Přebytečné kilogramy trápí 64 procent českých mužů a 49 procent žen. V Evropě jsme na tom přesně v polovině sedmadvacítky, tedy na čtrnáctém místě.

Pokud kazíte naší zemi průměr, možná by stálo alespoň za pokus s tím něco udělat. Dvacet let po pádu komunismu se v Česku nikdo nemůže vymlouvat na to, že by neměl dostatek možností sportovat. „To rozhodně vylučuji. Kdo doopravdy chce, tak si určitě činnost najde. A rozhodně to není o penězích, jak často slýchávám. Třeba procházky jsou přece zcela levná záležitost,“ říká profesionální kondiční trenér Igor Horyl, který sám doporučuje jako ideální a finančně dostupný způsob sportu třeba i turistiku.

Pro náročnější nebo obyvatelé větších měst vyrostla i v Moravskoslezském kraji už celá řada špičkových sportovních center, která nabízejí pro návštěvníky pestrou nabídku vyžití. Jedním z nich je třeba SBA Squash Havránek v Ostravě-Zábřehu. „Squash si našel svou základnu, která nadále roste. Hodně populární je u nás Ostravská squashová liga pro amatéry. Její fígl je v tom, že hráčům soupeře vybírá počítač,“ vysvětluje Miroslav Bajgar, manažer sportovního centra Havránek v Ostravě-Zábřehu, kde se návštěvníci mohou zpotit ve fitcentru, zajít na spinning nebo zahrát badminton.

Právě posledně jmenovaný sport prožívá obrovský boom. „Jeho výhodou určitě je, že ho mohou hrát smíšené páry,“ poznamenal Bajgar. I když se hlavní nápor nových zákazníků očekává tradičně až po vánočních svátcích, už nyní je sezona v plném proudu. „Hlavní je určitě pravidelnost. Prostě navyknout organismus na pravidelný pohyb,“ podotýká Horyl s tím, že začít se může kdykoliv.

K rychlejšímu formování postavy pomáhají také moderní stroje, které jsou v poslední době čím dál populárnější. Jedná se například o vibrační stroj power plate, podtlakovou kabinu VacuShape, neinvazivní liposukci nebo lymfodrenáž.

„Sama jsem se kdysi trápila s nadváhou a vyzkoušela nejrůznější formy hubnutí, takže vím, jaké trápení to je. Nakonec se mi podařilo zhubnout dvacet kilo a tyhle stroje mi hodně pomohly. Proto jsem se rozhodla, že si založím vlastní studio a pomůžu dalším ženám, které mají s váhou problémy jako kdysi já,“ říká Jaroslava Lukšová, majitelka Studia Linie ve Frýdku-Místku, a dodává: „Klientkám doporučuji i speciální dietu, která u mě zabrala, a snažím se jim vysvětlit, že hubnutí pro ně nesmí být stresující záležitost.“

ALEŠ UHER, TEREZA KRUMPHOLZOVÁ