Na začátku akce Děkujeme, odcházíme podalo v osmi krajských nemocnicích a Městské nemocnici Ostrava výpovědi 580 lékařů. V příštím týdnu je nejspíš stáhnou.

„Je to dobrá zpráva pro nás všechny, zvítězil rozum nad emocemi. Předpokládám, že lékaři v našem kraji začnou stahovat své výpovědi. O tom bych chtěl v pondělí 21. února jednat se zástupci krajského Lékařského odborového klubu,“ konstatoval moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas.

Potvrdil to i šéf LOK v Moravskoslezském kraji Martin Sedláček. Odhaduje, že výpovědi stáhne většina lékařů, část jich ale opravdu odejde. Našli si práci jinde. „Těžko se odhaduje, kolik lékařů odejde. Mohlo by jít o desítky. Vím, že třeba jen v naší havířovské nemocnici výpověď nestáhnou tři. Našli si zaměstnání buď v zahraničí, nebo u jiných zřizovatelů nemocnic v Česku, kde budou mít i po slíbeném zvýšení platů stále lepší podmínky,“ řekl Sedláček. Míní, že pokud bude splněno vše, na čem se lékaři s ministerstvem zdravotnictví dohodli, mohly by se do dvou let poměry ve zdravotnictví posunout k lepšímu.

„Akce Děkujeme, odcházíme minimálně přispěla k tomu, že se mladí nastupující lékaři nebudou po dokončení školy a priori chtít uplatnit v zahraničí. O což dneska usilují,“ konstatoval Sedláček.

S vedením kraje chce jednat o dalších možnostech navýšení platů lékařů z krajského rozpočtu. Zástupci LOK jsou podle Sedláčka ochotni diskutovat i o racionalizaci zdravotní péče v kraji. „Počítá se s námi, hejtman slíbil, že dostaneme k prostudování výsledky auditu krajských nemocnic. Chceme o tom debatovat. O eventuálním sloučení krajských nemocnic pod jednu příspěvkovou organizaci jsme ještě nemluvili. Ale například hromadné nákupy a výběrová řízení jsou velmi rozumná věc,“ řekl Sedláček.

Ředitel Městské nemocnice Ostrava Jan Zháněl neví, kolik lékařů z nemocnice opravdu odejde. „Ukáže se to v následujících dnech. Myslím si, že by ale mohli zůstat všichni,“ reagoval Zháněl. Připomněl, že kromě peněz, které dostanou lékaři fifejdské nemocnice přidány na základě dohody s ministrem zdravotnictví, si polepší i ze zdrojů nemocnice. „Na základě dřívějšího rozhodnutí si ti lékaři, kteří nezpochybnili pracovněprávní vztah s nemocnicí, od ledna polepšili o tisícikorunu, od března se jim plat navýší o další stejnou sumu. A to platí stále, bez ohledu na akci Děkujeme, odcházíme,“ tvrdí Zháněl.

Šéf LOK v této nemocnici Tomáš Rusnok míní, že většinová vůle lékařů je zůstat. „Pokud lékaři odejdou, bude jich maximálně kolem deseti,“ odhaduje Rusnok. Potvrdil, že příkaz ředitele o navýšení platů je schválen. „Měli bychom tu částku dostat. Teď je nutné s vedením nemocnice řešit ještě velké množství přesčasových hodin,“ podotkl Rusnok.

>> POSTŘEHAUTORKY

Doktoři zůstávají. Co ti další?

Asi se ulevilo všem. Vypadá to, že nemocniční doktoři neodejdou, pacienty nebude navíc k jejich chorobám stresovat ještě strach z toho, že budou necháni napospas svému osudu. Krize ve zdravotnictví je, zdá se, zažehnána. Opravdu ale akce Děkujeme, odcházíme skončila? Nedali jen lékaři dalším nespokojencům – a že jich u nás je – dobrý příklad toho, že když se jde tvrdě a jednotně za svým, dá se vykřičet leccos? Není jen otázka času, kdy se po vzoru lékařských odborů začnou ozývat další? Hasiči a policisté už naznačují. Co železničáři, učitelé? Všichni mají méně, než by chtěli. Jakou mají šanci se svými eventuálními požadavky uspět? Nesrovnatelně menší než zdravotníci. Míra úspěchu protestujících je totiž podle mého přímo úměrná možným následkům jejich vydírání. A snižuje se, čím snadnější je je v jejich profesích nahradit.