Budoucí studentka Ostravské univerzity (OU) Karolína Majerová se těšila, že bude bydlet s kamarády na kolejích. Její žádost ale univerzita zamítla, a tak musí hledat nocleh jinde. „Vysokoškolský život na kolejích musí být super, proto mě mrzí, že to nevyšlo. Bydlím v Jeseníku, takže dojíždění nepřichází v úvahu. Zatím si hledám podnájem a čekám, jestli se ještě neuvolní místo,“ doufá Majerová.

Vysokoškolské koleje OU nabízejí studentům celkem 515 ubytovacích míst a všechna jsou už v těchto dnech obsazena. „Pokud studenti, kterým bylo přiděleno ubytování, nezaplatí do konce srpna kauci, může se ještě pár míst uvolnit,“ tvrdí Dagmar Navrátilová, vedoucí útvaru ubytování OU, s tím, že další místa přibudou ještě v průběhu akademického roku.

„Někteří studenti odjíždějí na zahraniční pobyty, další ukončují studium, protože ho nezvládají, nebo si najdou ubytování jinde,“ vysvětluje Navrátilová, podle které je letos zájem o koleje vyšší. „Bylo podáno téměř sedm set žádostí, tedy více než v předchozích letech. Důvodem je vznik nové lékařské fakulty,“ vysvětluje Navrátilová.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) má k dispozici 2871 ubytovacích míst. Na podzim budou zahájeny opravy jedné z kolejních budov, a proto budou studenti prvních ročníků přestěhováni do náhradních prostor.

„Jedna z kolejních budov projde rekonstrukcí, která by měla být dokončena příští rok v červnu. Úpravou projde zejména sociální zařízení a také bude pořízeno nové vybavení pokojů,“ přibližuje Božena Jemelková, ředitelka ubytování VŠB-TUO a doplňuje, že zatím se podařilo ubytovat všechny studenty, kteří si podali žádost.

Během prázdnin proběhly v menším rozsahu opravy také na kolejích OU. „V průběhu léta se natírala okna, malovaly pokoje a opravovala se střecha. Byl také vybudován nový prostor pro kuřáky, nové kuchyňské linky v některých patrech a další drobná vylepšení pokojů a vstupních prostor,“ vyjmenovává vedoucí útvaru ubytování OU.

Stále větší počet studentů začíná dávat přednost ubytování v soukromí nebo ve studentských ubytovnách.

„Bydlím s kamarády v bytě 3+1. Je to lepší a navíc to vyjde i levněji. Měsíčně se vejdu do dvou tisíc korun,“ říká Marek Svrčina, student Ekonomické fakulty VŠB-TUO.

Ceny ubytování na kolejích se pak v Ostravě pohybují od 61 do 72 korun za den v závislosti na typu pokoje a místě, měsíčně tedy vysokoškoláci zaplatí zhruba dva tisíce korun.