Valentýn v ostravské zoo, zamilované páry zaplatí jen jednu vstupenku

Ostrava – Všechny zamilované páry budou mít v neděli 13. února 2011 u příležitosti svátku svatého Valentýna vstup do ostravské zoologické zahrady za zvýhodněné vstupné – zaplatí pouze za jednu osobu. Může to být netradiční dárek pro partnera či partnerku.

„Zároveň proběhne představení nového tygřího samce Thara, který do Ostravy přicestoval minulý týden z německé Zoo Köln, aby utvořil – věříme, že také zamilovaný – pár s tygřicí Majou. Její dosavadní partner Xeron se po dohodě s koordinátorkou chovu tygrů ussurijských už do Ostravy nevrátí. Příjezd nového nápadníka byl načasován tak, abychom stihli říji Maji. Ta probíhá u tohoto poddruhu pouze jednou za rok, a to v únoru až březnu.

Prozatím pobývají oba tygři v oddělených výbězích, mohou se však již seznamovat přes mřížové dveře. Jakmile se u Maji projeví první známky říje, budou tygři pod dohledem připuštěni k sobě. Věříme, že si Maja s Tharem padnou do oka, a brzy tak přispějí k posílení populace tohoto poddruhu tygra, který je ve volné přírodě ohrožen vyhubením,“ doplnila Šárka Kalousková z ostravské zoo.

Akce proběhne ve 12 hodin u pavilonu tygrů.

ŠÁRKA MRVOVÁ


Chovatelé mohou zavítat na burzy

Ostrava – V menze Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě se v sobotu 12. února 2011 uskuteční tradiční aquaburza. Návštěvníci zde najdou vedle množství nejrůznějších druhů akvarijních rybiček či šneků, také akvarijní potřeby, rostliny do akvárií, ale i lekníny nebo trávy do zahradních jezírek, krmiva, dekorační kořeny a pomůcky pro akvaristy. Burza se neděli 13. února 2011 – koná od 8 do 12 hodin. Hned následující den – tedy v proběhne na stejném místě další burza, tentokrát zaměřená na teraristy. K dostání zde budou terária, hadi, gekoni, masožravé rostliny, imitace kamenů na výzdobu terárií a paludárií, preparovaní motýli a brouci, krmný hmyz či pozadí to terárií. I tato teraburza se bude konat od 8 do 12 hodin.(mrš)


Valentýnská tvůrčí dílna pro děti

Ostrava – V antikvariátu a klubu Fiducia na Mlýnské ulici vMoravské Ostravě se v neděli 13. února 2011 od 10 hodin uskuteční tvůrčí ateliér. Pod vedením lektorky Marcely Lysáčkové si budou moci děti vyrobit netradiční dárečky na Valentýna, a sice obrázek s pohyblivými postavami. Vstup na akci je zdarma. (mrš)


Lidový ples ve Staré Bělé

Ostrava – V Katolickém domě Ostravě-Staré Bělé sev sobotu 12. února 2011 uskuteční 51. starobělský lidový ples. Začátek je ve 20 hodin, návštěvníci tanci a poslechu se mohou těšit na břišní tanečnice, tombolu i domácí bufet. K hraje kapela UFO. Vstupné je 120 korun.(mrš)


Hlavolamy v uličkách starého města

Ostrava – V pavilonu C na výstavišti Černá louka v Ostravě bude názvem o nadcházejícím víkendu k vidění i ,prožití’ interaktivní výstava s Hlavolamy – v uličkách starého města. Na děti i dospělé čekají hlavolamy, sociální péči – hádanky. Podle organizátorů – Centra pro rodinu a labyrinty a Klub Ámos – je to skvělá příležitost, jak si procvičit logické myšlení, týmovou spolupráci a ještě se dozvědět zajímavé kombinační schopnosti a informace o Ostravě. Výstava se uskuteční v sobotu 12. a v neděli 13. února 2011 od 14 do 18 hodin. Vstupné je 50 korun. (mrš)


Přímé přenosy z Metropolitní opery

Ostrava, Kopřivnice – Milovníci přímých přenosů znewyorské Metropolitní opery mohou v sobotu 12. února 2010 opět zavítat do Domu kultury města Ostravy. Tentokrát je na programu nová inscenace Nixon v Číně. Nixon v Číně je společným dílem skladatele Johna Adamse, režiséra Petera Sellarse a libretistky Alice Goodman. Světovou premiéru měla tato opera v roce 1987 v americkém Houstonu a rázem bylo jasné, že je to dílo, které bourá dosavadní představy o opeře a otevírá tomuto uměleckému žánru nové možnosti. zejména americké „Setkání Nixona s Maem je mýtickým okamžikem světové a historie,“ říká skladatel John Adams, který za svůj opus On the Transmigration 11. září 2001 získal of Souls (2002) na památku obětí teroristických útoků z představení účinkují Kathleen Kim, Janis Kelly, v roce 2003 Pulitzerovu cenu. V Robert Brubaker, Russell Braun, James Maddalena, Richard Paul Fink. Začátek je v 18.45 hodin, vstupné je 300 korun. Přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku proběhne v sobotu 12. února 2011 od 18.45 hodin také v kopřivnickém kině Puls. (mrš)


