„Náš Honza byl dva měsíce v Kanadě. Učil se tam francouzsky. Je teď nějaký divný, obávám se, že v něčem jede,“ svěřila se pětačtyřicetiletá žena. Pokud by se jí podařilo přimět syna k návštěvě odborníků, mohla by si své pochybnosti ověřit v ambulanci psychiatrie Městské nemocnice Ostrava. Od května tu díky městskému grantu zdarma testují děti a mládež na přítomnost drog v těle.

V rámci projektu nazvaném Krizová intervence pro děti, mládež a rodiče v problematice zneužívání drog mimo alkoholu tak zatím otestovali šestnáct mladých klientů. Polovina z nich byla na drogy pozitivní.

„Počítala jsem, že klientů bude daleko více. Zaznamenali jsme pětadvacet telefonických dotazů. Ne všem rodičům se k nám ale podaří své děti dovézt,“ uvedla vrchní sestra psychiatrie Radmila Vysloužilová.

Upřesnila, že nejčastěji se ve výsledcích odběrů projeví přítomnost marihuany, nechyběl ani pervitin, či heroin. Nejmladší hříšnicí byla patnáctiletá dívka, která kouřila marihuanu, o rok starší chlapec měl zase pozitivní výsledek na heroin.

„Podle dosavadních výsledků odběrů nám jako nejohroženější skupina vychází patnácti- až sedmnáctiletí lidé. Byla u nás sedmnáctiletá dívka s maminkou a mladší sestrou. Vůbec se nedivím, že se maminka obávala, že starší sestra bude negativním příkladem pro tu mladší. Klientka byla totiž velmi nepřístupná jakémukoliv poučení a vysvětlení. Ale všem se snažíme podat informace, nasměrovat je na odborníky a co nejlépe poradit. Týká se to i mimoostravských zájemců,“ řekla Vysloužilová.

Mluvčí nemocnice Anna Vidiševská dodala, že rodiče mohou kdykoliv zavolat na telefonní číslo ostravské Protialkoholní záchytné stanice Městské nemocnice Ostrava 596 638 565. „Na tomto čísle mohou popsat chování svého dítěte a poradit se, jak dál postupovat. Odběry moče se provádějí denně od 7 do 19 hodin, výsledek je známý do deseti minut,“ upřesnila mluvčí.