Čtvrť v oblasti ulic U vodárny, Bažantí či Růžové v oblasti Liščiny ve Slezské Ostravě tvoří převážně finské domky. Některé si jejich nájemníci na vlastní náklady hezky opravili, jiné jsou ale prázdné a rychle chátrají. Poslední ránu jim zasazují nezvaní návštěvníci, kteří se tam scházejí.

„Napočítali jsme jen tady kolem dokola asi dvacet prázdných domků, další neobsazené byty jsou v činžácích nedaleko na Technické ulici,“ říká obyvatelka této části Slezské Ostravy Marie Dobešová.

Jen v malé ulici, kde bydlí, jsou prázdné domky hned tři. „Tady dovnitř mě nedostanete ani heverem,“ brání se, když s ní chceme jeden z neobydlených domků projít. „Jsou tam totiž švábi, vlastně rusi,“ vysvětluje vedle sousedka. V dalším domku je zase mrtvá kočka, ale hlavně plno odpadků a nepořádku. Stížnosti lidí, se kterými mluvíme na ulici, nesměřují jako v minulých letech jen na Romy. „Podívejte se, třeba tady v té polovině domku žijí Romové a mají to pěkně opravené. A to romské centrum nedaleko pracuje dobře. Problémy jsou s feťáky z řad bílých a také bezdomovci. V neobydlených domcích zapalují ohně, hulákají a chovají se agresivně k sousedům. Je to o strach,“ konstatovala Dobešová a ostatní sousedé přitakávají.

Největší výtky lidí směřují ke společnosti RPG Real Estate, která je majitelem nemovitostí v této oblasti. Na to, že tam neinvestují a domy neopravují. Pocit, že je všichni hodili přes palubu, umocnil i fakt, že do lokality přestal zajíždět trolejbus číslo 103, který využívali nejvíce. „Jezdím často do nemocnice na Fifejdy, musím teď přestupovat, cesta trvá déle, i jízdenka se tím pádem prodraží,“ postěžovala si Zdeňka Švajčíková. Maminku malé holčičky Pavlínu Juraňovou zrušení trolejbusu vadí natolik, že na dopravní podnik vyrazila s písemnou stížností. „Prý že dělali nějaký průzkum, že tady jezdí málo lidí. Pochopitelně, není to centrum, ale jak my se máme dostat do města?“ ptá se Juraňová.

Mluvčí společnosti RPG Real Estate Petr Handl říká, že na lokalitu nezapomněli. „Na konci letošního nebo možná na začátku příštího roku by se tam mohlo začít něco dít,“ slíbil Handl. I když neskrývá, že to možná nepůjde tak rychle, jak by si lidé přáli. „Nemáme radost z toho, že se prázdné domky stávají terčem útoku nezvaných nájemníků. Nemůžeme tam mít ale čtyřiadvaceti­hodinovou strážní službu. Chceme do lokality dovést nájemníky, kteří by prázdné domy opravili na vlastní náklady. Hledáme přitom takové nájemce, kteří tu lokalitu pozvednou, ne tam sestěhovávat problémové lidi,“ konstatoval Handl.

Změny jsou součástí dlouhodobého projektu lokálního partnerství, který zahrnuje více míst ve Slezské Ostravě. Jako příklad lokality, kde se daří situaci zlepšovat, udává nedalekou ulici Na Liščině, která patřila k nejproblémo­vějším. Dnes jsou domy i okolí uklizené, nájemníci se podílejí na opravách. „Byla to otázka roku a půl, během kterého se tam podařilo udělat kus práce včetně snížení kriminality. Zapojil se do toho úřad, policie i hodně neziskových organizací. Věřím, že i v této části Liščiny by se to mohlo podařit,“ uvedl Handl.

Podle Radomíra Mandoka, místostarosty Slezské Ostravy, kam nespokojení lidé tento týden zamířili s peticí, jednají v současné době jak s RPG, tak s policií či v neposlední řadě s veterinářkou. To kvůli potulným psům, kteří obtěžují lidi v tamní lokalitě. „Snažíme se tam lidem pomoct. Jsou to ale věci, které nejdou zlomit rychle. Vždycky to nějakou dobu trvá, mezitím proběhne spousta jednání a ústupků z každé strany. Není vinou pouze RPG, že ty byty jsou v takovém stavu. I jinde v obvodě doplácí na nepřizpůsobivé lidi ti slušní, kteří se snaží své domy zvelebovat,“ podotkl Mandok.