Indiánský karneval pro děti

Ostrava – Indiánský karneval s Divadelní agenturou Křesadlo se uskuteční v neděli 13. února 2011 v Kulturním centru Poruba na Opavské ulici v Ostravě-Porubě od 10 hodin. Vstupné je 50 korun.(mrš)


Pohřební služba pořádá Funus bál

Ostrava – Všichni milovníci tance a zároveň vyznavači recese se mohou v sobotu zúčastnit v Domě kultury Akord v Ostravě-Zábřehu již 25. ročníku Funus bálu, který každým rokem pořádá pohřební služba Concordia. Vedle bohatého programu s diváckými soutěžemi čeká návštěvníky foto na památku a tradiční pohřební hlídka. Také letos si vítěz v tombole odnese rakev. Nepůjde ovšem o schránku do hrobu, nýbrž jako obvykle o střešní box na auto. (mrš)


Sněhurka a sedm trpaslíků v loutkovém provedení

Ostrava – Teátr Víti Marčíka uvede v sobotu v pavilonu C na Výstavišti Černá louka v Ostravě alternativní loutkovou pohádku plnou humoru a moudrosti Sněhurka a sedm trpaslíků. Představení se odehrává na komediantském voze, který se na chvíli stane královskou komnatou, pak hustým černým lesem a nakonec i chaloupkou se sedmi malými postýlkami, stolem a lavicí pro trpaslíky. Hru oživí písničky, jejichž snadno zapamatovatelný refrén zpívají děti společně s herci. Začátek je v 15 hodin, vstupenky za 80 korun lze zarezervovat na tel 552 301 475, nebo e-mailu: zprorokova@prorodiny.cz. (mrš)


V Beskydech se pojede mistrovství světa na plastových bobech

Pustevny – Na pět desítek borců ve věkovém rozpětí od předškoláků po důchodce očekávají pořadatelé mistrovství bobbingu (jízdě na plastových bobech), které se letos již pojedenácté světa v uskuteční v sobotu na Pustevnách v Beskydech. Přestože většinu závodníků tvoří místní nadšenci, na startu obvykle nechybějí jezdci ze vzdálenějších českých měst ani zahraniční reprezentanti. „Lidé přijíždějí ze Slovenska a Polska, ale jednou jsme tu měli i Indku nebo Číňany,“ řekl Zdeněk Sazovský z pořádající Internacionální federace bobbingu. Zejména pro nejmladší sportovce, kteří se klání zúčastní, bude určen sjezd. „Dříve jsme do programu zařazovali i sjezdoslalom, ale už jsme ho zrušili. Malým dětem totiž nešlo zatáčení a všechno moc dlouho trvalo,“ konstatoval organizátor. Další disciplínou bude rodinná štafeta pro dvojice příbuzných závodníků různých generací. „Protože se vždy závodí kolem Valentýna, zařazujeme také duomix,“ řekl Sazovský. Netradiční disciplína je určena pro smíšené páry; muž s boby vyběhne do kopce, políbí partnerku a společně sjedou do cíle. Poslední soutěžní disciplínou, při níž se na start postaví více závodníků najednou, bude populární hromadný gruppensjezd. (mrš)


Růženka zavítá do Čtyřlístku

Frýdek-Místek – Jak to bylo s netradiční pojetí pohádkového příběhu, který Růženkou, tak se nazývá veselé a můžete spatřit v sobotu v 15 hodin ve frýdeckém divadle Čtyřlístek. Hraje DS Čtyřlístek Frýdek-Místek. (mach)


Příznivci dechovky přivítají Akorďanku

Opava – Do kina Mír zamíří v sobotu posluchači, kterým k srdci přirostla dechovka. Od 14.30 hodin jim svůj repertoár nabídne kapela Akorďanka. Soubor vznikl z původně mnohočlenné hornické kapely a postupně se vyprofiloval do kvalitního hudebního tělesa s melodicky znějícími skladbami. Po roce 1990 se osamostatnil jako občanské sdružení hudebníků a stoupající popularitu dokazují výsledky na různých národních i mezinárodních soutěžích a festivalech. (jih)


Motorkářský bál v Krnově

Krnov – Pokud motorkáři zrovna nebrázdí silnice na svých silných strojích, rádi se schází a společně si užívají specifický druh zábavy, která vystihuje jejich životní styl. O tom, že krnovští motorkáři jsou správná parta a je s nimi veselo, už dobře vědí návštěvníci krnovském klubu jejich motorkářských bálů. Ten letošní se uskuteční v sobotu v Kofola. K tanci a poslechu zahraje rocková kapela 333 z Ostravy. K motorkářské zábavě patří různé pivní a silácké soutěže, a nebude zde chybět ani bohatá tombola. Protože na žádné motorkářské akci nesmí chybět ani striptýzové vystoupení, je vstupné na krnovský motorkářský bál až od osmnácti let. (frk)


Kympa cross cup pro sportuchtivé

Bukovec – Bukovecký areál Kempaland února místem konání akce nazvané Kympa cross cup 2011. Jedna bude v neděli 13. se o setkání příznivců tradičních i netradičních zimních sportů. Start je v 10 hodin, zápis je na programu o hodinu dříve. Zájemci si to mohou rozdat v těchto disciplínách: cross slalom, cross snowboarding a snowtubing ve dvou. Startovné: dospělí 100 korun, děti do 18 let 50 korun. Soutěžit se bude ve věkových kategoriích od 16 do 35 let, a to muži i ženy. (mach)