Upozornění vyhlásili meteorologové na základě hodnot vykazovaných na stanicích v celém regionu. Prašnost se po několik hodin držela nad přípustnou hranicí 150 mikrogramů v krychlovém metru vzduchu. Denní průměrný limit činí 50 mikrogramů.

Upozornění je oficiálním signálem pro varování obyvatelstva na znečištění. Vyšším stupněm je regulace, který stanovuje omezení prašných provozů největších znečišťovatelů.

„Zhoršená kvalita ovzduší se týká oblastí Ostravska a Karvinska. U sledovaného prašného aerosolu, tedy polétavého prachu, byla zatím nejhorší situace ve středu ve 13.30 hodin na stanici Věřňovice. Nejhorší situace byla v 15 hodin na stanici Věřňovice, kde průměrná klouzavá 24 hodinová koncentrace polétavého prachu v ovzduší byla ve výši 266 mikrogramů Provozovatelé významných velkých průmyslových a energetických zdrojů jsou povinni regulovat své zdroje dle schválených regulačních řádů,“ informovala referentka ochrany ovzduší odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu MSK Radmila Hybnerová.

Množství prachu ve vzduchu se průběžně mění. Například v nejvíce zamořených Věřňovicích zaznamenaly měřicí přístroje už v noci na středu 453 mikrogramů, ve 14. hodin to bylo 423 mikrogramů. V Bohumíně to bylo ve stejnou dobu 453 mikrogramů, v Havířově to bylo 357, v Karviné 319 a v Ostravě se prašnost pohybovala kolem 300 mikrogramů.Ani tyto hodnoty však nebyly konečné. Večer se situace rapidně zhoršila a dosáhla rekordních hodnot této zimní sezony.
Nejhůře bylo mezi 20. a 21. hodinou. Ve Věřňovicích prašnost stoupla až na 612 mikrogramů a do rána klesala pomalu jen k 427 mikrogramům. V Bohumíně bylo naměřeno 569 mikrogramů, v Havířově 519 mikrogramů.

Všem lidem pohybujícím se v regionu se doporučuje omezit pobyt venku na minimum. Mikroskopické prachové částice obsahují jedovaté látky pocházející z průmyslové a železárenské výroby, spalin kotlů na tuhá paliva a výfukových plynů. Prach se usazuje v dýchacím ústrojí lidského organismu.

„Není vhodné venku sportovat, větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Prach může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučujeme zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám. Žádáme spoluobčany, kteří žijí a podnikají v této lokalitě, aby v těchto dnech svým jednáním minimalizovali množství vypouštěných škodlivin do ovzduší,“ dodala Hybnerová.

Nadějí pro celý region na zlepšení rozptylových podmínek je předpověď meteorologů, kteří očekávají rozfoukání smogu v pátek.