Předpověď počasí není právě příznivá. Pršet má minimálně do středečního poledne. Vodohospodáři ze společnosti Povodí Odry začali už v pondělí odpouštět přehrady, aby v nich vytvořili rezervu pro zadržení vody stékající z hor. Těrlická přehrada zvedla stavidla z běžného odtoku 0,29 kubického metru za sekundu na necelých 10 kubíků. V úterý odpoledne však museli odtok zvýšit na 25 kubíků a večer na 33 kubíků.

V úterý dopoledne začal déšť zvyšovat hladiny vodních toků. Stonávka v Hradišti nad Těrlickou přehradou kolem poledne v průběhu několika minut dosáhla druhého povodňového stupně a o několik dalších minut dosáhla nejvyššího - třetího stupně. V místě, kde ještě v úterý ráno protékalo jen 1,54 kubického metru vody za sekundu, se při dosažení 3. stupně valilo necelých 17 kubíků. Hladina se zvýšila ze 64 cm o jeden metr. Před 17. hodinou to už bylo 35 kubíků a hladina měla 222 centimetrů. Pak začala hladina klesat.

Řeka Lučina je zvýšená odtokem z Žermanické přehrady. Vodohospodáři mohou výšku její hladiny kdykoli upravit. Pokud řeka hrozí vylitím v rizikovém místě za letním koupalištěm, musí být uměle uzavřen propustek pod novou protipovodňovou hrází.

„Protipovodňovou hráz a její okolí jsme zkontrolovali. Propustek v hrázi je uzavřen stavidlem, aby se voda nemohla dostat z řeky na druhou stranu. O situaci jsou informováni také hasiči, kteří by v případě potřeby čerpali nahromaděnou dešťovou vodu ze strany od letního koupaliště do řeky,“ řekla v úterý odpoledne mluvčí havířovského magistrátu Jana Pondělíčková.

Akutní problém museli řešit havířovští profesionální i dobrovolní hasiči u řeky Lučiny. Strážníci po 15. hodině při kontrole toku zjistili, že se u mostu za letním koupalištěm nahromadily velké kmeny a hrozilo ucpání průtoku. Korytem stále připlouvaly další kmeny a větve, které se u mostu hromadily. S pomocí lan a vyprošťovacího vozidla se podařilo průtok uvolnit.

Silný déšť zvedl také hladinu říčky Petrůvky. V půl třetí odpoledne hladina stále stoupala, ale z břehů vylitá nebyla. Odpoledne vystoupala do 3. povodňového stupně. „Voda stále stoupá a je téměř jisté, že se Petrůvka během pár hodin opět vylije z břehů. Odborníci odhadují, že to bude ještě horší než před dvěma měsíci,“ řekl starosta Petr Trojek.

Hasiči jsou v plném nasazení

Hasiči z celého Karvinska, Frýdecko-Místecka a Ostravska mají za sebou mnoho zákroků. Nejčastěji se jedná o čerpání vody, řezání vyvrácených stromů nebo zajišťování budov před zatékáním. V Petrovicích u Karviné připravují pytle s pískem, aby z nich mohli vytvořit bariéru, pokud se řeka Petrůvka rozlije.

"V Moravskoslezském kraji měli k 19. hodině hasiči na kontě osm desítek zásahů v souvislosti s intenzivními srážkami a silným větrem. Hlavně v okresech Karviná a Frýdek-Místek a částečně Nový Jičín. Jedná se o odstraňování spadlých stromů a větví, čerpání vody ze sklepů,odstraňování spadlých drátů, čištění zaplavených silnic nebo čerpání vody ze dvou domů s plochou střechou v Ostravě s ucpanými svody," informoval mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela s tím, že v Petrovicích u Karviné připravili hasiči z pěti 5 profi a dobrovolných jednotek 700 pytlů s pískem. Posloužily pro zpevnění břehu a podle potřeby i jednotlivým občanům Petrovic. Například v Marklovicích se Petrůvka rozlila do zahrad a zalila zdejší silnici.

Problémy s vodou museli řešit také silničáři. Některé ulice jsou zaplavené vinou ucpané kanalizace a průjezdné jen s opatrností.

V Havířově nestačila kanalizace odvádět vodu z ulice U Stromovky. Voda přetékala přes obrubníky a mohla zaplavit blízké garáže. Podobně nepříjemná louže byla na ulici Na Nábřeží. Průjezdnost ulic sledují strážníci, kteří nechávají riziková místa označit dopravními značkami.

Do ulic vyrazili pracovníci Technických služeb. Koše v kanálech byly zanesené listím. Kanály se jim podařilo vyčistit a voda z ulic rychle odtekla.

Řidiči by měli se zaplavenými úseky počítat a místa projíždět opatrně, nebo se jim vyhnout.