPHOLZOVÁ