Bylo pro vás velké zklamání, když Multi Development upustil od vašeho návrhu lávky na Nové Karolině?

Architekti jsou zvyklí, že něco navrhnou, a pak to jde do šuplíku. Je mi to samozřejmě líto, že se to v Ostravě nepostaví, ale takový je život. Chápu, že nemají peníze na náš projekt, který byl trochu dražší než jejich představy. Možná se ta lávka postaví někdy jindy a někde jinde.

Viděla jste nový projekt? V čem je jiný než ten váš a co na něj říkáte?

Byli tak hodní, že mi ho ukázali. Je to za nejmenší cenu to nejlepší, co mohli udělat. Je to velice obyčejná lávka, ale umožní lidem, aby se dostali z bodu A do bodu B.

Důvod, proč Multi upustilo od vašeho návrhu, byla cena za realizaci. Nešlo podle vás dosáhnout nižší nabídky?

Domnívám se, že by se podařila udělat za sto milionů korun, odhadli nám to odborníci. Ale muselo by na to být více času, oslovit se více firem… Nemysleli jsme si, že děláme něco dražšího, jenže oslovené firmy nasadily vyšší cenu.

Znáte projekt Nové Karoliny jako celek? Co na něj říkáte?

Viděla jsem projekty obchodně-zábavního centra nebo přestavby historického areálu. Myslím, že celý ten projekt Ostrava nutně potřebuje a zaplaťpánbůh, že tady někdo něco takového staví.

Máte v povědomí nějakou ostravskou stavbu, jejíž architektura vás zaujala nebo dokonce fascinovala?

Vždycky jsem měla tak málo času, že jsem si Ostravu nikdy moc neprohlédla. Znám nádraží, hotel, kancelář. Omlouvám se. Jezdila jsem tady ještě jako mladá architektka, a z toho si moc nepamatuji. Snad přijedu příště a prohlédnu si ji lépe.

Co je potřeba udělat pro to, aby ve městě, jako je Ostrava, vznikala kvalitní architektura, a ne jen šedivé hypermarkety?

To se nedá říct jednou větou. Odpovědní architekti musí pracovat s odpovědnými developery. Nejhorší je, když si developer kvůli ušetření najme někoho, kdo nemá žádné zkušenosti. Ušetří se na honorářích, projektu, ale nakonec to je k ničemu. To je bohužel v poslední době dost častá situace. Držím palce všem mladým a nadaným architektům, ale dělat velký projekt, to potřebuje zkušený tým.

Jaké další projekty nyní připravujete v České republice a jak vidíte reálnost toho, že nezůstanou jen na papíře, ale budou i skutečně postaveny?

Představovali jsme nedávno v Brně projekt na pětatřicetipatrovou budovou, dokončili jsme ve Zlíně multifunkční sál. Máme rozdělaných několik dalších projektů, třeba přístavbu jednoho patra nemocnice v Plzni, které má být určeno pro výzkum kostní dřeně. Nic neděláme proto, aby se to vyhodilo, ale dobře víme, co se může stát. Člověk to musí dělat pro radost, ale i z přesvědčení, že to k něčemu je.