Velká koalice sociálních a občanských demokratů zahájila v úterý dopoledne svou vládu nad Ostravou. Na ustavujícím zastupitelstvu města svou většinou třiatřiceti hlasů z pětapadesáti možných bez potíží prosadila jména nového vedení města. Prvním mužem radnice tak i v následujících čtyřech letech zůstane Petr Kajnar (ČSSD).

„Za tu dobu, co na radnici působím, jsem dobře poznal, kde má Ostrava slabiny a nedostatky, a co potřebuje. Máme z velkých měst největší handicapy, proto je pro mě tato práce velkou výzvou. Musíme využít potenciál Ostravy a dostat ji dopředu. Přeji nám, ať se to povede. Děkuji za důvěru a s chutí do práce,“ vyjádřil se Kajnar bezprostředně po svém zvolení.

Ve své funkci náměstka pro životní prostředí bude i v dalším období pokračovat Dalibor Madej (ODS). Občanští demokraté pak mají ještě jako náměstka primátora pro finance Tomáše Petříka, školství, sport a sociální věci bude vést Martin Štěpánek. Sociální demokraté budou řídit resort dopravy, který připadl Aleši Boháčovi, a investic, jenž dostal na bedra Jiří Srba. Mezi náměstky primátora se poprvé v novodobé historii dostala žena – oblast zdravotnictví a kultury bude mít na starosti Simona Piperková (ČSSD).

Je Vám nové vedení ostravské radnice sympatické?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Zastupitelstvo odhlasovalo také jména čtyř nových radních. Tři jsou z ČSSD, a sice Pavel Planka, Tomáš Sucharda a Miroslav Rojíček. ODS bude mít v radě města Zuzanu Kučerovou.

O slovo se s několika návrhy přihlásila během zasedání i opozice v čele s novým hnutím Ostravak. To chtělo především zařadit do programu schůze dva body, kterými by se zastupitelé přihlásili k tomu, že jejich hlavní prioritou v následujících čtyřech letech bude řešení neutěšené problematiky životního prostředí. Prosadit tento závazek chtěl ale Ostravak nakonec sám.

„Překvapilo nás, jak toto zásadní téma všichni šmahem odmítli. Vždyť to měla každá strana ve svém volebním programu. My tento návrh každopádně budeme opakovaně předkládat ke schválení,“ prohlásila po zasedání Eva Schwarzová, lídryně hnutí Ostravak.

Podle Dalibora Madeje však byly tyto body navrženy předčasně ve chvíli, kdy ještě ani nebylo zvoleno vedení města. „Neodmítli jsme tento návrh proto, že bychom tyto body nechtěli. Vždyť v koaliční smlouvě máme závazek řešit životní prostředí rozpracován mnohem podrobněji. Každá taková priorita by se ale měla nejprve projednat ve všech orgánech a pak až o ni můžeme hlasovat,“ zdůvodnil zamítavý postoj k opozičnímu návrhu Madej.

Ve stejném duchu se vyjádřil i primátor Kajnar, podle kterého je vyřešení problému životního prostředí jednou z priorit strategického plánu pro další rozvoj města.

Všechny články ke komunálním volbám v Ostravě ČTĚTE ZDE!