Jak moc lidi nepříjemný zápach z lagun obtěžuje, jak často lidé zápach cítí a ve kterých částech dne bývá situace nejhorší? Například tím se bude zabývat dotazníkové šetření, které bude mezi lidmi na sídlišti Fifejdy provádět Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě. Jde o plánovanou akci, která byla součástí integrovaného povolení pro odtěžování lagun.

Právě před rokem začali odborníci ze Zdravotního ústavu v Ostravě hledat několik desítek lidí, kteří by se do dotazníkového šetření zapojili. Tehdy ještě netušili, že to bude docela problém. Na sídlišti zorganizovali čtyři schůzky, kde byli připraveni poskytnout veškeré informace. Lidi z okolí ale na žádosti o spolupráci reagovali jen sporadicky. „Neustále to vázlo na tom, že jsme měli příliš málo respondentů. Ale už to není pravda. Konečně máme vybráno třicet respondentů, kteří se do šetření zapojí,“ uvedl včera Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

Lidé, kteří se šetření zúčastnit, budou muset přesně zaznamenávat, v kolik hodin byl zápach cítit, jaká byla jeho intenzita, či zaznamenávat charakter pachu. Informace z dotazníku se pak porovnají například s tím, jaké bylo ten den počasí, a dalšími faktory. Všechno by mělo vést k tomu, aby se při odtěžování lagun udělala taková opatření, aby byli lidé obtěžováni zápachem co nejméně.

Podle obyvatele sídliště Karla Klumpy, který tam žije už od sedmdesátých let, záleží na tom, kterým směrem vane vítr. „Když fouká směrem na nás, nedá se ani pořádně otevřít okno,“ říká. Intenzivnímu šíření pachových látek dříve bránila vrstva vody na povrchu laguny. Aby se ale mohly sanační práce provádět, musela se voda z povrchu laguny odčerpat. Větší zápach přitom bývá obvykle v teplém období roku.

Sanaci lagun, které jsou vůbec největší ekologickou zátěží v Česku, má na starosti Sdružení Čistá Ostrava. Většina ropných lagun měla být vytěžena do konce letošního roku, sdružení ale požádalo o roční odklad. A to kvůli problémům s odbytem paliva, které se z obsahu lagun vyrábí. Po vytěžení lagun se ještě musí vyčistit podloží a celé území rekultivovat. Na místě současných lagun má po sanaci vzniknout biocentrum ke krátkodobému odpočinku a relaxaci lidí.