Na Kuřím rynku se před 15. hodinou sešly asi tři stovky lidí. Mezi prostestujícími jsou odboráři z ostravských soudů, poboček Okresní správy sociálního zabezpečení a finančních úřadů. Úderem třetí hodiny začali zástupci organizátorů stávky pronášet své kritické projevy.

Stávka v Ostravě ve středu zavřela zhruba třicet škol. Ke stávce se připojilo dvanáct set zaměstnanců škol a školek.

„Vedení školy nám včas oznámilo, že bude stávka, takže jsem synovi zajistila hlídání. Chápu státní zaměstnance, že se jim snížení platů nelíbí, ale nevím, zda stávka něco vyřeší," řekla Kamila Návratová, maminka desetiletého Honzíka, který navštěvuje Základní školu Bulharská.

S omezením provozu musejí dnes lidé počítat také na úřadech nebo v některých zdravotnických zařízeních. „Ke stávce se kromě školských pracovníků připojují i zdravotníci, státní zaměstnanci, zaměstnanci kulturní sféry či vědy a výzkumu,“ informovala Dagmar Regelová, místopředsedkyně Regionální rady odborových svazů Moravskoslezské­ho kraje.

Stávka ochromila také justici a musela být zrušena některá soudní jednání. „Protože se většina zaměstnanců soudu připojila k dnešní stávce státních zaměstnanců, není přítomna zapisovatelka a soudní líčení tak dnes nemůže proběhnout,“ sdělila v osm hodin ráno předvolaným soudkyně Okresního soudu v Ostravě Monika Zubková.

Plánované stávky se průměrně zúčastní zhruba třicet procent všech zaměstnanců Finančního ředitelství v Ostravě a jím řízených finančních úřadů. Informovala o tom jeho mluvčí Petra Homolová. „Na některých finančních úřadech nestávkuje žádný zaměstnanec, někde naopak až osmdesát procent zaměstnanců. Vzhledem k tomu bude provoz některých finančních úřadů omezený. Dotknout by se toto mohlo především provozu pokladen na finančních úřadech. Žádný finanční úřad dnes ale uzavřen nebude, dodala mluvčí ostravského Finančního ředitelství.

Protestní shromáždění začne na Jiráskově náměstí v centru Ostravy v patnáct hodin. „Očekáváme velkou účast, přijdou nás podpořit i zaměstnanci výrobní sféry,“ konstatuje Regelová. Hlavním důvodem stávky jsou mzdové úspory, které vláda plánuje na příští rok.


TEREZA KRUMPHOLZOVÁ, BŘETISLAV LAPISZ