Množství prachu se v úterý v noci v některých nejvíce zasažených lokalitách blížily k hranici 300 mikrogramů v kubickém metru vzduchu. Meteorologové už po poledni vyhlásili varovný signál, kterým obyvatelstvo Ostravska a Karvinska upozorňovali na zvýšené koncentrace prachu. Na většině stanic byla zaznamenána prašnost okolo 100 mikrogramů. Denní průměrný limit je přitom stanoven na 50 mikrogramů.

Vzhledem ke zlepšení situace se dá očekávat, že upozornění bude zřejmě už ve čtvrtek odvoláno. K tomu je zapotřebí, aby se prašnost držela po dobu několika hodin pod limitem a příznivé byly i předpovědi počasí. Meteorologové přitom očekávají deštivé počasí. Vodní kapky by tak i nadále měly srážet prach k zemi.

„Předpověď je příznivá, přestože nějaký vydatnější déšť v našem regionu neočekáváme. Hodnoty prachu by ale neměly překračovat limit pro vyhlášení upozornění. Od chvíle, kdy prašnost klesne pod 100 mikrogramů, musí tento stav trvat 24 hodin, aby mohlo být upozornění odvoláno. Tak by se mohlo stát tedy ve čtvrtek, protože pod limit se prašnost dostala až ve středu ráno,“ vysvětlila Deníku ostravská meteoroložka Barbora Tobolová.

Přestože celý region byl v úterý i středu zahalen inverzí, lidé mohli za čistým vzduchem a sluníčkem na beskydské vrcholy. Aktuální situaci můžete sledovat na stránkách ČHMÚ.

>> GLOSAIVY HAVLÍČKOVÉ

Čekání na vítr bývá dlouhé

V kraji se zase nedá dýchat. Prachu v ovzduší je opět příliš mnoho. Imisní limity byly znovu citelně překročeny. Články s takovými titulky budou stránky Deníku opětovně plnit s přicházející zimou velmi často. Kdybychom byli radničním listem ostravského městského obvodu Radvanice a Bartovice, mohli bychom aktuální články o tomto problému předkládat čtenářům i sto devadesátkrát do roka. Přesně tolikrát tam byl totiž loni překročen přípustný denní limit pro prach. Stačilo by trochu upravit čísla, kolik právě ten den měřicí stanice prachu v ovzduší zaznamenaly.

V kraji se totiž od minulého roku moc nezměnilo. Prášící továrny stále vesele práší, aut v ulicích měst neubývá a lidé, kteří obracejí každou korunu, strkají pořád do kotlů bůhví co. Začal sice platit krajský regulační řád, který nařizuje největším znečišťovatelům během smogových situací omezit prašnost. Ale stejně – co si tady do ovzduší vypustíme, od toho nám pomůže jen změna počasí a nejlépe vítr, který pokličku nad městy rozfouká. A ten někdy prostě ne a ne přijít.