Po pondělním ustavujícím jednání zastupitelstva tu vedle sebe usednou představitelé protichůdných politických směrů pravice a levice. Společnou řeč tu chtějí najít zástupce KSČM a TOP 09. A to i přesto, že to stanovy „topky“ nedovolují.

Do čela radnice se už pošesté postaví odstupující senátorka Liana Janáčková, která s hnutím Nezávislí vyhrála komunální volby. Prvním místostarostou byl, stejně jako v minulém volebním období, zvolen Jiří Boháč (KSČM). Druhým místostarostou se stal stávající radní Jiří Jezerský, který ve volbách kandidoval jako nezávislý za TOP 09. V pětičlenné radě městského obvodu kromě starostky a místostarostů zasednou také Patrik Hujdus a Libor Šrámek z hnutí Nezávislí. V opozici skončili ODS, ČSSD a lidovci.

„Koaliční dohodu jsme uzavřeli ústně, písemná forma není potřeba, věříme si. Známe se již několik let, a vždy jsme se dokázali shodnout na tom, co je pro městský obvod potřebné a důležité,“ uvedla Janáčková s tím, že vládnoucí koalice v Mariánských Horách a Hulvákách chce zvýšit bezpečnost městského obvodu, pokračovat v rekonstrukcích bytového a domovního fondu, opravách chodníků, podpoří sportovní oddíly, kroužky pro děti, chystá také tvrdé postihy neplatičů nájemného a nepřizpůsobivých občanů.

Janáčková tvrdí, že dosavadní spolupráce s KSČM na radnici se osvědčila. „Koalice se uzavírá s lidmi, na které se můžete spolehnout. Pracovně i lidsky. Proto jsme nepřistoupili k povolebním jednáním s opozičními občanskými a sociálními demokraty, jejichž mariánskohorští lídři staví svou politickou kariéru z velké části pouze na osobních výpadech proti mé osobě a mým kolegům. Raději budeme spolupracovat s komunistou Jiřím Boháčem. Je to pracovitý člověk, který nebere práci v komunálu jako politiku. Tady neřešíme daňovou zátěž občanů, výši schodku státního rozpočtu anebo českou misi v Afghánistánu. Ale aby se lidem dobře bydlelo, aby se cítili bezpečně, chodili domů po opravených chodnících,“ míní Janáčková.

Zatímco v předchozím volebním období měly „Mariánky“ pozici místostarosty a jednoho uvolněného radního, nově došlo ke změně. Obvod bude mít místo něj místostarosty dva. Stal se jím Jiří Jezerský. „Je to tak lepší. Role místostarosty je čitelnější a jeho kompetence jsou jasně dané,“ vysvětlila Janáčková.

Jiří Jezerský, který za TOP 09 kandidoval jako nezávislý, tvrdí, že s komunistou v radě nemá problém komunikovat. „Koalice s KSČM v minulém volebním období fungovala, vždycky jsme si vyjasnili svoje názory a domluvili se na dalším postupu ve prospěch občanů Mariánských Hor a Hulvák. Nevidím důvod, proč by to tak nemělo být i nadále,“ míní Jezerský.

Místopředseda TOP 09 a šéf moravskoslezských „topkařů“ Pavol Lukša o situaci v Mariánských Horách a Hulvákách ví. „Je mi to líto. Pan Jezerský by měl hájit program partaje, kvůli kterému ho voliči volili. Snažil jsem se mu jeho rozhodnutí rozmluvit, ale to je tak asi všechno, co s tím v této chvíli můžeme dělat,“ krčí rameny Lukša. Dodal, že do budoucna se TOP 09 bude muset ještě hlouběji zamyslet nad tím, koho nominuje na své kandidátky.

Předseda moravskoslezských komunistů Karel Kuboš je přesvědčen, že pokud k sobě zvolení představitelé mají programově blízko, mohla by spolupráce fungovat.