Vše je připraveno na to, aby se konečně mohlo začít bourat chátrající svinovské plato. Začátkem července byl vydán demoliční výměr, první pracovní srpnový den se do nevzhledné stavby „zakousne“ těžká technika.

Ještě to sice nějakou dobu potrvá, ale přání cestujících by se měla začít plnit. Do konce příštího roku se přednádražní prostor zásadně změní. Po renovaci tu vznikne moderní dopravní terminál, který propojí Svinovské mosty s vlakovým nádražím. Jde o společnou investiční akci města Ostravy a Moravskoslezského kraje štědře dotovanou z evropských peněz. Měla by stát okolo osmi set milionů korun. Další více než jednu miliardu korun chce do přednádražního prostoru investovat soukromý developer Svinov centrum. Plánuje tu postavit nové třípatrové obchodní molo. Představitelé města a kraje nyní ze sedmi zájemců vybírají firmu, která zakázku zrealizuje.

Vše začne právě bouráním svinovského plata. I když mělo jít k zemi už loni v květnu, demolice se stále odkládala. Představitelé města se totiž nemohli domluvit s některými účastníky stavebního řízení. Nyní, bez ohledu na to, požádali svinovský stavební úřad, aby účastníkům řízení nařídil stavbu v sousedství svých nemovitostí strpět.

„Plato bude bourat ostravská divize Železničního stavitelství Brno, cena je stanovena na necelých jednadvacet milionů korun. Technicky to bude velmi zajímavé, bude se používat speciální těžká demoliční technika, konstrukci plata budou například krájet dvacetimetrové nůžky,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská s tím, že plato by mělo být podle smlouvy zbouráno do jedenácti týdnů od zahájení demolice. „Pravděpodobně se vše stihne do dvou měsíců,“ míní Vojkovská. Dodala, že cestující nebudou během prací z hlediska přístupu na nádraží omezováni.

Vše o kauze plata ČTĚTE ZDE!