„Tak hady ještě můžu, ale štíři a sklípkani, to je na mě moc,“ prohlásila jedna z návštěvnic burzy. Chovatelé ji uklidňovali, strach prý většinou pramení z neznalosti. Tvrdili, že sklípkani a štíři jsou sice jedovatí, ale lidem neublíží. „Jsou to nenáročná zvířata, která stačí pouze krmit hmyzem a chovat v pokojové teplotě. Štíři jsou navíc velmi společenští,“ přesvědčovali i další nedůvěřivé hosty.

Zuzana Zajícová s přítelem Danielem si z burzy odnášeli tři bičovky zelené. „Bičovka má sice zadní jedové zuby, ale neublíží. Problém by po uštknutí mohli mít možná alergici, je to jako štípnutí včely. Je to krásný stromový had, který doroste do délky okolo sto padesáti centimetrů,“ popsal student Daniel. V Ostravě bydlí na koleji i se svým hroznýšem. „Hada mám povoleného, spolubydlícímu nevadí,“ směje se mladý muž. Jeho přítelkyně dodává: „Já mám doma hroznýše dva, nevěřila byste, jak se umí mazlit,“ tvrdila dívka.

Zájem byl i o užovky červené. „Je to ještě mládě, musí se jednou týdně krmit myšími holátky. Není náročná, může se chovat i v bytě, dospělého hada stačí jednou měsíčně nakrmit, teplý kámen do terária a žije i patnáct let,“ vysvětlovala zájemcům Pavlína Klinovská.

Dalibor Večeřa přijel do Ostravy až z Veselí nad Lužnicí. „U nás máme střední školu pro ochranu a tvorbu životního prostředí. Před čtrnácti lety jsem tam založil přírodovědeckou stanici. Děti v ní rozmnožují chameleony, chováme žáby, šváby, gekony, máme hodně hadů. To, co se rozmnoží, prodáváme, a z výdělku zas nakupujeme potravu pro zvířata. Vychovali jsme přes dvě stovky teraristů, většina zůstala v oboru, máme žáky i v Číně, Itálii, Japonsku, po celém světě,“ uvedl Večeřa. Burza v Ostravě se mu líbí, tvrdí, že má velmi vysokou úroveň.

Pozornost návštěvníků upoutaly také epifytní rostliny, jejichž domovem je Jižní Amerika. Zájem byl i o gekončíky, agamy, zaujaly žáby. Milovníci přírody tu mohli zakoupit také exotický hmyz, tropické rostliny, krmivo, chovatelské potřeby a literaturu. Akci pořádal ostravský Klub vivaristů Aqua–Terra.