Kromě toho si mohli nechat změřit krevní tlak i množství cukru v krvi. Akci u příležitosti Světového dne první pomoci tam organizoval Oblastní spolek Českého červeného kříže v Ostravě.

„Nevím, jak bych zareagoval, kdybych se u nějaké nehody ocitl a měl bych první pomoc poskytnout. Myslím, že bych zkolaboval, a kdyby tam byla krev, byl bych úplně hotový. Ani tady na figuríně mi to moc nešlo, já jsem ji tak nafoukl, že mi málem ulétla. Ale jsem strašně rád, že jsem si to mohl vyzkoušet,“ uvedl Pavel, jeden z návštěvníků, kteří se u stánku záchranářů zastavili.

Podle ředitelky oblastního spolku Českého červeného kříže Ostrava Lýdie Polednikové se stovky lidí ročně hlásí na různé typy kurzů první pomoci. „Máme také projekt První pomoc pro život pro žáky devátých tříd. Děti školením projdou ve dvou dnech. Ročně ho absolvuje kolem dvou tisíc žáků,“ vyčíslila Poledniková s tím, že tento projekt je finančně podporován městem. Vedle toho se pracovníci ostravského Červeného kříže věnují i těm nejmenším dětem, kterým formou her a písniček vysvětlují, jak se chránit před sluníčkem nebo co dělat při štípnutí vosou. (ha)

JAK NA TO? Návštěvníci zoo si v sobotu mohli vyzkoušet resuscitaci miminka i dospělého nebo si prohlédnout vybavení zdravotnické záchranné služby.