Vzduch plný prachu už od minulého týdne dusí obyvatele Ostravska. Kvůli špatným rozptylovým podmínkám v úterý vpodvečer dokonce Český hydrometeorologický ústav vyhlásil signál regulace. Na jeho základě museli vybraní velcí znečišťovatelé v regionu omezit svou výrobu.

Situace s ovzduším se díky tomu ve středu zlepšila, a to přesto, že teplotní inverze pokračovala a přetrvávaly nepříznivé rozptylové podmínky. Ve středu odpoledne překračovaly hodnoty polétavého prachu na měřicích stanicích už jen lehce limit padesáti mikrogramů na metr krychlový. V minulých dnech byl přitom tento limit překračován i více než trojnásobně.

Počasí bude dál nepřiznivé


Podle meteorologů však může za zlepšení situace nejen regulace podniků, ale i počasí. Ovzduší totiž pomohlo pročistit včerejší ranní mrholení. „Zdálo by se, že za zlepšením by mohla stát právě regulace prašných provozů, ale my se spíše přikláníme tomu, že velký podíl mělo ranní mrholení. Kapičky vody srážely prachové částice k zemi,“ řekla meteoroložka Barbora Tobolová z ČHMÚ v Ostravě.

Regulace průmyslové činnosti by se podle jejích dalších slov měla projevit až později než druhý den ráno. Prach klesá k zemi až po určité době. Meteorologové navíc nemají pro obyvatele Ostravska příznivé zprávy týkající se dalšího vývoje počasí. „Inverzní počasí vydrží beze změny minimálně do noci na pátek. Teprve v průběhu pátečního dne očekáváme dešťové srážky a zlepšení rozptylových podmínek,“ doplnila Tobolová.

Mittal utlumil nejšpinavější provozy


Mezi podniky, které byly nuceny přibrzdit výrobu, patří hutní kolos ArcelorMittal Ostrava. Ten reagoval na příkaz regulace, ačkoliv u něj ještě nebyl Českou inspekcí životního prostředí schválen regulační řád. Huť omezila provoz na zařízeních, která jsou nejvýznamnějšími zdroji prachových částic.

„Na aglomeracích, tedy zařízeních na úpravu rudy, jsou nyní v provozu pouze dva spékací pásy z pěti. Omezili jsme provoz na koksovně. Regulace se týká rovněž provozu na ocelárně a v dceřiné společnosti ArcelorMittal Energy Ostrava. Omezena je také doprava a manipulace se surovinami a vsázkou, prodej ocelárenské strusky a nakládání s odpadními produkty,“ uvedla mluvčí AMO Věra Breiová.

Opatření zavedl i ČEZ a Dalkia


K provozům skupiny ČEZ podléhajícím regulačnímu řádu patří Elektrárna Dětmarovice a Teplárna Vítkovice. I ty realizovaly taková opatření, aby snížily svůj vliv na znečištění ovzduší v regionu.

„V Teplárně Vítkovice je spalování uhlí v co největší možné míře nahrazováno spalováním koksárenského plynu, u něhož dochází k eliminaci prachových částic. Byly také přerušeny všechny manipulace na skládce paliva, přesuny, rovnání či udusávání pomocí těžké techniky,“ vysvětlila Alice Lutišanová, mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Moravu.

Co se týká provozu Elektrárny Dětmarovice, probíhá podle ní důsledná kontrola zaplachtování aut při převozu všech prašných materiálů, na skládce paliva neprobíhá takzvané hutnění. Splněn je také požadavek na přerušení spalování černého uhlí s příměsí hnědého uhlí.

Systém regulace se dotýká v neposlední řadě i Elektrárny Třebovice, která patří pod společnost Dalkia „Mohu potvrdit, že jsme začali splňovat podmínky regulačního řádu, a to tak, že jsme omezili jakoukoli stavebně technickou manipulaci, při které by vznikal prach. Jedná se především o manipulaci na našich skládkách uhlí. Výrobu tepla a elektřiny tato opatření neovlivní,“ řekl Deníku mluvčí Dalkie Milan Wagner.

MARTIN PLEVA, LIBOR BĚČÁK

Radní vybrali firmy, které bude město za smogu regulovat

Vydání vlastního regulačního řádu, který by měl pomoci omezit vypouštění škodlivin do ovzduší během smogových situací, schválili ostravští radní. Místní zdroje znečištění se jím zřejmě začnou řídit od příštího roku. Navrhovaná ekologická opatření firmy totiž nejdříve projednají s Českou inspekcí životního prostředí.

Náměstek primátora pro životní prostředí Dalibor Madej (ODS) uvedl, že Ostrava čekala na vznik krajského regulačníRo řádu a poté vybrala zbývající zdroje znečištění, které do něj nebyly zařazeny. „Ze zákona zatím nedosáhneme na malé zdroje znečištění, ani na lokální topeniště,“ posteskl si Madej.

Ostrava bude za smogu regulovat výrobu dvou provozů společností ArcelorMittal a Vítkovických sléváren, do místního regulačního plánu jsou zahrnuty i Ostravské opravny a strojírny, státní podnik Diamo a společnost Vítkovice Power Engineering. (mch)