„Loňský rok byl pro nás hodně mizerný. Brali jsme dvacet haléřů za kilogram papíru a lidé se k nám odnaučili chodit. Teď se to hodně zlepšilo – za kilo novin a časopisů dáváme korunu a zákazníci se k nám zase vracejí,“ pochvaluje si Daniel Bumbala, který v Moravskoslezském kraji provozuje hned několik sběren druhotných surovin.

Podobně hodnotí situaci také Jaroslav Demel, majitel jedné z opavských sběren. „Minulý rok jsme brali papír zadarmo a nikdo k nám nechodil, protože se to nevyplatilo. Teď výkupní cena porostla, za lepenku platíme korunu padesát, za časopisy korunu čtyřicet a za počítačový papír i tři koruny. Lidem se už zase vyplatí papír sbírat,“ myslí si Demel.

Pro pětapadesátiletého bezdomovce Jarka je sběr starého papíru a železa jedna z možností, jak se dostat k penězům. „Obcházím rodinné domky, kde už mě znají a vždycky pro mě mají nachystané balíky starých novin a časopisů nebo staré železo. Když jsem na tom hodně špatně, vybírám kontejnery na papír,“ přiznal muž a dodal: „Loni jsem za dvě stě kilo papíru dostal jen čtyřicet korun. To bylo hodně špatné, a tak jsem se na to vykašlal,“ zmínil.

Právě bezdomovci a sociálně slabí lidé jsou nejčastějšími návštěvníky sběrny druhotných surovin v Karviné. „Určitě je lepší, když peníze shánějí tímto způsobem, než aby třeba kradli,“ myslí si majitel sběrny, který si přál zůstat v anonymitě.

Větší obrat mají v těchto dnech také ve sběrně v Ostravě-Přívoze „Nepřestali jsme vykupovat ani v době ,papírové krize’, ale lidí chodilo málo. Teď dáváme za kilo novin, časopisů a letáků korunu a na návštěvnosti je to znát,“ řekl provozní technik David Bořík.

Společnost OZO Ostrava letos eviduje menší množství svezeného papírového odpadu. „Zaznamenali jsme úbytek papíru v kontejnerech, což můžeme doložit také čísly. Za první pololetí letošního roku jsme svezli téměř o padesát tun papíru méně než loni, přitom jsme vyváželi kontejnery jednou týdně a letos dokonce dvakrát,“ říká Vladimíra Karasová, mluvčí společnosti OZO.

Proč došlo ke zvýšení ceny papíru, vysvětluje Jaroslav Tymych z Asociace českého papírenského průmyslu. „Na přelomu let 2008 a 2009 klesla produkce časopisů a letáků, a tím se také snížil zájem o papír a jeho cena. V letošním roce se situace stabilizovala, a cena papíru se tak vrátila na původní částku,“ sdělil Tymych a doplnil, že cena papíru by v následujících měsících měla zůstat přibližně stejná.