Meteorologové už v úterý večer vyhlásili signál upozornění na možnost výskytu smogové situace pro Ostravsko a Karvinsko, ve středu jeho platnost rozšířili i pro Třinecko.

„I přesto, že není vyhlášen signál regulace, vyzýváme provozovatele významných průmyslových a energetických zdrojů, aby sami veřejně deklarovali, která opatření učiní ke snížení vypouštěných znečišťujících látek,“ sdělil Marek Bruštík z krajského úřadu. Úřad se obrátil i na řidiče, aby pokud možno nevyjížděli. Lidem, hlavně starším, nemocným a dětem, doporučil omezit pobyt venku.

Napomoci k řešení situace na Ostravsku může novela zákona o ovzduší, kterou připravili tři koaliční poslanci z Moravskoslezského kraje – Kristýna Kočí (VV), Pavol Lukša (TOP 09) a Pavel Drobil (ODS). Na jednání sněmovny se ale nedostala, poslanci odhlasovali na návrh poslance ODS Jana Vidíma její vyřazení z programu.

„Je nepochopitelné, proč vládní koalice stáhla vlastní návrh novely zákona. Bohužel se tak řešení situace na Ostravsku opět oddálilo minimálně o další měsíc,“ komentuje chování poslanců Vendula Krčmářová z Arniky, vedoucí kampaně Čistější ovzduší pro Ostravsko.

Lukša: Zpoždění nehrozí


Jeden z předkladatelů novely, Pavol Lukša, vysvětlil, že se na stažení materiálu dohodli. „Probíhala totiž právě jednání ministra životního prostředí s největšími znečišťovateli, který s nimi dojednává uzavírání dobrovolných dohod. Novela zákona bude do programu zařazena hned v březnu,“ vysvětlil Lukša.

Novela počítá s tím, že radnice získají pravomoc vymezit ve městech a obcích nízkoemisní zóny. Dále že při vyhlášené smogové situaci by mohli řidiči jezdit zadarmo po zpoplatněných úsecích dálnic, které tvoří obchvaty měst a obcí. Novela dá ale také krajům možnost stanovit emisní stropy pro skupinu několika podniků ve znečištěné oblasti. Kvůli jejich koncentraci v průmyslových regionech totiž imise v součtu překračují veškeré zdravotní i hygienické limity.

„Zatím to však bohužel vypadá, že poslanci kritickou situaci na Ostravsku řešit nechtějí a dávají přednost neprůhledným zákulisním jednáním s průmyslem. Jediným opatřením zatím zůstávají dobrovolné dohody, které ale nejsou tak závazné jako zákonná nařízení,“ řekla Krčmářová z Arniky.

Podle Lukši ale velké zpoždění nehrozí, míní, že novela by mohla platit už pro příští zimní sezonu, poté, co absolvuje schvalovací kolečko. „Myslím, že nikdo nebude mít zájem to nějak blokovat,“ konstatoval Lukša.