„Říjnový stav nezaměstnaných je za uplynulých deset měsíců druhý nejnižší,“ uvedla ředitelka Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová.

Nezaměstnanost během října obvykle míří směrem dolů. Nával absolventů už totiž pracovní úřady zvládly a sezonní práce ještě počasí nezastavilo. Lehounce tak poklesla i míra nezaměstnanosti. V porovnání s předchozím měsícem o 0,2 procentního bodu, na konci října tak dosáhla 11,5 procenta. Mezi těmi, kteří se přišli na pracovní úřad zaevidovat, byli jako obvykle nejvíce zastoupeni lidé bez kvalifikace. Téměř třinácti stovkám lidí se naopak podařilo najít práci a v průběhu října do ní nastoupili. Anebo začali podnikat. Lidé se uchytili například v obchodech, jako telefonisté nebo obchodní cestující.

Volných míst je stále nedostatek, o jedno se teoreticky uchází až patnáct lidí. Uchazeči a zájemci o zaměstnání v Ostravě jich měli v závěru října k dispozici jen 1354. Nejvíce míst je pro řidiče a prodavače tisku, pro svářeče, zedníky či pracovníky ochrany a ostrahy. Dále například o programátory, obchodní cestující a telefonisty. „Zájem o vysokoškoláky zůstává stále na nedostatečné úrovni, neboť poptávka byla ke konci měsíce jen po odbornících zabývajících se výpočetní technikou a lékařích,“ podotkla Jungová.

V celém Moravskoslezském kraji bylo na konci října bez práce 75 423 osob. Na jedno pracovní místo připadalo téměř 22 uchazečů o zaměstnání. Nejhorší situace je v Karviné – tam se o jedno místo „pere“ třiačtyřicet nezaměstnaných.