Neumíme psát. Taková slova občas slyší ostravští úředníci. Často jde jen o výmluvu

Vypadá to asi takto. Úřednice trpělivě dlouhou dobu vysvětluje nezaměstnanému, na co má nárok a jaké má povinnosti. Protože tvrdí, že neumí číst a psát, úřednice mu to vysvětluje ústně. Ten souhlasně kýve hlavou, ale jen do té doby, než po něm pracovnice něco žádá. Pak se situace změní.

„Například se to stává v momentě, kdy se nedostaví na pravidelnou schůzku. Pokud se do osmi dnů totiž neomluví, jsou z evidence vyřazeni, a přijdou tak i o podporu. V tu chvíli začnou tvrdit, že jsou negramotní, a pokynům proto nerozuměli,“ vysvětlila Kubínová s tím, že zprostředkovatelé už tyto lidi dobře znají a jejich praktikám jen tak nenaletí.

Podobnou zkušenost mají i jinde. „Přišla za mnou pro sociální dávky paní, která tvrdila, že neumí psát a není schopna vyplnit dotazník. Řekla jsem jí, že to spolu nějak zvládneme, a nakonec se ukázalo, že je paní spíše líná než negramotná,“ podělila se o svou zkušenost úřednice ze státní správy sociálního zabezpečení. Častěji se tady prý setkávají s nadávkami a agresivním jednáním. „Kolikrát mi klient bezdůvodně vynadá hned, jak se posadí na židli,“ poznamenala žena.

Znáte dospělého člověka, který je negramotný?HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Také na poště se občas setkají s lidmi, kteří nezvládnou vyplnit složenku. Podle oslovených úřednic jde ale spíše o staré lidi, kteří mají špatný zrak či jiné zdravotní potíže. „Za dvacet let, co tuto práci dělám, jsem se už s negramotnými lidmi setkala, v poslední době je to ale opravdu výjimečně. Často ale pomáháme s vyplněním tiskopisů starým a nemocným lidem,“ řekla pracovnice pošty v centru Ostravy.

Lidem, kteří neumějí číst ani psát, pomáhají například v občanském sdružením Centrom. „S negramotnými lidmi se setkáváme a snažíme se jim zprostředkovat vzdělávací kurzy tak, aby se naučili aspoň to nejnutnější, popřípadě si dodělali základní vzdělání,“ řekla Ivana Nesétová z Centromu. Sdružení působí preventivně i na děti, aby se těmto problémům předešlo. „Doučujeme je v různých předmětech a snažíme se, aby dokázaly komunikovat a uplatnit se v běžných situacích,“ doplnila Nesétová.

Mezi dvaadvaceti tisíci nezaměstnanými je 29 těch, kteří nemají žádné vzdělání, tedy nedokončili ani základní školu. Asi 7600 uchazečů z evidovaných nezaměstnaných absolvovalo pouze základní školu. Pro lidi se základním vzděláním je aktuálně nejvíce volných míst svářečů. V nabídce jsou také řidiči, montážní dělníci či pouliční prodejci. Nezaměstnaní se základním vzděláním se uplatňují také při veřejně prospěšných pracích. Tato místa zřizují obce. Úřad práce obcím na mzdy finančně přispívá.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ, IVA HAVLÍČKOVÁ

>> POZNÁMKA TEREZY KRUMPHOLZOVÉ

Negramotný je jako Čech v Číně

Negramotnost. Toto slovo by mělo být v jednadvacátém století zapomenuté. Třeba jako mor a cholera. Je to až neuvěřitelné, ale stále jsou mezi námi lidé, kteří se nedokáží ani podepsat. Jak mohou obstát v běžném životě? Jídelní lístek v restauraci, etikety na potravinách nebo souhlas s operací. To všechno jsou věci, při kterých se bez čtení a psaní zkrátka neobejdeme. Písmena nás obklopují všude. Tito lidé bývají velmi často terčem různých lichvářů a velmi často se dostanou do dluhové pasti. Většina z nás si asi nedokáže ani představit, jaké to je nezvládnout si přečíst ani přání k narozeninám. Asi je to podobné, jako kdybych se ze dne na den ocitla třeba v Číně a měla si objednat v restauraci. Když nad tím tak přemýšlím, tak bych si asi uměla poradit. Zašla bych do kuchyně a ukázala na jídlo, které by mě zaujalo. Ale vystačit si s tím i v domácím prostředí? To přece pro kvalitní život nestačí.