„V největším počtu se přišli během minulého měsíce zaevidovat na úřad práce bývalí zaměstnanci firem zabývajících se maloobchodem, velkoobchodem, z agentur zprostředkujících zaměstnání a ze stavebnictví. Dále se jednalo o pracovníky z odvětví výroby motorových vozidel, kovových konstrukcí, z veřejné správy, výroby nábytku, potravinářství a firem zabývajících se stravováním a pohostinstvím,“ vyjmenovala Yvona Jungová, ředitelka ostravského úřadu práce.

Na poptávkové straně trhu práce došlo podle jejích dalších slov k mírnému nárůstu počtu volných pracovních míst. Uchazeči a zájemci o zaměstnání jich měli v závěru letošního listopadu k dispozici celkem 1665. Meziměsíčně došlo k navýšení o 311 míst.

„Z povolání, u nichž zaměstnavatelům postačuje základní vzdělání, bylo v naší databázi nejvíce volných pracovních míst pro obsluhu jeřábu a taxikáře. Z profesí vyžadujících střední odborné vzdělání s výučním listem byla poptávka nejvíce po soustružnících, montážních dělnících, svářečích, zednících, zámečnících, pracovnících ostrahy, řidičích nákladních automobilů či detektivech,“ uvedla dále Jungová.

Nezaměstnaní lidé s maturitou pak mohou aktuálně najít uplatnění jako programátoři, obchodní cestující nebo telefonní operátoři. Zájem o vysokoškoláky je stále neuspokojivý, největší poptávka je převážně jen po odbornících zabývajících se výpočetní technikou a po lékařích.

V celém Moravskoslezském kraji bylo na konci listopadu bez práce 76 470 lidí, což je o 1047 více než v měsíci předchozím. Na jedno volné pracovní místo tak připadalo dvaadvacet uchazečů. Nejvíce nezaměstnaných přibylo v okrese Bruntál, a sice 508. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 je nyní v kraji o 973 nezaměs­tnaných lidí méně.