Čtvrteční protest skončil v poledne, nespokojenci celou dobu pomalu chodili sem a tam. Ve směru od Třince se kolona táhla až do Karpentné, kde vede objízdná trasa kvůli stavbě na hlavním tahu ve Vendryni.

Policisté sice na začátku chodce vyzývali, aby přechod opustili, ti to ale odmítli. „Střílet budete, jo, nebo co? To je náš protest,“ křičel starší muž.

Když pak před kamiony ve směru od Bystřice postavil do cesty vůz jeden z příznivců blokády, ozval se potlesk. Neuspěl ani šofér, který přijížděl od Návsí. Chvíli zkoušel popojíždět až k přechodu, jenže jeden z důchodců stál jako přikovaný. „Vypni to, nepojedeš nikam!“ oznámil řidiči Zdeněk Sala z Bystřice. Šofér tvrdil, že místní obyvatele chápe. „Já jsem s vámi, ale vezu živé ryby,“ upozornil.

Šílené je slabé slovo


Frýdecko-místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec poznamenal, že lidé chodí přes přechod „zbytečně“, a dopouštějí se tak přestupku. „Lidi začínáme legitimovat,“ pravil, k žádným tvrdším opatřením ale nedošlo.

„Situace s kamiony je prostě neúnosná. Bydlím ani ne dva metry od cesty, takže vím, o čem mluvím. Nejde se vyspat, venku vůbec nejde fungovat,“ pravila 36letá Monika Martynková. Podle ní se hustota dopravy v posledních pěti letech snad zdvojnásobila. „Je to šílené, a i to je slabé slovo. To se musí zažít. Těm, kteří o nás rozhodují, bych přála, aby si jednu takovou noc zažili,“ prohlásila Martynková.

Společně s ní přišla protestovat její kolegyně z práce Andrea Mikesková. „Doprava na Třinec je katastrofická, kolony, zácpy, do města někdy jedete i hodinu a půl,“ popsala Mikesková, která žije pro změnu v Bystřici. Policisté měli obavy, aby lidé ve velkém vedru nezačali kolabovat.

Problémy budou ještě pět let


Po jedenácté hodině ukazatel pod hodinami u přechodu hlásil 33 stupňů Celsia. „Nic moc. Předevčírem bylo tam bylo 40,“ prohodila žena, která lidem rozlévala do kelímků minerálku. „Jsme mladí, počasí zvládáme,“ smála se dvacetiletá Dorota, která se s kamarádkou dlouhé desítky minut v davu procházela sem a tam. „Když potkáme někoho známého, ptáme se, jak se mu vede, co dělá, ale bavíme se i o tom, proč tu jsme, kolik lidí přišlo. A jestli to teda k něčemu bude. Všichni, co se tu sešli, chtějí, aby se to nějak řešilo,“ uvedla.

Do Hrádku přijel na motorce třinecký senátor Igor Petrov. Nelíbilo se mu, že protest organizují politici. „Je to ostuda. Ten svět se úplně zbláznil. Zbláznil. Je to zneužívání lidí pro vlastní neschopnost,“ tvrdil při pohledu na loudající se chodce.

„Proč představitelé radnice a kraje stojí v čele této akce? Tak trochu protestují sami proti sobě. Dovolím si tvrdit, že Moravskoslezský kraj, a především jeho politická reprezentace, za poslední roky v záležitosti I/11 neudělal vůbec nic,“ míní Petrov. „Občanská neposlušnost překážky neodstraňuje. Poukazuje na ně, pokud se o nich neví, ale veškeré překážky bránící výstavbě I/11 jsou notoricky známé,“ uvedl senátor. Za reálný termín pro novou silnici se považuje rok 2015.

Občané jsou rukojmí nákladní dopravy


Na místě byl i šéf osadního výboru v Neborech Adolf Bolek. Ani jemu se protest nezamlouval. „Já to nevidím jako fér řešení. Poslat to na Frýdecko a na Bumbálku? Tam jsou také lidé. A řešením nejsou ani noční jízdy kamionů – přes Nebory, přes Kamionku, vždyť už teď jim tam skáčou sklenice ve skříni,“ pravil Bolek.

Protest v Hrádku koordinoval krajský zastupitel za ČSSD Petr Gawlas, jenž přitom hodlá na podzim kandidovat do Senátu. Říká, že se do organizování akce zapojil až poté, co ho oslovili starostové několika obcí. „Kdo za to může, že jsou volby? Silnici I/11 je třeba řešit okamžitě, ne až po nich. Občané tohoto regionu jsou vlastně rukojmí těžké nákladní dopravy,“ uvedl Gawlas.

Vše začalo v červnu takzvanou bystřickou výzvou, jejímž autorem je starosta Ladislav Olšar. „Volby neřeším, s tím, že si to tak někdo vykládá, nic nenadělám. Tou silnicí se zabývám delší dobu,“ namítá i Olšar.

„Já jsem bystřického starostu přišla podpořit,“ prohlásila Andrea Mikesková. Její kamarádka Monika Martynková názorům, že blokáda nějak může souviset s volbami, prý nevěří. „Třeba já to takhle nevidím,“ řekla šestatřicetiletá žena z Hrádku.

>> KOMENTÁŘ AUTORA

Ucho se utrhlo v Hrádku

Bylo jen otázkou času, kdy se lidé na Jablunkovsku rozhodnou houfně protestovat proti neuvěřitelně husté dopravě, která jim roky ničí zdraví i nervy. O občanské neposlušnosti se v poslední době mluvilo stále častěji. Je jen trochu na škodu, že se do toho „připletli“ politici, kteří budou vždy v podezření, že nejraději za svůj region bojují před televizními kamerami. Náhoda není ani to, že pověstné ucho se utrhlo právě v Hrádku, tedy v obci, kterou doslova drtí dvě obrovské stavby u hlavní silnice.

Lidé mají plné zuby kamionů, ale i slibů, že je to všechno zapotřebí prostě vydržet. O nové silnici I/11 se mluví snad dvacet let, jenže její stavba dosud ani nezačala. Včerejší protest toho v tomto směru příliš nezmění. Nová silnice bude až za pět let, to je prakticky jisté. Co by ale blokáda mohla přinést, je nějaké řešení, jak na staré cestě počty kamionů alespoň zredukovat.

K protestu se nyní jistě bude vyjadřovat každý, kdo má s „průšvihem“ mezi Třincem a Hrádkem něco společného, a snad se začne rýsovat i nějaké východisko. Obyvatele Hrádku v podstatě nezajímá, zda jim pomůže vláda, kraj či zástupci na radnicích. Chtějí jen to, aby jejich nářky někdo slyšel – a hlavně pomohl. Jablunkovský obchvat, který byl s velkou pompou otevřen asi před rokem a půl, regionu prostě nestačí.