Horská chata Visalajka se nachází v samotném centru obce Krásná, která je od královny Moravskoslezských Beskyd, Lysé hory, vzdálená osm kilometrů. Polohu rekreačního střediska Visalaje ocení nejen pěší turisté, ale také cyklisté. Vede tudy totiž celá řada cyklistických stezek. Pokračovat lze třeba Masarykovým údolím směrem k přehradě Šance nebo kolem penzionu Beskydy do sousedního údolí Morávky. K nejznámějším pěším trasám patří Bílý kříž, Gruň, Travný nebo už zmíněná Lysá hora.

Visalajka ležící ve výšce sedm set třicet metrů nad mořem vznikla z klasické beskydské hospodářské usedlosti, která byla postavena v roce 1888. Odtud také nejspíš pochází její název – salajka je totiž materiál používaný na hnojení pole. Pro rekreační účely začala být usedlost používána až od sedmdesátých let minulého století. V té době se totiž generace původních majitelů rozhodla odejít z hor a dům prodat. Nový majitel začal do Visalajky investovat. Pozdější majitel využíval horskou chatu jako rekreační středisko pro své podnikové zaměstnance. Poslední majitelé koupili Visalajku před jedenácti lety.

Horský hotel Sulov se nachází na pomezí Moravy a Slovenska na Bílém kříži v nadmořské výšce 943 metrů. Zdejší okolí je vhodné pro ozdravné pobyty, školy v přírodě a zejména pro rekreační a sportovní turistiku. Díky zdejším turistickým trasám mohou zájemci poznat celé pohoří Beskyd – Lysou horu, Visalaje, Gruň, Staré Hamry, Vrch Predmier, Malý a Velký Polom a také prales Mionší.

První chata na místě dnešního hotelu byla vystavěna již za první republiky Němcem Livou z Frýdku-Místku. Po válce byl hotel jako německý majetek znárodněn, později opět střídal vlastníky. Dnes je Sulov po rekonstrukci a opět v provozu.

LUCIE RUSKOVÁ

Všechny předchozí tipy na výlet ČTĚTE ZDE!