Mnohé školy v Ostravě se proto rozhodly za své zaměstnance bojovat a připojily se k dnešní stávce. Například v Porubě se k protestní akci připojily podle mluvčí radnice Jany Končítkové čtyři mateřské a pět základních škol.

„Fungujeme jako jeden celek, a proto jsme se rozhodli podpořit naše zaměstnance, kteří mají k 1. lednu přijít o tisíce korun ze svého platu. Do stávky se zapojila celá škola, všichni pedagogové i ostatní zaměstnanci. Po celý den bude zavřena škola i školní jídelna,“ informovala zástupkyně ředitele Základní školy Bulharská Milena Vincenciová a dodala: „Oni při nás stáli, když se snižovaly platy učitelům, teď jim to chceme oplatit.“

Zavřena dnes zůstane také Základní škola Horymírova v Zábřehu, stejně jako dalších pět škol v obvodu Jih. „Chceme dát najevo, že se nám nelíbí, co se na některé zaměstnance školy chystá. Podle nových tabulek by třeba uklízečky měly jít až o dva tisíce dolů z platu, a to je opravdu nemyslitelné,“ řekla zástupkyně školy.

Například na Základní škole Porubská 832 dnes probíhá výuka bez přerušení, stávku ale pracovníci školy podporují. „Připojujeme se ke stávce tichým duchem. Naše zaměstnance samozřejmě podporujeme a stojíme za nimi, ale zase na druhou stranu rodiče našich žáků si nezaslouží, abychom školu na den zavřeli a oni narychlo museli shánět hlídání. Za to, co se děje, oni nemohou,“ vysvětlila pro Deník postoj školy zástupkyně ředitele Ludmila Mokrá.

Ze třiašedesáti škol, které se do stávky v Ostravě zapojily, jich je dnes zavřena zhruba polovina. Celkem stávku podpořilo více než dvanáct set zaměstnanců. Vadí jim nejenom snížení platů správních zaměstnanců škol, ale také další změny, které se týkají zákoníku práce. „Vadí nám také to, jakým způsobem jsou vytvořeny nové platové tabulky pedagogických pracovníků. Není v nich zohledněna praxe učitelů. Za třicet let, co učí, se jim zvedne plat třeba jen o čtyři tisíce,“ sdělila Marie Návratová, předsedkyně odborové rady pracovníků ve školství v Ostravě. Zmínila i další důvod protestu: „Chceme, aby vláda přehodnotila přístup k rozšíření pásmového odměňování zaměstnanců, a nelíbí se nám ani změny ve zdravotnictví nebo důchodová reforma.“

Kdo má z dnešní stávky radost jsou děti, které nemusejí do školy. „Nerozumím, co to je stávka, ale jsem rád, že můžu dneska zůstat doma. Budu u babičky a můžu se déle vyspat,“ usmíval se desetiletý Honzík ze Základní školy Bulharská.